Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Заповідні ландшафти

Михайлівська цілина – найменший за площею (2,024 км2) і найвіддаленіший від центрального відділення (Хомутовський степ, Донецька область) філія Українського степового заповідника. Це єдиний подібний заповідник в Україні. Багато хто називає його «брендом» Сумської області. Степ знаходиться всього за 100 км від Сум, біля хутора Жовтневий Лебединського району [26].

Заповідник повністю виправдовує свою назву – його землі не розорювалися понад півтора століття, хоча траву тут все ж косять – раз на три роки.

Унікальність Михайлівської цілини полягає у тому, що це єдина в Україні ділянка степової цілини з характерною лучно-степовою рослинністю і фауною, розташований у лісостеповій природній зоні [3].

Заповідна територія характеризується помірно-континентальним кліматом із середньорічною температурою +6°. Середня температура січня становить -6,4°, а липня +19,9°. Період із позитивними температурами повітря триває тут у середньому 235 днів. Щорічна кількість опадів коливається від 500 до 550 мм, причому 70-75% із них випадає в теплий період. Сніговий покрив, що досягає 30 см, в середньому зберігається протягом 3-3,5 місяців. У районі заповідника дмуть в основному західні та південні вітри [25].

Протягом весняно-літнього періоду простори Михайлівської цілини змінюють свій вигляд у залежності від квітучих у даний момент рослин до 10 разів.

Після встановлення Радянської влади ділянку використовувався Михайлівським конезаводом до 1928 року, коли цілина була оголошена заповідником місцевого значення. У 1947 році статус заповідника був підвищений до республіканського, а у 1961 році Михайлівська цілина включена до складу Українського степового природного заповідника [20]. Її територія, оточена полезахисної лісопосадкою, являє собою невисокий пагорб, який поступово знижуються у напрямку до оточуючих його балок. Рідкісні дерева, чагарники терну, високі трави, що виділяють фантастично п'янкі аромати, і дивовижне різнобарв'я залишають незабутнє враження [19].

Рослинний покрив цілини схожий з рослинністю південних степів. У його складі панівне місце займають різнотравно-тирсові і різнотравно-типчаково-тирсові угруповання, які головним чином зростають у південно-східній та східній частинах заповідника. Але у Михайлівській степу також є рослинність, характерна для північних степів. Наприклад, тільки тут ростуть дзвіночки і різні вологолюбні рослини. Тут мало ковили перистої, зате багато широколистих злаків - стоколос безостий, пирію, куничник та інших рослин, не властиві степам півдня.

Всього тут зареєстровано 493 видів рослин; рослинність характерна для південних степів (злаки - типчак, мітлиця, осока). На Михайлівській цілині можна побачити такі рідкісні рослини: дельфіновий клиновидний, астрагал гвоздику Євгенії, касатік боровий, брандушка, ковила та інші. Є в степу і звичні нам ромашки, волошки, льон. На території Михайлівської степу є озерця, болота, які під час злив заповнюються водою [37].

Завдяки заповідному режиму за півстоліття створилися умови і для збагачення фауни. Зустрічаються лосі, кабани і навіть вовки. Останнім часом дедалі частіше з'являються козулі. Постійними жителями є зайці та лисиці. Дуже багато дрібних гризунів і птахів.

Експертна рада Сумської області визначив сім чудес природи Сумщини і одним з них стала «Михайлівська цілина» [25].




Переглядів: 535

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Внутрішні відмінності і фізико-географічне районування Лісоспепу України | РОЗДІЛ 4

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.