Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Розвиток і функціонування права США

 

Так історично склалося, що спочатку у більшості, а починаючи з 1607 р. у всіх англійських колоніях США було запроваджено загальне право і разом з ним — анг­лійські закони, що були видані до колонізації Америки і вносили доповнення та зміни у загальне право. Щоправда, з самого початку загальне право застосовувалось лише тією мірою, якою його норми відповідали умовам життя колоній. Це фактично означало, що до проголошення незалежності у 1776 р. класичне англійське загальне право із своєю феодально-архаїчною процедурою здебільшого було непридатне для регулювання суспільних відносин, що скла­далися серед колоністів США.

Але з виданням Декларації незалежності США від 4 липня 1776 р. і Конституції США від 17 вересня 1787 р. стає вкрай необхідною діяльність щодо розвитку і форму­вання своєї правової системи. А тому в США загострює­ться боротьба між прихильниками загального права і послі­довниками кодифікації, яка розпочалася у Новому Орлеані у 1808 р. складанням кодексів, зокрема Цивільного. Спо­чатку здавалось, що переможуть у цій суперечці останні, але у 1840 р. у Техасі і у 1850 р. у Каліфорнії, а згодом і в інших штатах,. крім Нового Орлеану (Луїзіани), було адаптовано англійське загальне право.

Проте слід визнати, що загальне право США набуло деяких специфічних ознак, які відрізняють його від англійського. Так, у США за основу було взято англійське загальне право, сформоване тільки до 1776 р., тобто до проголошення незалежності. До того ж право, сформоване парламентом Англії, взагалі не застосовувалось у США. Але у праві США, як і в англійському, домінує процесу­альне право над матеріальним та його диференціацією на загальне і право справедливості. Отже, за структурою аме­риканське право відноситься до сім'ї загального права, тоб­то формується судовою практикою у вигляді прецедентів, поділяється на федеральне і право окремих штатів. Цей поділ неминуче викликає питання: вирішення тієї чи іншої справи знаходиться у підвідомчості федеральних властей чи штатів, і загальне право існує умежах всієї федерації чи окремих штатів?

Десята поправка до Конституції США встановила так званий залишковий принцип. Згідно з яким законодавствування належить до компетенції штатів, а компетенція у цій сфері федеральних властей — це виняток, який завжди повинен базуватися на окремій статті Конституції. Дійсно, що навіть з тих питань, по яких може видавати закони Конгрес, штати також мають свою компетенцію. Вони не можуть тільки приймати норми, що суперечать федераль­ним, але їм дозволено їх доповнювати і удосконалювати. Що ж стосується загального права, то воно існує як на рівні федерального права, так і права штатів. Наприклад, є єдиний для всіх штатів федеральний патентний закон, за­кон про фабричні марки, морське право тощо.

Безумовно, незважаючи на те, що право різних штатів має багато відмінностей, зокрема з порядку розірвання шлюбу, використання майна, видів покарання, воно має єдину історичну основу, зазнає впливу федерального пра­ва, який все більше посилюється. До того ж і у тлумачен­нях Верховного суду США завжди наголошувалось, що штати зобов'язані поважати загальні принципи судової практики та законодавчого права. Інтегруючим чинником виступає навіть мислення американських юристів. На дум­ку абсолютної більшості з них, право штатів може різни­тися, але тільки деякими загальними принципами.

Оригінальністю характеризується у США право справед­ливості. Адже компетенція судів справедливості необхідна у тих випадках, коли загальне право не надає ніяких засобів для вирішення питання. Наприклад, оскільки чо­ловік і жінка розглядались як одна особа у цивільних правовідносинах, то правом не передбачалася можливість висування позову один одному. А тому до створення пре­цеденту, ці справи розглядалися на підставі права спра­ведливості.

У США, як і в Англії, головне джерело права становить судова практика. Проте остання відіграє не однакову роль у створенні прецедентів. На відміну від англійського Апе­ляційного суду і палати лордів, вищі суди США (Верхов­ний суд США і верховні суди штатів) не вважають себе зобов'язаними власним прецедентам і можуть, таким чи­ном, поміняти свою практику. Окрім того, у співвідно­шенні федеральної судової системи і системи штатів діє аналогічний принцип, що і при співвідношенні федерально­го права і права штатів. А саме, суди штатів мають абсо­лютну компетенцію, а у федеральні суди можна звертатися тільки у разі, коли Конституцією США або законом Конг­ресу ці суди визнано компетентними.

Традиційно у США склалися дві самостійні судові системи. До кожної з них можна звертатися у певних випадках як до суду першої інстанції. Федеральні суди здебільшого поділяються на дві групи. Першу становлять традиційні федеральні суди (їх ще називають федеральними судами загального права). Ці суди діють як окружні, їх рішення можна оскаржити в апеляційних судах, а рішення ос­танніх — у Верховному суді США. Крім цієї системи, існують спеціальні федеральні суди, до компетенції яких входить розгляд податкових, митних, патентних та ін. справ. До того ж кожний штат має свою власну судову систему. В одних штатах воша є двоступеневою, в ін­ших — триступеневою. У більшості штатів судову систему очолює Верховний суд штату, якийможе створювати ще й спеціальні суди штатів, наприклад, у справах неповно­літніх, у справах спадку, сільські, поліцейські суди і т. ін. У 10 штатах існують особливі суди справедливості.

Важливим джерелом права у США виступає також за­кон. Усі закони США поділяються на федеральні і закони штатів. Особливе місце серед федеральних законів нале­жить Конституції США. Остання становить акт, яким пе­редбачено не тільки конституційний устрій країни, але й проголошено сам факт створення держави і суспільства. Виходячи з ідей природного права і суспільного договору вона урочисто встановлює межі повноважень федеральних органів, їх взаємовідносини з штатами і громадянами. Щ межі, деталізовані першими десятьма поправками, створю­ють Декларацію прав американського громадянина. Існування писаної Конституції, що акумулює Декларацію прав, — один з елементів, яким відрізняється американсь­ке право від англійського. До того ж у США діє принцип судового контролю за конституційністю законів і застосу­ванням норм права. У цьому аспекті важливо підкреслити можливість тлумачення Конституції Верховним судом США. При цьому тлумачення виконується у такий спосіб, щоб забезпечити єдність, одноманітність розуміння і ре­алізації права.

 

3. Право інших країн англосаксонської правової сім`ї

 

Право Австралії у своєму формуванні зазнавало впливу англійського загального права. Вплив англійського права був офіційно проголошений постановою британських вла­стей про те, що їх норми, тобто норми загального права і парламентські акти, які діяли в Англії станом на 25 липня 1828 р., підлягають обов'язковому застосуванню в існую­чих на той час колоніях. Це призвело до того, що хоча згодом Австралія й набула можливості самостійно форму­вати свою правову і судову системи, але постановам пала­ти лордів та інших англійських апеляційних інстанцій май­же завжди надавалась перевага перед рішеннями авст­ралійських судів. Лише за останнє десятиліття австралій­ське загальне право стало розглядатися як самостійна сис­тема права, головним джерелом якої визнаються сформова­не у судових рішеннях загальне право і законодавчі акти.

Австралійське загальне право, на відміну від законодав­ства, є єдиним для усіх шести штатів і двох (Північної і Австралійської столичної) територій Австралії. Єдність його забезпечується Верховним судом Австралії, рішення якого з питань загального права, що приймаються за скаргами на постанови суду будь-якого штату, обов'язкові для усіх судів Австралії. Тобто силу прецедента мають тільки рі­шення Верховного суду Австралії і верховних судів штатів та територій, їх зобов`язані наслідувати всі нижчі суди, хоча самі верховні суди в Австралії ніколи не вважали себе повезеними своїми раніше прийнятими рішеннями.

Що стосується законодавства Австралії, то воно скла­дається із законів, що приймаються парламентом Авст­ралійського Союзу і окремих штати. Компетенція Союзу і штатів розмежована Конституцією у такий спосіб» за яким переважна частина суспільних відносин регулюється зако­нодавством штатів. Чинна нині Конституція Австралії знає також загальну компетенцію Союзу і штатів, а тому пе­редбачає, що у разі протиріч у законодавстві Союзу і штатів перевага надається законодавству Союзу. Так, предметом регулювання союзним законодавством є питання юрисдикції судів, найму і звільнення з роботи, пенсійного забезпечення, шлюбу і його розірвання, банківської, автор­ської справи тощо. А законодавством штатів регулюється право земельної власності, договірне право, відповідаль­ність за скоєння шкоди і т. ін.

Незалежна Ірландська правова система була започатко­вана створенням у 1921—1922 рр. самостійної Ірландської держави. До цього в Ірландії чинним було звичаєве право, яке після завоювання Ірландії англійцями було насиль­ницьким шляхом замінено англійським загальним правам. Саме тому Конституцією 1922 р. було встановлено, що чинні до цього часу закони підлягають застосуванню тільки у разі, якщо вони не суперечать положенням даної Конституції. Нині чинна Конституція, що була прийнята у 1937 р., затвердила це положення. Отже, нині в Ірландії поряд із законами, що приймалися парламентом незалеж­ної держави після 1922 р., ще чинними є закони, що приймалися у Лондоні і фактично лише копіювалися пар­ламентом у Дубліні.

Важливим джерелом права в Ірландії поряд із законо­давством є загальне право. Ірландські суди визнають англійську доктрину судового прецеденту, згідно з якою рішення вищих судових інстанція є обов'язковими для них самих і нижчих судів. Проте слід визнати, що сфера засто­сування прецедентного права в Ірландії звужується прямо пропорційно до кількості виданих нових законів. Останні здебільшого не кодифікуються, а мають характер консолідованих нормативних актів. Ірландське право знає інсти­тут делегованого законодавствування, що дозволяє уряду чи навіть окремим міністерствам приймати постанови і накази з дуже важливих питань суспільного життя.

Аналогічно іншим британським колоніям у Канаді за­кріпилась система англійського загального права, згідно з яким рішення судів вищого рівня набирають сили судового прецедента. Джерелом права у Канаді вважають законо­давчі норми, що видаються парламентом, чинні й ті, що зберігають відносну самостійність, норми права справедли­вості, які були створені рішеннями Суду канцлера в Лон­доні у XV—XIX ст.

Рішення канадських судів протягом тривалого часу під­лягали оскарженню у Судовому комітеті Таємної ради у Лондоні. Нині ця практика скасована, проте раніше прий­няті рішення англійських судів, що тлумачать чинні у Канаді англійські закони і норми загального права, мають загальнообов'язкову силу. Єдність системи канадського за­гального права забезпечується Верховним судом Канади і вищими судами провінцій, рішення яких є загальнообов'яз­ковими для всіх нижчих судових інстанцій.

Що стосується законодавчої влади у Канаді, то вона протягом тривалого часу належала британському парла­менту. Але Конституційним законом від 1982 р. було вста­новлено, що з цього часу жоден наступний акт британсько­го парламенту не буде мати чинності у Канаді, тобто була проголошена суверенність країни у сфері законотворчості.

Федеративний устрій країни визначає розмежування за­конодавчих повноваженьміж парламентом і законодавчими зборами провінцій. До законодавчих федеративних повно­важень належать такі, як регулювання економіки, торгівлі, мореплавства, грошового обігу та банків, патентів й автор­ського права, кримінального права і процесу тощо. До компетенції законодавчих повноважень провінцій відносять питання щодо податків, освіти, виховання і т. ін.

Основи сучасної правової системи Нової Зеландії почали формуватися з 1840 р., тобто з часу, коли країна стала англійською колонією. На її території була поширена чин­ність законів, що приймалися британським парламентом, і норм загального права. Незважаючи на те, що з 1947 р. Нова Зеландія стала самостійною державою, в ній збе­рігають чинність британські закони, що приймалися у 1840—1947 рр., спеціальною обумовленістю про чинність їх на території Нової Зеландії. Єдине джерело подальшого розвитку законодавства з 1947 р. становлять акти створе­ного ще у 1852 р. новозеландського парламенту. Завдяки його плідній роботі багато англійських законів вже втрати­ли свою чинність.

Разом з тим система загального права залишається важ­ливим і самостійним джерелом права. Це стає очевидним, коли взяти до уваги, що новозеландські юристи визнають існування єдиної для всіх держав, де вона застосовується, системи загального права, а тому визнають й силу судово­го прецеденту за рішеннями, що приймаються вищими судовими інстанціями в Англії, Австралії, Канаді і т. ін. У той же час рішення вищих новозеландських судів є обов'язковими для них самих та всіх нижчих судів.

Систему новозеландських судів очолює Апеляційний суд. Він розглядає апеляційні скарги на постанови Верховного суду у цивільних і кримінальних справах та постанови установ адміністративної юстиції (зокрема, арбітражного суду). Верховний суд складається з голови і 25 суддів. Він розглядає найскладніші цивільні та кримінальні справи, а також скарги на постанови, що виносяться магістратськими судами і органами адміністративної юстиції.

Отже, до сім'ї англосаксонського права входять, поряд із Англією, Ірландія, Канада, Австралія, Нова Зеландія, а також інші колишні колонії Британської імперії (нині 36 держав є членами Співдружності). Це пояснюється тим, що Англія була найбільш великим колоністом і англійське право набуло поширення у багатьох країнах світу. На сьогодні близько третини населення світу живе згідно з нормами англійського права.

 

Питання для засвоєння матеріалу:

 

1. Які періоди виділяються в історії розвитку англосак­сонської правової сім'ї?

2. Які чинники обумовили потребу у створенні права справедливості?

3. Що таке загальне право?

4. Які головні ознаки права справедливості?

5. Які питання включає загальне право і що вирішує право справедливості?

6. Чому домінуючим в англосаксонській правовій сім'ї є процесуальне право?

7. Як Ви визначаєте для себе англійську судову систему та її роль у створенні судових прецедентів?

8. Які особливості розвитку і функціонування права у США?

9. Загальне право у США існує у всій федерації чи у межах штатів?

10. У чому спільність та відмінність австралійського, ір­ландського, канадського і новозеландського права?

 




Переглядів: 528

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ГЛАВА 25 | Глава 26

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.