Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Багатоелектронні атоми

Одержати точний розв’язок рівняння Шредінгера для багатоелектронної системи неможливо бо електрон рухається не в центральному полі одного ядра, а в полі ядра та останніх електронів (остова атома). Як раз міжелектронне відштовхування не дозволяє точно розв’язати рівняння.

Нині найбільш широко з усіх наближених методів такого врахування застосовується одноелектронне наближення руху електрона, метод самоузгодженого поля, метод Хартрі - Фока. За цим методом хвильова функція атома представляє собою добуток самоузгоджених одноелектронних хвильових функцій, що описують кожний із електронів в полі ядра і усіх останніх електронів (АО Хартрі).

Реальний потенціал, діючий на даний електрон, можна замінити сумою потенціала ядра і усерекдненого потенціала останніх n-1 електронів. Ефективний заряд остова ( де Z-пopядкoвий номер елемента в періодичній системі, – коефіцієнт екранування, показує наскільки заряд ядра, діючий на даний електрон, нейтралізується останніми електронами ). Поле, створене атомним остовом, хоча і не кулонівське, має центральну симетрію, як і поле ядра у воднеподімному атомі. Тому і в розглядаємому випадку квантові числа n і I зберігають своє значення. Але на відміну від воднеподібного атома енергія електрона залежить не тільки від n, а і від I, бо енергія електрона залежить від того, як він поляризує остов атома (порушує його центральну симетрію) і як він проникає в середину остова. Поляризація ж і проникнення залежать від типу орбіталі АО, т.б. від орбітального квантового числа I.

Найбільш „проникаючими” у даному квантовому шарі є s - орбіталі, так як їх максимуми лежать ближче всього до ядра; в ряду s-, р-, d-, f-підрівней „проникнення” зменшується. Тому в даному шарі більш зв’язані з ядром є s-, потім р-електрони і т. д. У електронному шарі з даним головним квантовим числом n електрони розрізняються по енергії в залежності від того до якого із підрівней вони належать. Відмінності зростають із збільшенням заряду ядра. Т. чином, виродження відносно квантового числа I у багатоелектронному атомі знімається.

Взаємний вплив електронів один на одного в багатоелектронних атомах обумовлює зміну послідовності зростання енергії орбіталей в порівнянні з послідовністю у воднеподібних системах.

На основі вивчення спектрів атомів і квантово-механічних розрахунків встановлена така послідовність енергетичних підрівнів у багатоелектронних атомах

1s<2s<2р<Зs<Зр<4s<Зd<4р<5s<4d<5р<бs<4f<5d<6р<7s<5f 6d<7р .

Для запам’ятовування послідовності АО зручно користуватися емпіричним правилом Клечковського (Маделунга): АО слідують у послідовності зростання суми кв. чисел ( n+1); при чому, у групі рівней з однаковим значенням n+1 першими слідують рівні з меншим значенням n .

(Слід відмітити, правило є наближеним).

Квантово-механічні розрахунки показують, що кожний енергетичний рівень багатоелектронного атому розщеплюється на таке число енергетичних підрівнів, скільки видів орбіталей включає цей рівень.




Переглядів: 538

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Досліди Штерна і Герлаха. Спін електрона. Спінове квантове число. | Послідовність заповнення електронами енергетичних рівнів, підрівнів у багатоелектронних атомах

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.