Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття ризику, його види, класифікація.

 

З ризиком інтуїтивно знайомі всі, і він охоплює всі сторони життя людини. А особливо великого значення ризик набуває в діяльності підприємств. Нині категорія „ризик” входить до повсякденного словника керівника.

Наукова література по-різному тлумачить поняття „ризик”.

 

Визначення поняття „ризик” Автор
Ризик – це ймовірність виникнення збитків або недоодержання прибутків порівняно з варіантом, що прогнозується. Е.С. Стоянова
Ризик – це ймовірність (загроза) втрати підприємством частини своїх ресурсів, недоодержання прибутків або появи додаткових витрат у результаті здійснення певної виробничої та фінансової діяльності. Грабовий П.Г., Петрова С.Н., Полтавцев С.І.
Ризик – це дія (діяння, вчинок), що виконується в умовах вибору (в ситуації вибору, сподіваючись на щасливий вихід), коли в разі невдачі існує можливість (міра небезпеки) опинитись у гіршому становищі, ніж до вибору (тобто в разі невиконання цієї дії). Лапуста М.Г., Шаршукова Л.Г.
Ризик – це діяльність, пов’язана з подоланням невизначеності в ситуації неминучого вибору, в процесі якої є можливість кількісно та якісно оцінити ймовірність досягнення передбачуваного результату, невдачі та відхилення від мети. Альгін А.П.
Ризик – нестабільність, невпевненість у майбутньому, точніше, рівень невизначеності, пов’язаний з проектом або інвестиціями. Terry J.V.
Економічний ризик – об’єктивно-суб’єктивна категорія, що пов’язана з подоланням невизначеності й конфліктності в ситуації неминучого вибору й відображає міру досягнення очікуваного результату, невдачі та відхилення від цілей з урахуванням впливу контрольованих і неконтрольованих чинників. Вітлінський В.В., Наконечний С.І.
Ризик – це невизначеність, пов’язана з будь-якою подією або її наслідками. Дж. Сінклі
Ризик – рівень невизначеності, пов’язаної з інвестиціями або реалізацією проекту. Е. Нікбахт, А. Гроппеллі
Ризик – це небезпека втрат і можливість одержання збитків. Райзберг Б.А.
Ризик – спосіб дії в неясній або невизначеній ситуації. Андрійчук В., Бауер Л.

 

Якщо перевести поняття ризику в площину фінансових категорій, то ризик – це ймовірність виникнення збитків, втрат або недоотримання прибутку порівняно з прогнозним варіантом.

Ризик має специфічні ознаки:

- є конкретним явищем, має вірогідний характер;

- може бути виміряним та оціненим;

- має конкретну форму прояву, пов’язану з певним об’єктом;

- є невід’ємним елементом фінансово-економічних відносин.

Важливе значення для одержання всебічної характеристики ризиків має їх науково-обґрунтована класифікація.

За джерелами виникнення виділяють: господарський ризик; ризик, пов’язаний з особистістю людини; ризик, обумовлений природними факторами.

Господарський ризик (підприємницький) пов’язаний з веденням господарської діяльності. Всі підприємницькі ризики можна розподілити на: маркетингові ризики; ризики зміни законодавства; ризики неплатоспроможності; ризики інфляційних процесів.

Маркетинговий ризик є одним з ключових в умовах ринкових відносин. Він зумовлений невизначеністю попиту на продукцію та ставить під загрозу саме існування підприємства.

Не менш небезпечним є ризик зміни цін. Втрати від коливання цін часто пов’язані з об’єктивними і непередбачуваними процесами в економіці країни.

Комерційний ризикпов’язаний з можливими ускладненнями при здійсненні фінансово-господарських комерційних операцій. До нього можна віднести потенційні втрати підприємства від несумлінності контрагентів або неплатоспроможності постачальників і покупців.

Ризик втрати майна ґрунтується на тому, що матеріальні втрати підприємства можуть бути викликані дією непереборної сили стихійних лих та техногенних аварій, а також порушеннями в процесі виробництва експлуатації основних засобів, зберігання матеріальних цінностей.

Ризик зміни законодавства за ступенем впливу схожий з маркетинговим ризиком. Нові законодавчі акти, а також численні зміни, що вносяться до вже існуючих, часом ставлять під загрозу саме існування підприємства, а в більшості випадків спонукають підприємство до додаткових витрат.

Ризик неплатоспроможності пов’язаний з неможливістю швидкого здійснення розрахунків. У процесі діяльності будь-якого підприємства можливі випадки тимчасової відсутності високоліквідних активів у необхідній кількості. Щонайменше це може призвести до втрати часу, щонайбільше – спричинити додаткові витрати.

Ризик інфляційних процесів пов’язаний із знеціненням активів підприємства.

Існують й інші види ризиків, серед яких є ризики, пов’язані з криміногенним регулюванням ринку; ризик підроблення фінансової документації.

Сукупний (господарський або підприємницький) ризик розраховується як сумарна величина ризиків за видами діяльності – операційною, інвестиційною і фінансовою.

Операційні ризики можуть призвести до отримання збитків від основної діяльності підприємства. Вони є наслідком прорахунків у виробничій сфері, постачанні та збутовій політиці.

Під інвестиційним ризиком слід розуміти ймовірність виникнення фінансових втрат в процесі здійснення інвестиційної діяльності підприємства. Інвестиційними ризиками є ризик фінансового інвестування (ризики на ринку цінних паперів) та ризик реального інвестування (проектні ризики).

Інвестиційний ризик за рівнем оцінки може бути загальнодержавним або загальноекономічним (визначається підприємницьким кліматом, створеним в державі, регіоні); галузевим; на рівні підприємства; пов’язаним з фінансовим станом окремого інвестора.

За видами втрат інвестиційні ризики є: ризики втраченої вигоди (ризики настання непрямого фінансового збитку в результаті нездійснення будь-якого заходу); ризики зниження доходності (можуть виникнути в результаті зменшення розміру відсотків і дивідендів за портфельними інвестиціями); ризики прямих фінансових втрат (представляють загрозу повної або часткової втрати інвестованого капіталу в результаті неправильного вибору вкладення капіталу).

За причинами виникнення ризик поділяється на наступні види.

Соціально-правовий ризик виникає при нестабільності „правил гри” на фондовому ринку – оподаткування, політичної ситуації, законодавчих гарантій.

Інфляційний ризик – ризик того, що інфляція за своїми темпами випередить зростання доходів за інвестиціями. Такий вид ризику має постійний характер і супроводжує всі фінансові операції підприємства в умовах інфляційної економіки.

Ринковий ризик виникає в результаті можливого падіння попиту на даний вид цінних паперів, який є об’єктом інвестування.

Інформаційний ризик – ризик втрат в результаті збою в роботі інформаційних систем або комп’ютерної техніки.

Операційний валютний ризик виникає у підприємств під час такої ділової операції, специфіка якої обумовлює проведення платежу або отримання коштів в іноземній валюті не в момент укладання угоди, а через деякий час.

Функціональний ризикпов’язаний з помилками, яких припустились при формуванні та управлінні портфелем цінних паперів.

Селективний ризик – ризик неправильного вибору видів вкладень капіталу.

Ризик ліквідності виникає при неможливості звільнити без втрат інвестовані кошти.

Кредитний інвестиційний ризик існує там, де проводяться інвестиції з позикових коштів.

Кредитний ризик – ймовірність того, що партнери-учасники контракту будуть не здатні виконати договірні зобов’язання як в цілому, так і частково.

Торговельний кредитний ризик виникає у фінансовій діяльності підприємства у випадку надання ним товарного (комерційного) або споживчого кредиту покупцям.

Банківський кредитний ризик полягає в можливості неповернення кредиту та сплати відсотків по ньому.

Під податковим ризиком слід розуміти ймовірність втрат, які може понести фірма в результаті зміни податкового законодавства або помилок, допущених фірмою при розрахунку податкових платежів.

Депозитний ризик – ймовірність виникнення втрат в результаті неповернення банківськими установами депозитних внесків підприємства.

 

 




Переглядів: 2115

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА 7. РИЗИКИ КОРПОРАЦІЇ | Оцінка ризику і доходу.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.