Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Правове регулювання охорони навколишнього середовища

Науково-технічна революція поряд із тим, що сприяла активному розвитку промислового виробництва, стрімко впливала на навколишнє середовище. Це значно загострило проблему його охорони, що й зумовило появу порівняно мо­лодої галузі права — екологічного права. Законодавство, яке регулює цю га­лузь суспільних відносин, почало з'являтися в окремих розвинутих країнах ще в XIX столітті.

Екологічне право США

У США перші спроби охорони природних ресурсів були зроблені з прийнят­тям Закону про лісові резервати (1891 p.), котрий покладав початок політиці закріплення «громадських земель» як федеральної власності. На них поступово

почала формуватися система національних лісів, парків, заповідників диких тварин. Перший в історії США федеральний національний парк Йєллоустоун був створений на основі актів Конгресу ще в 1872 році.

На початку XX ст. були зроблені перші кроки щодо охорони середовища тваринного світу (у 1903 р. з'явився перший заповідник диких тварин на ост­рові Пелікан у Флориді). Протягом наступних десятиліть з'являється ціла низ­ка законів Конгресу про заповідники (1918, 1958, 1966 pp.).

У цей же час отримує розвиток інший напрямок природоохоронного законо­давства — забезпечення господарчого використання природних ресурсів. У 40-50-ті pp. XX ст. були прийняті спеціальні закони, спрямовані на захист безпе­ки атомної енергетики. Пізніше, в 1982 p., був виданий важливий Закон про політику в галузі ліквідації відходів ядерного виробництва.

У 60-ті pp. стало очевидно, що рішення складних екологічних завдань по­требує комплексного підходу, і, відповідно, консолідації та модернізації всього природоохоронного права. У 1969 році Конгрес США прийняв закони про наці­ональну політику з питань навколишнього середовища, а в 1970 р. — про по­кращення якості навколишнього середовища. На їх основі стали прийматися більш приватні акти, до текстів яких постійно вносяться уточнення й допов­нення: про контроль над забрудненням вод, про чистоту повітря, про контроль над шкідливими шумами, про ліквідацію твердих відходів тощо.

Спеціально створене Агентство з охорони навколишнього середовища має право видавати підзаконні акти, котрими регулюються критерії і стандарти якості води, атмосферного повітря, нормативи промислових відходів, стічних вод тощо, а також провадження кримінального переслідування корпорацій та інших порушників встановлених правил.

Екологічне право Великобританії

У Великобританії законодавство про охорону навколишнього середовища ще молодше, ніж у США. У 1951 р. уперше була введена система видачі дозволів на скидання відходів у внутрішні води, в 1956 р. на ряді територій країни за­боронена експлуатація підприємств, якщо вони дають шкідливі викиди в атмо­сферу. У 1970 р. створено Міністерство навколишнього середовища, у 1972 р. починає діяти Королівська комісія з боротьби з забрудненням навколишнього середовища — незалежний орган при уряді Великобританії; існують також чи­сленні центральні установи — ради з охорони повітря, з обробки різних відхо­дів і десять регіональних управлінь з контролю за якістю навколишнього сере­довища. Важливу роль відіграють місцеві органи влади й численні громадські об'єднання.

У 1974 р. був прийнятий Закон про контроль над забрудненням навколиш­нього середовища, який встановив систему податків на природоспоживачів і штрафів для забруднювачів.

Охорона водних ресурсів регулюється: Законом про захист і використання вод 1973 p., Законом про скидання забруднювальних речовин у море 1974 p., прийнятим у 1977 р. Законом про повноваження місцевих органів влади в кон­тролі за витратою води та скиданнями промислових відходів у внутрішні та прибережні води й іншими актами.

У 1958 і 1968 pp. були видані акти про захист атмосферного повітря від шкідливих викидів — Закони про чисте повітря, а в 1978 р. — Закон про кон­троль над забрудненням атмосфери. Прийнятим у 1974 р. Законом передбачено отримання попереднього дозволу на закопування промислових відходів. У тому ж 1974 р. виданий Акт, який встановлює превентивні заходи для боротьби з шумом. Закон про охорону природи 1968 р. визначив режим створених в Анг­лії й Уельсу природних заповідників. Важливе значення має також Закон про захист диких тварин і рослин 1981 р. з виправленнями 1985 р.

Екологічне право Франції

У Франції державна програма з охороні навколишнього середовища була прийнята в 1970 році. Вона спрямована насамперед на захист лісів, флори і фауни, а також на інші загальнодержавні заходи, в основі яких лежить еколо­гічна податкова політика, побудована за принципом «той, хто забруднює пла­тить». У 1971 р. створені міністерство охорони природи і навколишнього сере­довища, Рада з управління територіями та регіонального розвитку. З 1972 р. у всіх департаментах засновані бюро з охорони природи і навколишнього середо­вища. Один із найважливіших актів цієї сфери — прийнятий у 1976 р. закон, котрим передбачений широкий перелік природних об'єктів, що підлягають за­хистові під загрозою покарання, в тому числі флора, фауна, вода, корисні ко­палини. Закон передбачає також створення резервних територій, де забороня­ється будь-яка діяльність, що негативно впливає на навколишнє середовище. Окремим законом 1976 р. регулюється порядок розміщення й експлуатації будь-яких підприємств, що можуть становити загрозу для навколишнього се­редовища: вони розподілені на три категорії залежно від ступеня такої небез­пеки. Крім того, до системи природоохоронних актів входять: Декрет про ра­діоактивні відходи 1964 p., Декрет про охорону повітря від забруднення 1974 p., Декрет про обмеження рівня шуму 1975 p., Декрет про регіональні за­повідники 1988 р. та інші акти.

Екологічне право ФРН

У ФРН в останні десятиліття XX ст. дуже активно розвивався рух на ко­ристь захисту навколишнього середовища від забруднення, викликаного на­самперед вихлопними газами автомобілів та відходами промислового виробни­цтва. Під тиском прихильників цього руху як самостійна галузь законодавства виникла система нормативних актів екологічного характеру. Згідно з прийня­тим у 1974 р. Законом засновано Федеральне міністерство у справах навколи­шнього середовища. Створені, в окремих землях, відповідні відомства контро­люють встановлені стандарти належної якості вод та атмосферного повітря, і разом з федеральною владою й громадськістю борються з підприємцями та ін­шими порушниками законодавства про екологію.

Велике значення в цій боротьбі надається і вдосконаленню системи оподат­кування обкладання за принципом «хто більше забруднює природу, більше і платить». Серед природоохоронних законів переважають акти, спрямовані на попередження конкретних видів шкідливого впливу на навколишнє середови­ще: Закон про заходи для забезпечення усунення відпрацьованих масел 1968 р. (у редакції 1979 р.) і прийнята з метою розвитку цього Закону постанова уряду 1987 p., Закон про захист від шуму літаків 1971 p., Закон про захист навко­лишнього середовища від забруднень повітря, шумів, вібрацій та подібних шкідливих впливів 1974 p., Закон про попереджувальний захист населення від шкідливих випромінювань 1986 p., Закон про стічні води (у редакції 1987 р.) і Закон про охорону природи 1976 р. (у редакції 1987 p.), який спрямований на захист ландшафтів, флори й фауни тощо.

Таким чином, екологічне право встановило механізми, які перешкоджають споживчому й суто кон'юнктурному підходові до природних ресурсів і навко­лишнього середовища.

Схарактеризуйте:

1. Джерела цивільного права і процесу країн англо-американської світової правової сім'ї, визначте їх спільні та відмінні риси.

2. Джерела цивільного права і процесу країн континентальної світової правової сім'ї, визначте їх спільні та відмінні риси.

3. Основні інститути цивільного права країн англо-американської світової правової сім'ї, визначивши спільне й осібне.

4. Основні інститути цивільного права країн континентальної світової правової сім'ї, визначивши спільне й осібне.

5. Процес становлення та основні тенденції розвитку торгового права в зарубіжних країнах, спільне й відмінне.

6. Процес становлення та основні тенденції розвитку трудового права і соціального законодавства в зарубіжних країнах: спільне і осібне.

7. Історичні витоки правового регулювання охорони навколишнього середовища в зарубіжних країнах.

 

 




Переглядів: 528

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Трудове право і соціальне законодавство | 

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.