Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Природні зони материка

Природна зона є великими природним комплексом зі своїми, притаманними лише їй компонентами природи: кліматом, ґрунтами, рослинністю та тваринним світом.

Отже, в Австралії розташовані такі природні зони: тропічні пустелі та напівпустелі, савани та рідколісся, вологі тропічні вічнозелені ліси, мусонні і субекваторіальні ліси.

Пустелі та напівпустелі. Природна зона тропічних пустель та напівпустель займає 65 % площі Австралії й розміщена в основному на заході, центрі і півдні материка в умовах тропічного та субтропічного континентального клімату. Ґрунти тропічні пустельні дуже засолені і мають червоний колір, який надає їм окис заліза. Значні простори природної зони вкриті густими заростями з колючих скребом.

Життя в пустелях і напівпустелях прокидається під час тимчасових дощів. Тут водяться сумчастий кріт, земляний заєць, миші, великі червоні кенгуру, ящірки, терміти, а також собака динго. Динго, вірогідно, потрапив до Австралії разом з людьми 40 тис. років тому. Це найбільший хижак на материку. У пустелі прилітає багато птахів.

Савани та рідколісся. Поступово на північ на схід напівпустелі переходять у савани – величезні країни трав. За площею савани в Австралії поступаються тільки пустелям. Вони розміщуються у північній частині материка в умовах субекваторіального клімату, а також у більш зволожених районах тропічного та субтропічного поясів на сході та південному-заході. Дощі тут ідуть нечасто, в сухий період трава випалюється сонцем, ґрунт висихає. Та тільки випаде дощ, савана перетворюється в океан трав, які хвилюються під подихом вітру, як наші хлібні поля. Червоно-жовті ґрунти саван дуже родючі.

Рослинність пристосована до високих температур та малої кількості опадів. Так, деякі види евкаліптів мають білу кору та світле листя, що відбивають сонячні промені. Серед цих трав високо піднімаються кенгурова трава, голуба трава та інші злаки. Поміж трав трапляються поодинокі дерева із сіро-зеленим листям. До евкаліптів домішуються акації, ароматичне персикове дерево, а на півночі — пляшкові дерева, які накопичують у своїх товстих стовбурах воду. Замість баобабів у савані Австралії ростуть поодинокі евкаліпти.

Із появою європейців в Австралію поряд з хлібними злаками були завезені їх супутники — бур'яни. Наприклад, кактус-опунція. Він так розмножився, що витісняє кормові трави. Савани поступово переходять в евкаліптове рідколісся. Серед тварин саван і рідколісь вирізняється велетенський кенгуру. Численними у савані мурашками та термітами живиться єхидна. Біля річок селиться качкодзьоб, який полює на риб, молюсків та червів.

Лісові масиви займають в Австралії дуже невеликі площі: трохи більше 5,5% території. Типи ґрунтів, а також видовий склад рослин та тварин лісу міняється залежно від кліматичних умов.

Мусонні і субекваторіальні ліси займають окремі ділянки на півночі Австралії. Тут на червоних фералітних ґрунтах ростуть пальми, фікуси, евкаліпти, деревовидні папороті. У місцях, де опади бувають у певний сезон (на півночі материка — влітку, на півдні — взимку), і кількість їх не перевищує 1000 мм, поширені евкаліптові ліси. Це світлі ліси, оскільки дерева не дають тіні — листочки їх повернуті паралельно променям сонця. На південному заході евкаліптові ліси досить густі і складаються з високостовбурних евкаліптів і чагарникових, а також трав'яного дерева.

В евкаліптових лісах трапляється сумчастий ведмедик коала. Багато птахів надзвичайної краси: райські птахи, лірохвіст, папуги. Тут водяться казуари. З хижих птахів тропічних широт — широкоротий коршак.

Вологі тропічні вічнозелені ліси розміщені вузькою смугою вздовж північно-східного узбережжя Австралії. Вони займають близько 2 % території материка.

Одна з характерних рис тропічних лісів Австралії — багатство їх видового складу. На півгектарі лісу може рости 150 різних видів рослин. Це багатство видів стосується і епіфітів — рослин, що живуть на інших деревах, використовуючи їх як місце прикріплення. Лише на одному стовбурі дерева, що впало, можна нарахувати до 50 видів квітів і ліан, які живуть на ньому.

У тропічному лісі Австралії ростуть хвойні — сосна каурі, араукарія, червоний кедр. Трапляються також клен, австралійський горіх, баньян. Багато пальм, деревовидних папоротей, пляшкове і трав'яне дерева.

Квіти, що ростуть просто на стовбурах і гілках, переходять із дерева на дерево пишними гірляндами — з фікуса на залізне дерево, з нього на евкаліпт, лаврове дерево, пальму.

Серед тварин трапляється деревний кенгуру валлабі. Серед дерев риє глибокі нори вомбат – сумчаста тварина розміром з борсука. У гниюче вологе листя та вогкий пісок відкладають, як в інкубатор яйця сміттєві кури. У повітрі літає безліч яскравих метеликів.

Невелику територію на південному сході та південному заході у субтропіках Австралії займають вічнозелені твердолисті ліси і чагарники та мішані ліси.Ця територія практично повністю змінена діяльністю людини. У лісах Тасманії водиться сумчастий диявол, якого називають його “лісовим драконом”. Він має гострі зуби та кігті. Живиться переважно мертвечиною. Вночі полює на дрібних тварин. Здобич жадібно з'їдає, не залишаючи навіть шматочка.




Переглядів: 3209

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Унікальність органічного світу Австралії | Екологічні проблеми

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.