Фотометрія. Сила світла, освітленість, світимість – визначення та одиниці виміру
Фотометрія — розділ оптики, у якому розглядаються енергетичні характеристики світла в процесах його випромінювання, поширення та взаємодії із середовищем.
Світловий потік створюється джерелом світла. Фізична величина, що характеризує світіння джерела світла в певному напрямку, називається силою світла.
Якщо джерело випромінює видиме світло рівномірно в усі боки, то сила світла обчислюється за формулою:
Ф
I = ----
4п де Ф — повний світловий потік, що його випускає джерело; п — стала величина, яка приблизно дорівнює 3,14. За одиницю сили світла в Міжнародній системі одиниць (СІ) взято канделу (кд) (від латин, candela — свічка). Кандела — одна з основних одиниць СІ.
Фізична величина, яка чисельно дорівнює світловому потоку, що падає на одиницю освітленої поверхні, називається освітленістю. Освітленість позначається символом Е та визначається за формулою:
Ф
Е=----- S де Ф — світловий потік; S — площа поверхні, на яку падає світловий потік. У СІ за одиницю освітленості взято люкс (лк) (від латин. Lux — світло). Один люкс — це освітленість такої поверхні, на один квадратний метр якої падає світловий потік, що дорівнює одному люмену: