Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






БЕЗДІТНІ СІМ’Ї

Бездітної вважається сім'я, коли подружжя протягом 8-10 років не мають дітей. Л. Б. Шнейдер поділяє бездітний шлюб на два типи:

1. Свідомо бездітний шлюб;

2. Вимушений бездітний шлюб.

Свідомо бездітний шлюб, за визначенням Л. Б. Шнейдер - це, коли здорові молоді люди можуть, але не хочуть мати дітей.

Сучасний шлюб все більше орієнтується на задоволення потреб в інтимному і неформальному спілкуванні.

З точки зору Л. Б. Шнейдер, слід відрізняти потреба самого індивіда в дітях, і внутрисемейную (сумісну - чоловіка і дружини) потреба в дітях.

Дослідниками негативної мотивації (орієнтованої проти дітей) було виявлено, що серед причин, що заважають народження первістка актуальними є тільки чотири: у жінок - бажання пожити «для себе» і налагоджені відносини з чоловіком. Чоловіки ж кажуть, що «не встигли», або пояснюють відсутність дітей матеріальними утрудненнями. Додаток до перерахованих можуть присовокупляют фізіологічні причини (не наступає вагітність, поганий стан здоров'я). Ще один, однаково вживається чоловіками і жінками мотив, - незадовільні житлові умови - причина, яка, виявилася пов'язаною із загальною незадоволеністю шлюбом.

Р. Річардсон стверджує: «Коли єдині діти утворюють подружню пару, вони нерідко вирішують не мати дітей».

Автори з сімейної психології: Ейдеміллер Е.Г., Добряг І.В., Микільська І.М. вважають, що існує кілька мотивів, якими керуються чоловіки і жінка, свідомо приймаючи рішення зачати дитину, але лише один з них є основним.

У разі відмови від дітей, пише Шнейдер Л.Б., сімейна пара демонструє не свою обмежену потребу в дітях, а своє прагнення задовольнити якісь інші соціально-психологічні потреби.

Не всяка сучасна подружня пара бере на себе цю відповідальність. Не всяка подружня пара (чоловік і дружина) психологічно готова до народження та виховання дітей.

Ідеологія бездітних сімей, на думку Л.Б. Шнейдер, базується на такій аргументації:

- Діти заважають подружнім відносинам;

- Діти заважають соціальної активності.

У теж час такі бездітні сім'ї, особливо жінки, відчувають засудження з боку оточуючих, коли їм кажуть, що без дітей не можна.

Вимушений бездітний шлюб, з точки зору Шнейдер Л.Б., пов'язаний з поганим здоров'ям одного з подружжя, безпліддям, невиношуванням, травмами тощо

Однією з причин жіночого і чоловічого безпліддя, є стресс.О. Ліньова і В. Павлов, посилаючись на визначення ВООЗ, пишуть, «безплідним вважається шлюб, в якому, незважаючи на регулярне статеве життя без застосування протизаплідних засобів, у дружини не виникає вагітність протягом року за умови, що подружжя знаходиться в дітородному віці».

Т. Поздєєва вважає, що психологічне безпліддя - це свого роду захист на який-небудь негативний фактор. У цьому плані виділяють три групи безплідних жінок.

У першій - психологічне безпліддя може пройти при обстеженні, коли жінка переконується, що вона здорова і здатна мати дітей.

У другої групи безпліддя викликане якимись зовнішніми чинниками. Наприклад, у пари немає свого житла. Або один з подружжя захоплений кар'єрою. Ця мотивація перебиває прагнення до зачаття.

Третя група - найсерйозніша - до відсутності дітей приводять глибокі психологічні травми дитинства. Сюди можна віднести і згвалтування, і те, що жінка з'явилася в результаті небажаної вагітності.

За дослідженнями, проведеними Карен Хорні, деякі жінки страждають фригидностью, коріння якої тягнуться в дитинство і пов'язані з взаємовідносинами з матір'ю. У кожному разі фригідності до неї домішувалися інші психічні фактори, які можуть впливати на функціональні розлади.

У ряду жінок існує страх померти при пологах.

30. ВНУТРІШНЯ КАРТИНА СІМ`Ї

Термін «ідентичність у сім'ї» в науковий обіг ввів Акерман — один із засновників сімейної терапії. Він розглядає сімейну ідентичність як цінності, прагнення і тривоги, які поділяються членами сім'ї чи взаємодоповнюються ними. Це так зване емоційно-когнітивне (розумове) «МИ» даної сім'ї. Ще дехто пропонує термін «внутрішня картина сім'ї» для позначення сукупності уявлень про послідовність ситуацій (сценаріїв) повсякденного життя сім'ї. Ця послідовність сімейних сценаріїв утворює основу уявлень сім'ї про себе і своє майбутнє. Вона пов'язана з минулим сім'ї та планами на майбутнє, і на основі сімейних сценаріїв з'являються взаємні почуття, виникають і вирішуються проблеми.

31. СІМ`Я ЯК ДЖЕРЕЛО ПСИХІЧНОЇ ТРАВМИ

Сім'я як джерело психічної травми. Психічна травма - це перш за все психічне переживання, в центрі якого знаходиться певний емоційний стан.

Психотравмуюче переживання - це стан, що сильно впливає на особу через вираженість (гострота), тривалість або повторюваність. Травмують є не будь-які сильні або приголомшливі переживання, а лише такі негативні переживання, які можуть бути причиною певної клінічної патології. Важливе місце у вченні про психічну травму займає поняття про патогенну ситуацію - сукупність чинників, що найбільш безпосередньо обумовлюють психотравмуюче переживання.

Патогенна ситуація може виникнути в самих різних взаєминах індивіда: службових, трудових, учбових і т.д. Сімейні відносини, як правило, виступають в ролі найбільш важливих, значущих для індивіда. Звідси - їх провідна роль у формуванні патогенних ситуацій особи і далі психічних порушень. (10)

Провідна роль сім'ї у виникненні патогенних ситуацій і психотравмуючих переживань обумовлюється поряд обставин:

1. Провідною роллю сімейних відносин в системі взаємин особи. Сім'я на ранніх, найбільш важливих для подальшого розвитку, етапах життя є єдиною, а пізніше за одну з найбільш важливих соціальних груп, в які включений індивід. Сімейні події набагато більшою мірою «приймаються близько до серця», ніж зовні аналогічні події у сфері трудової діяльності, сусідських відносин і ін.

2. Різносторонністю сімейних відносин і їх тісним взаємозв'язком. Домашнє господарство, дозвілля, емоційні взаємини, сексуально-еротична сфера життя сім'ї - всі вони найтіснішим чином взаємозв'язані. Будь-яка спроба внести більш менш значну зміну до однієї з них викликає «ланцюгову реакцію» змін у всіх інших. Через цю особливість сім'ї від сімейної травми «важче піти», тобто у члена сім'ї при спробі уникнути травматизації виникає більше складнощів.

3. Особливою відвертістю і, отже, уразливістю члена сім'ї по відношенню до різних внутрісімейних впливів, у тому числі і травматизуючим. У сім'ї індивід найбільш доступний дії з боку інших членів сім'ї; слабкості і недоліки його виявляються найбільш відкрито.

Психічні травми в сім'ї, як і будь-які інші, можуть бути одиничними і повторними, короткими і тривалими. В той же час сама тривалість сімейних відносин створює особливо сприятливі передумови для що тривало діють, закономірно і психічних травм, що часто повторюються.




Переглядів: 1846

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
СІМЕЙНА ГАРМОНІЯ | СТРУКТУРА СІМ'Ї. ПОТЕНЦІЙНІ РОЛІ В СІМЇ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.