Рис. 2.3. Схема системи управління: тренер – спортсмен.
Управління буде успішним, лише за умови якісного зворотного зв’язку, що дозволяє порівняти дійсний стан системи із запрограмованим. Зворотній зв’язок може бути позитивним або негативним.
Позитивний зворотній зв’язок посилює роботу органа управління, стимулює його активність та підвищує ефективність функціонування.
Негативний зворотній зв’язок гальмує діяльність керуючої системи, примушує її шукати нові шляхи впливу, що на деякий час зменшує ефект розвитку і самої керованої системи (рис. 2.4).
Ефект, %
Позитивний зворотній зв’язок
Керована система
Негативний зворотній зв’язок
1 2 3 4 5 6 7 Час
Рис. 2.4. Швидкість зростання ефекту розвитку керованої системи за позитивного та негативного зворотного зв’язку [1]
Виникає завдання виявлення реакцій керованої системи на впливи, що надходять від керуючого об’єкта. У цьому випадку визначається кількісна оцінка, яка складається з трьох вимірів – вихідного стану, результату впливу, кінцевого стану. У вихідному – визначається стан системи і її можливості. Як вона реагує на подразники або елементи навантаження в процесі впливу. Післядія відображує слідові процеси, що відбуваються в організмі спортсмена після навантаження, величину зсувів фізіологічних реакцій, які дозволяють визначити тенденцію розвитку системи [8, 16, 19].