Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


ПРИВОДНІ ЛАНЦЮГИ

 

Головний елемент ланцюгової передачі – приводний ланцюг, що складається з поєднаних шарнірами ланок.

Основними типами приводних ланцюгів є втулкові, роликові і зубчасті, котрі стандартизовані і виготовляються спеціалізованими заводами.

1.1. Роликові ланцюги (ГОСТ 13568-75), мають широке застосування, рекомендуються при швидкостях м/с (рис.1).

 

 

Рис.1. Приводний роликовий однорядний ланцюг

1 – з’єднувальна ланка; 2- перехідна ланка

Розрізняють однорядні нормальні ланцюги (ПР), однорядні довголанкові полегшені (ПРД), однорядні посилені (ПРУ), двох (2ПР)-, трьох (3ПР)- і чотирирядні (4ПР) і з вигнутими пластинами (ПРИ).

Роликовий однорядний ланцюг складається з двох рядів зовнішніх і внутрішніх пластин. У зовнішні пластини запресовано валики, пропущені через втулки, на які запресовано внутрішні пластини. Валики і втулки утворюють шарніри. На втулки вільно надіті загартовані ролики.

Зачеплення ланцюга із зірочкою відбувається через ролик, що перекочується по зубу і зменшує його знос. Крім того, ролик вирівнює тиск зуба на втулку і запобігає зношенню.

1.2. Втулкові ланцюги (ГОСТ 13568-75) за конструкцією аналогічні роликовим, але не мають роликів, що робить ланцюг дешевшим, зменшує його масу, але збільшує знос. Застосовують у невідповідальних передачах при м/с.

В залежності від передаваної потужності втулкові і роликові ланцюги виготовляють однорядними і багаторядними з числом рядів 2-4.

Для роликових і втулкових ланцюгів зубці зірочок профілюють за ГОСТ 591-69, для зубчастого ланцюга – за ГОСТ 13576-81.

1.3. Зубчасті ланцюги (ГОСТ 13552) складаються з набору пластин зубоподібної форми, шарнірно поєднаних між собою. Рекомендуються при швидкостях м/с (рис.2).

 

 

 

Рис.2. Приводний зубчастий ланцюг.

 

Зубчасті ланцюги в порівнянні з іншими працюють більш плавно, з меншим шумом, краще сприймають ударне навантаження, але важчі і дорожчі.

1.4. Фасонно-ланкові ланцюги використовують при передачі невеликих потужностей, при малих швидкостях, звичайно в умовах недосконалого змащення. Широко застосовують у сільськогосподарських машинах.

Материали ланцюгів повинні бути зносостійкими і міцними. Пластини ланцюгів виготовляють зі сталі 50, 40Х и інших із загартуванням до твердості HRC 40-50; осі, втулки, ролики – з сталей, які цементують: наприклад, 15, 20, 15Х і інших із загартуванням до твердості HRC 52-60.

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЗАГАЛЬНІ ВІДОМОСТІ | ОСНОВНІ ПАРАМЕТРИ ЛАНЦЮГОВИХ ПЕРЕДАЧ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.