Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зовнішні обставини вчинення злочину (ситуація)

Злочинець, вчиняючи злочин, завжди діє у певній конкретній ситуації. Цю ситуацію прийнято називати кримінальною.

Конкретна ситуація– це сукупність зовнішніх для суб’єкта обставин, що склалися і безпосередньо передують вчиненню злочину.

Ситуації, що передують злочину, виходячи з їх змісту поділяються на криміногенні (такі, що створюють об’єктивні передумови злочину) і некриміногенні (нейтральні, або такі, що перешкоджаютьучиненню злочину).

Криміногенна ситуація включає об’єктивні та суб’єктивні елементи. Об’єктивний зміст криміногенної ситуації полягає в тому, що, вона складається об’єктивно, тобто незалежно від волі й бажання конкретної особи. Суб’єктивний зміст криміногенної ситуаціїполягає в її психічному оцінюванні, яке залежить виключно від суб’єкта і не обов’язково відповідає її об’єктивному змісту.

У цій суб’єктивній оцінці проявляються негативні соціальні властивостіпевної конкретної особи. Залежно від глибини та стійкості антисоціальної спрямованості особи, один суб’єкт у певній криміногенній ситуації вчиняє злочин, а інший,за наявності тотожної ситуації, відмовляється від його вчинення.

Поява мотиву і прийняття особою рішення про вчинення злочину здійснюються під впливом ситуації, що склалася в певний конкретний момент.

Тут можуть мати місце різні варіанти формування та впливу криміногенної ситуації на поведінку особи злочинця. Перший варіант, коли особа умисно створює сприятливі умови для вчинення злочину, тобто обирає об’єкт посягання, час, місце, способи, знаряддя, готує певну обстановку для вчинення злочину тощо. Наприклад, доводить до стану сп’яніння потенційну жертву для пограбування.

Другий варіант, коли така криміногенна ситуація склалася незалежно від волі й бажання винної особи, яка тільки оцінила цю ситуацію й використала її для вчинення злочину. Наприклад, викрадення залишених без нагляду чи охорони матеріальних цінностей.

Має місце ще один варіант, коли зовнішні обставини спонукають особу вчинити злочинне діяння, позбавивши, або обмеживши можливість обрання суб’єктом того чи іншого варіанту поведінки. Таким може бути, наприклад, стан крайньої необхідності, необхідної оборони, виконання законного наказу чи розпорядження тощо. Як правило, вчинення дій, що мають ознаки злочину, за наявності вказаних обставин, виключають кримінальну відповідальність. У разі ж перевищення меж необхідної оборони, наприклад, ця обставина враховується як така, що пом’якшує покарання.

Певна криміногенна ситуація може містити привід, що безпосередньо викликає в особи рішучість вчинити злочин.

Привід для вчинення злочину– це певні події, стани або вчинки людини, які стають для особи злочинця останнім поштовхом до негайного вчинення злочинного діяння.

Умови вчинення злочину –це певні обставини, що сприяють його вчиненню, роблять можливим здійснення злочинного посягання.

Умови вчинення злочину поділяють на необхідні й достатні.

Необхідними є такі умови, без яких вчинення злочину взагалі неможливе. Наприклад, для крадіжки такою умовою є наявність предметів крадіжки.

Достатні умови в конкретній, певній ситуації полегшують вчинення злочину. Інколи під цим поняттям розуміють сукупність усіх необхідних умов для вчинення певного конкретного злочину

Ситуації, в яких вчиняється злочин (криміногенні ситуації), класифікують за різними критеріями.

Так, за джерелом походження криміногенні ситуації можуть бути такими, що створені:

• зусиллями чи діями особи злочинця;

• іншими особами;

• внаслідок впливу природних чи техногенних факторів (пожежі, аварії, катастрофи, повінь тощо);

• діяльністю людей та одночасним впливом природних чи техногенних факторів.

За змістом криміногенні ситуації поділяються на проблемні, конфліктні,нейтральні та ін.

За характером впливу на особу розрізняють такі криміногенні ситуації:

• екстремальні;

• провокуючі;

• сприятливі;

• перешкоджаючі;

• нейтральні.

Дослідження і вивчення криміногенних ситуацій є необхідною умовою ефективної профілактичної діяльності правоохоронних органів, що здійснюється шляхом запобігання виникненню таких ситуацій або нейтралізацією криміногенних ситуацій, що вже виникли.




Переглядів: 1094

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Обставини формування особи | Мотивація злочину

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.016 сек.