Угода 3: прийом внесків. Банк почав приймати внески. Для простоти припустимо, що всі вкладники кладуть гроші на чекові (безстрокові рахунки). У банк вклали 100 тис. дол.
Балансовий звіт 3: Банк А
Активи (тис. дол.)
Зобов'язання й власний
капітал (тис. дол.)
Резерви
Безстрокові вклади
Власність
Акції
У результаті останньої угоди загальна пропозиція грошей не змінилося, але змінилася її структура. Банківські гроші (безстрокові вклади) зросли на 100 тис. дол., а готівка зменшилися на 100 тис. дол. (готівка в банку не знаходиться в обігу, тому грішми не є).
Угода 4: резервні вкладення в центральний банк. Всі комерційні банки й ощадні установи, що відкривають поточні рахунки повинні мати встановлені законом резерви. Розмір установлених законом резервів дорівнює певному відсотку зобов'язань банку по внесках, що він повинен тримати у вигляді внеску в центральному банку або у вигляді касової готівки. Цей обов'язковий відсоток називається резервною нормою.
Резервна норма
=
Обов'язкові резерви комерційного банку
Зобов'язання комерційного банку
по безстрокових вкладах
При резервній нормі 20% і безстрокових вкладах 100 тис. дол., банк А повинен мати обов'язкових резервів 20 тис. дол. Але, припустимо, що директор банку очікує в майбутньому приросту безстрокових вкладів населення й замість 20 тис. відраховує в резерв 110 тис. дол.