![]()
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
Малооб’ємні масляні вимикачіЗагальні відомості. Вимикачі, в яких масло використовують тільки як газогенеруючу речовину для гасіння дуги при вимкненні струмів, називають малооб’ємними масляними, чи маломасляними. Ці вимикачі застосовуються як в закритих, так і у відкритих розподільчих пристроях. Для ізоляції струмоведучих частин між собою і від заземлених конструкцій використовуються такі тверді ізолюючі матеріали як порцеляна, текстоліт, склопластик та ін. Малооб’ємні масляні вимикачі мають менші розміри, масу і вміст масла, ніж бакові масляні вимикачі, що полегшує ремонт і нагляд за ними, а також зменшує небезпеку вибуху і загоряння масла. Дугогасний пристрій і контакти однієї фази (полюса) маломасляного вимикача для внутрішньої установки розміщують в стальному корпусі. Маломасляні вимикачі на напругу 35кВ та вище мають порцеляновий корпус. Класифікація. З точки зору конструктивних особливостей, а отже їхніх властивостей, маломасляні вимикачі можна розділити на наступні групи: Вимикачі, у яких контактна пара поміщена в стальний корпус, ізольований від струмоведучих частин порцеляновою ізоляцією (рис.3.8, а). До цієї групи відносяться маломасляні вимикачі типу ВМГ-10 (вимикач масляний горшковий) і ВПМ-10 (вимикач підвісний масляний). Раніш у цій групі випускалися вимикачі ВМГ-133. Вимикачі, корпус яких виконаний з ізоляційного матеріалу. Зв'язок між рухомим контактом і струмоведучими частинами здійснюється за допомогою роликових контактів (рис.3.8, б). До цієї групи відносяться вимикачі серії ВМП (вимикач маломасляний підвісний). Вимикачі для великих номінальних струмів з двома парами контактів (робочою та дугогасною). Робоча пара контактів розміщена поза дугогасною камерою. Ця група вимикачів має два розриви на фазу (рис.3.8, в). Вимикачі з великими струмами вимкнення, що мають два дугогасних і два робочих розриву на фазу (рис.3.8, г). До цієї групи відносяться вимикачі серій МГГ, МГ і ВГМ на напругу до 20 кВ. Робочі контакти дозволяють використовувати такі вимикачі в ланцюгах зі струмом до 12000 А. Вимикачі маломасляні колонкові серії ВК, що знайшли широке поширення для КРУ висувного виконання (рис.3.8, д).
Вимикачі маломасляні колонкові для напруги 35 кВ і вище з порцеляновим корпусом, заповненим маслом (рис.3.8, е). Вимикачі 35 кВ, 110 кВ мають один розрив на фазу, при більших напругах – два і більше.
Основні серії вимикачів
Вимикачі серії ВМП широко поширені в закритих розподільчих пристроях і КРУ на напругу 6-10 кВ, забезпечуються електромагнітним (ВМПЭ) чи пружинним (ВМПП) приводом. Дугогасний пристрій 4 має центральний отвір для рухомого контакту 12 і поперечні щілини різної висоти для виходу газів. Принцип вимкнення великих струмів полягає в наступному У вихідному положенні вимикача рухомий контакт 12 знаходиться в розетці нерухомого контакту 2. В процесі вимкнення контакт 12 переміщується нагору й у момент відриву контактів загоряється дуга, що розкладає масло. У нижній частині вимикача створюється тиск газів, вихід яких закритий рухливим контактом 12. В міру звільнення поперечних щілин створюються умови для виходу газів, що на своєму шляху витягують і охолоджують дугу.
При гасінні малих струмів використовуються “кишені” центрального отвору дугогасного пристрою 4, тому що в цьому випадку потужності дуги недостатньо для створення дуття через поперечні щілини. В міру звільнення “кишень” у процесі руху контакту 12 нагору масло стікає вниз і попадає на дугу. Енергія дуги при цьому витрачається на розкладання масла, що витікає з кишень, завдяки чому дуга гаситься.
Кількість масла, що заливається в бачок, для ВМП-10 складає 4,5 кг, номінальний струм вимкння залежить від виконання і знаходиться в межах 20...31,5 кА, а номінальний тривалий струм – 630...3200 А. Час вимкння – 0,14 с (7 періодів). Вимикачі типу ВМП-35 мають аналогічну конструкцію, але містять 10 кг масла. Номінальний струм вимкння складає 10 кА. Вимикачі серій МГГ, МГ і ВМГ мають два металевих бачки на полюс (рис.3.10), ізольованих від заземленої підставки. Контактна система розділена на головні 1, 2 і дугогасні 4, 5 контакти. Нерухомі головні контакти –рублячого типу – 1 розташовані на верхній частині бачка, а рухомі 2 – пальцевого типу - прикріплені до контактної траверси 3. Число пальців визначається номінальним струмом. Нерухомі частини 4 дугогасних контактів розетчаного типу укріплені в днищах бачків. Рухливі частини у виді круглих стрижнів 6 прикріплені до контактної траверси і входять у баки через прохідні ізолятори. У увімкному положенні основна частина струму проходить від затиску 6 по кришці бачка до головних контактів 1-2, траверсі 3 і далі до затисків другого бачка. Частина струму відгалужується від основного шляху і проходить по дугогасному шляху: стінках першого бачка, розеточному контакту 4, руховому контактному стрижню 5 до траверси і далі аналогічно до другого бачка.
Дугогасні камери цих вимикачів показані на рис.3.11. Дугогасний пристрій складається з трьох відсіків, виконаних з ряду ізоляційних дисків 3 з фасонними вирізами, скріплених штифтами і шпильками. На малюнку показані розрізи камери по двох взаємно перпендикулярних площинах. Нижній відсік Н зібраний з дисків із двома дуттєвими і вихлопними отворами у формі сопел (розріз А-А на рис.3.11). Верхній відсік В складається з дисків з вирізами, що утворять кишені 4, у яких міститься велика кількість масла. Цими ж дисками створюються буферні обсяги 2 і дуттєві канали. Коли всі диски і перегородки між ними зібрані, утворяться два вертикальних вихлопних канали 5 і дуттєві канали 6, видні в розрізі на рис.3.11, б.
Для зменшення тиску при вимкнні великих струмів у верхньому відсіку знаходяться буферні обсяги 2. При великих і середніх струмах, що відключаються, гасіння дуги здійснюється в нижній і середній частинах дугогасної камери. При малих струмах гасіння дуги відбувається в масляних кишенях верхнього відсіку. Час горіння дуги в таких вимикачах 0, 02...0, 05 с. Така камера з зустрічно-поперечним дуттям дозволяє відключати струми короткого замикання до 105кА.
Принцип гасіння дуги грунтується на використанні для цієї мети газомасляної суміші, що утвориться при розкладанні масла під дією високої температури дуги. Напрямок потоку формується спеціальним дугогасним пристроєм.
Вимикачі масляні колонкові серій ВМКЭ, ВМУЭ застосовуються в установках 35 кВ. Для напруг 110 і 220 кВ застосовуються вимикачі серії ВМТ (рис.3.13,а). Вимикач ВМТ-110 складається з основи 4, пружинного привода 1, опорного ізолятора 2, дугогасного пристрою 3, механізму керування 5 і електропідігрівальних пристроїв.
Полюс вимикача на 220 кВ ВМТ-220 має два маслонаповнені баки на полюс, на яких встановлені уніфіковані модулі, що використовувані для вимикача ВМТ-110. У світовій практиці маломасляні вимикачі виготовляються на напругу до 420 кВ. Переваги маломасляних вимикачів: - невелика кількість масла; - менша, чим у бакових вимикачів, вибухо- та пожежонебезпека; - більш доступний, чим у бакових вимикачів, доступ до дугогасних контактів; - можливість створення серії вимикачів на різну напругу з застосуванням уніфікованих вузлів. Недоліки маломасляних вимикачів: - неможливість реалізації швидкодіючого АПВ; - необхідність періодичного контролю, доливання і частої заміни масла в дугогасних бачках; - труднощі установки вбудованих трансформаторів струму; - відносно мала відключаюча здатність.
Порядок виконання роботи 1. Вивчити пристрій багатооб’ємних масляних вимикачів ( що маються в лабораторії і на плакатах). 2. Вивчити конструкції і роботу дугогасних камер досліджуваних вимикачів (по зразках , що маються в лабораторії і на плакатах). 3. Скласти звіт, у якому привести основні паспортні дані досліджуваних вимикачів, область їхнього застосування, скласти ескізи розрізів одного-двох вимикачів і одних-двох дугогасильних камер. При захисті звіту про лабораторну роботу студенти повинні знати фізичні процеси, що відбуваються у вимикачі при його вимкнені і вимкнні з урахуванням сили що до вмикаємого чи вимикаємого струму.
Питання для самоконтролю 1. Чим гаситься дуга в бакових масляних вимикачах? Що використовується для ізолювання струмоведучих частин від заземлених елементів та обслуговуючого персоналу? 2. Охарактеризуйте процеси, що протікають при вільному горінні дуги в маслі. 3. Від чого залежить енергія, що виділяється дугою у вимикачі і на що вона витрачається? 4. Яким чином впливає сила струму вимкння на час гасіння дуги? 5. Опишіть конструктивну схему бакового масляного вимикача. 6. Які спеціальні пристрої збільшують відключаючу здатність бакових масляних вимикачів? Поясніть принцип їх роботи. 7. Пристрій і робота дугогасильної камери на рис. 7.1. 8. Переваги та недоліки бакових масляних вимикачів. 9. Чим гаситься дуга в малооб’ємних масляних вимикачах? Що використовується для ізолювання струмоведучих частин від заземлених елементів? 10. На прикладі вимикачів серії ВМП поясніть процес вимкнення різних струмів малооб’ємними масляними вимикачами. 11. Яким чином можна збільшити номінальну напругу бакових масляних і малооб’ємних масляних вимикачів? 12. Порівняйте кількість масла,що використовується в баковому масляному вимикачі У-220 і малооб’ємному масляному вимикачі ВМП-220? Чим на вашу думку викликані такі відмінності? 13. Переваги та недоліки малооб’ємних масляних вимикачів. 14. Межі застосування бакових та молооб’ємних масляних вимикачів в ЕЕС.
|
||||||||
|