Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Теорія еліт

 

Теорія еліт була заснована італійськими політологами Г. Моска та В. Парето в 20—30-х роках XX ст. і грун­тується на ідеї нездатності широких мас населення до управління державою. За цією теорією політика — це сфера боротьби двох протилежних груп: пануючої меншості (еліти), що оволоділа державою, та підпорядкованої їй більшості (все інше населення країни). При цьому демо­кратія розглядається як утопія, міраж, у гонитві за яким некомпетентні маси населення стають інструментом у ру­ках демагогів і прокладають шляхи до диктатур, якими, зокрема, є соціалізм і фашизм. Саме тому Г. Моска пов'язував свободу людства не з демократією, а з компе­тентною правлячою елітою.

Другий засновник цієї теорії — В. Парето — вважав, що державою, суспільством завжди править еліта. Вона утво­рюється у трьох головних сферах — політичній, еконо­мічній та інтелектуальній — шляхом висування індивідів, які досягай в своїй справі найбільших успіхів. Але кожна правляча еліта рано чи пізно заспокоюється на досягнуто­му, втрачає свої найкращі якості, творчу енергію і вирод­жується. У суспільстві з'являється нова потенційна еліта, що прямує до влади. Пануюча еліта, проте, добровільно не віддає владу. Тому "циркуляція" еліт проходить, як пра­вило, шляхом насильства, переворотів і революцій, що в цілому корисне для суспільства.

У наш час теорія еліт існує з деякими "редакційними поправками", що зводяться до такого: у сучасному суспільстві є декілька еліт; між ними існує вільна конку­ренція, заснована на принципах політичного і партійного плюралізму, вони намагаються у співробітництві здійсню­вати керівництво державою і суспільством; еліти не відір­вані від народу, а контролюються ним за допомогою здій­снення загального виборчого права, незалежних засобів ма­сової інформації тощо.

Однією з течій теорії еліт є доктрина технократії, за якою, із зростанням впливу науки, техніки на всі сфери суспільного життя учені, технічні спеціалісти зосереджують у своїх руках не тільки виробничі та науково-дослідницькі функції, але й політичну владу. Тому, враховуючи значен­ня впливу науково-технічної революції на життя суспіль­ства, керівництво державою має здійснюватися кращими представниками науково-технічної інтелігенції. Отже, ви­никає нова суспільно-політична система — технократія.

 




Переглядів: 575

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Теорія правової держави | Фашистські ідеї державності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.