Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Князювання Аскольда та Діра

У дружині варязького князя Рюрика, який князював у Новгороді, було два славних лицарі: Аскольд і Дір. Та не залишилося їм міст, де б вони могли правити. Відпросилися звитяжці в Рюрика, щоб плисти до Царгорода й послужити візантійському імператорові. На половині шляху побачили вони місто на дніпровських кручах та й спитали: «Чий це град?» Відповіли їм люди: «Було три брати Кий, Щек, Хорив, і поставили вони град цей. І згинули. Ми ж роду їхнього, сидимо тут і платимо данину хозарам».

Тоді Аскольд і Дір пообіцяли киянам, що боронитимуть місто від усіх ворогів та берегтимуть його мир і спокій. Городяни погодилися й дозволили варязькій дружині залишитися в місті. Так Аскольд і Дір стали правити в Києві. Зібрали велике військо, довели до ладу життя із сусідніми племенами, відігнали хозар, примусили деревлян платити Києву данину.

Разом з дружиною Аскольда й Діра київське ополчення вирушило в далекий похід проти могутньої Візантії 860 р (Аскольд). Греки, охоплені жахом, так сповіщали про цю подію: «У човнах були руси, які тримали в руках мечі й погрожували місту та кричали. Ці руси високі на зріст, русяві, із сірими очима. Багато з них голили бороди, мали довгі вуса та чуби, на головах носили гостроверхі шапки, зверху кольчуги одягали білі киреї, що застібалися прищіпкою на правому плечі. Озброєні русичі сокирами, сагайдаками, списами й гострими з двох боків мечами, а щити в них були довгі та внизу вузькі». З походом на Візантію історики пов’язують першу спробу впровадження засобами князівської влади християнства на тер. Русі.

Похід виявився вдалим, адже військо повернулося з багатою здобиччю: золотом, сріблом, шовковими тканинами. Київ знову став квітнути. Мандрівники р заморські купці, що були в Русі-Україні, рознесли добру славу про великих київських князів, їхні заможні міста й землі.

Тим часом у Новгороді помер князь Рюрик, покинувши свого маленького сина Ігоря. Тому новгородська громада до повноліття Ігоря поставила княжити Рюрикового родича Олега, який любив війни й походи. Почувши про успіх Аскольда й Діра, Олег з Ігорем і невеликою дружиною подався на Київ.

По дорозі Олег захопив міста Смоленськ і Любеч, які ще були вільні. Аскольда й Діра Олег вирішив здолати за допомогою хитрощів. Свою дружину він заховав під кораблями, а сам переодягнувся в купця, узяв малого Ігоря за руку та й мовив: «Ми купці! Ідемо до греків. Хочемо київських володарів ушанувати подарунками». Нічого не підозрюючи, Аскольд і Дір без варти вийшли до Олега.

А що було далі оповідає літописець: «Аскольд і Дір прийшли. Повискакували всі з човнів, та й сказав Олег до Аскольд а й Діра: «Не князі ви і не княжого роду, але я княжого роду. А це син Рюриків».

Убили Аскольда й Діра, і став Олег князювати в Києві, мовивши, що буде це місто матір'ю городам руським. І підкорив Олег різні племена й народи навколо Києва та назвав себе «великим князем руським».

Князя Діра поховали біля теперішнього Софійського собору, там, де була церква святої Ірини. Князь Аскольд знайшов вічний спочинок на Печерську, на дніпровських кручах. Нині це місце називають Аскольдовою могилою.




Переглядів: 803

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Основні етапи розвитку Київської Русі | Олег та Ігор

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.