Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Виробничого

ресурсу

D1

D

D2

Кількість виробничого ресурсу

Рис. 9.1. Крива попиту на виробничі ресурси

 

Рисунок 9.1 показує, як змінюється обсяг виробничих ресурсів зі зміною ціни на них при незмінності інших факторів попиту. Кожна точка на графіку показує кількість виробничого ресурсу, яку придбала б фірма при кожній можливій його ціні. Чим вище ціна на ресурс, тим у менших обсягах можна очікувати купівлю і використання ресурсів. Чим нижчою буде ціна, тим більша кількість ресурсів буде придбана фірмою для розширення виробництва до рівня, який забезпечить максимізацію прибутку. Від’ємний нахил кривої попиту пояснюється тим, що граничний продукт від ресурсу – величина спадаюча.

Сама побудова кривої попиту на ресурс грунтується безпосередньо на двох взаємопов’язаних факторах – продуктивності ресурсу і ринковій ціні на продукт, який виробляється за допомогою цього ресурсу. Вона може пересуватися на графіку праворуч, що буде означати зростання попиту, якщо – ліворуч, то це відповідатиме його зменшенню.

Зрушення кривої попиту на ресурс – зміна попиту на ресурс, обумовлена дією нецінових факторів (детермінант). Розглянемо детальніше фактори, які можуть причинити такі зміни, і які впливають на формування кривої попиту на фактори виробництва не тільки фірми, але й галузі, а також економіки в цілому. Звичайно криві попиту на відповідні ресурси для кожної фірми матимуть свій нахил та своє положення на графіку. Ці фактори ми розглянемо детальніше в наступному питанні.

Фірми в умовах досконалої конкуренції не впливають на ціни ресурсів і ціни продуктів. Попит на ресурси залежить від того, наскільки ефективно вони використовуються, який приносять грошовий дохід, який їх граничний грошовий продукт.

Тому в моделі конкурентного ринку ресурсів крива попиту на певний ресурс збігатиметься з кривою граничного продукту в грошовому вираженні.

На ринку недосконалої конкуренції фірма для збільшення обсягів продажу змушена знижувати ціну, а для збільшення ціни – відмовлятися від частини обсягу реалізованої продукції. Отже, граничний продукт у грошовій формі зменшуватиметься не тільки під впливом дії закону спадної граничної продуктивності, як це було в умовах досконалої конкуренції, а й під впливом зниження ціни на продукцію.

При недосконалій конкуренції виробник виробляє продукції менше, ніж на конкурентному ринку, тому йому необхідно залучати менше ресурсів. Попит на ресурси на ринках недосконалої конкуренції завжди менший, ніж на конкурентних ринках.

 




Переглядів: 280

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Похідний попит на ресурси в умовах досконалої конкуренції. | Фактори, що визначають попит та еластичність попиту на ресурс

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.