Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Оцінка грошових потоків за проектом

Важливим питанням упорядкування бюджету капітальних вкладень за проектом є оцінювання грошових потоків. При здійсненні проекту формуються два зустрічні грошових потоки. Перший — інвестиції, що за часом можуть бути розподілені на ряд років. Другий — приростні чисті грошові потоки при здійсненні проекту, що будуть надходити з певного року при здійсненні проекту до його завершення.

У західній літературі відзначається велика складність оцінювання витрат, необхідних для інвестиційного проекту і щорічних чистих сум надходжень по здійснюваному проекті. Це складність пояснюється безліччю перемінних показників і числа учасників у здійсненні проектів. Необхідно різноманітні прогнози цін на нову продукцію, їхньої еластичності, реакції конкурентів, тенденцій у поводженні покупців і т. д. Складним питанням є визначення загальної суми вкладень у проект. Це становище можна підтвердити таким прикладом. У США кілька нафтових корпорацій здійснили найбільший проект по будівництву нафтопроводу на території Аляски. Початкова вартість проекту була визначена в 70 млн дол., фактична повна вартість будівництва нафтопроводу при здачі його в експлуатацію склала 7 млрд дол.

Проектні інвестиції, називані в літературі також інвестиційних витратах, здійснюються на початку проекту. По великих проектах вони відбуваються поетапно. Інвестиції направляються на купівлю земельної ділянки, на будівництво споруджень, будинків, купівлю устаткування, оплату будівельно-монтажних робіт.

У процесі будівництва об’єкта ціна на землю може значно підвищитися, тому початкова сума інвестицій може зрости. У тому випадку, якщо планований об’єкт буде побудований на власній земельній ділянці, те його оцінка відбувається також по ринковій вартості. Інвестиційний проект включає вкладення не тільки в довгострокові активи, але й у короткострокові. Приріст необхідного оборотного капіталу фінансується за рахунок початкових інвестицій. Відшкодування цих витрат відбувається по завершенню проекту і податком не оподатковується. Сума витрат по оборотному капіталі додається до післяналоговому грошового потоку останнього періоду[131].

Початкові інвестиції розглядаються як вихідні грошові потоки й у формулах визначаються з мінусовим знаком. На відміну від них вхідні приросні грошові потоки завжди позитивні і визначають суми, отримані при здійсненні проекту протягом певних років. Як відзначається в західній літературі, при аналізі інвестиційних проектів руху грошових потоків приділяється більша увага, чим отриманого прибутку.

Крім проектних грошових потоків, ми також повинні розглянути грошові потоки корпорації у зв’язку з фінансуванням інвестиційного проекту. І звернути увагу на такі статті як амортизація і податки.

Розглянемо приклад визначення грошових потоків корпорації (табл. 9.1).

Таблиця 9.1

Грошові потоки корпорації, млн дол.

Перший варіант розрахунку

Прибуток до нарахування амортизації і сплати податків (вхідні, приросні потоки)
Амортизація
Прибуток до сплати податків
Податки (вихідні потоки)
Прибуток після сплати податків
Амортизація
Грошовий потік

Другий варіант розрахунку

Грошовий вхідної (приросний) потік
Грошовий вихідний потік — податки
Грошовий потік

 

Як ми відзначили у розділі 3, амортизація показує зменшення вартості активів, пов’язаних із створенням прибутку, але сама по собі грошовим потоком не є. Амортизація враховується у русі грошового потоку шляхом додавання її, до прибутку отриманого після сплати податків. Необхідно звернути увагу на ту обставину, що податкові пільги з амортизації, є грошовим потоком, що зменшують суму сплачених податків і, таким чином такі, що підвищують прибуток.

Західні економісти також відзначають, що амортизаційний фонд, що знаходиться на рахунках у комерційному банку, що у великих корпораціях обчислюється мільйонами доларів, є солідною фінансовою базою для початку планування, а потім і фінансування проекту.

Розглянемо ситуацію, на підставі якої показаний вплив податкової політики, як-от вплив амортизаційних податкових пільг на русі грошових потоків корпорації.

Ситуація[132]. Передбачається, що корпорація прийняла рішення про п’ятирічний план інвестицій у нові револьверні верстати, які необхідні для підвищення ефективності виробництва. Загальна сума витрат на придбання верстатів — 20000 дол. Частину застарілих верстатів передбачається продати за 2000 дол., забезпечивши таким чином на цю суму грошові потоки для фінансування. Нові інвестиції мають спричинити зниження витрат виробництва і щорічне зменшення грошових видатків корпорації на 7600 дол. Корпорація користується амортизаційною податковою пільгою (Capital Cost Allowance).

 

Рішення.

1) Вирахуємо знижки на приріст капіталу, припустивши, що вони становлять 20 % нереалізованих капітальних затрат (виняток — перший рік — 10 %). У даному випадку застосовується метод амортизації основних фондів, який називається методом залишку, що скорочується (Declining-balance Method). Списання вартості придбаного устаткування матиме такий вигляд (табл. 9.2).

Таблиця 9.2

Амортизація придбаного устаткування, дол.

Рік Вартість капіталу до амортизації Амортизація
1-й
2-й
3-й
4-й
5-й

 

2) На основі даних за проектом інвестицій фінансовий відділ корпорації вираховує рух грошових потоків, що передбачаються по кожному року п’ятирічного плану (табл. 9.3).

Таблиця 9.3

Рух грошових потоків корпорації, дол.

№ п/п Грошові потоки Кінець року
1-й 2-й 3-й 4-й 5-й
Нетто-інвестиції
Приріст прибутку
Списання амортизації
Приріст прибутку, що оподатковується (2–3)
Податки (40 %)
Приріст прибутку після сплати податків (4–5)
Приріст грошових потоків (6+3)
Грошові потоки за проектом (7–1) –18000

 

Таким чином, інвестиційний проект, який прийняла корпорація, окупиться за 3 роки і 3 місяці. У перші 3 роки грошові потоки, що пов’язані з проектом, дорівнюватимуть 16733 (5280 + 5856 + 5597), сума, що залишилася –1267 (18000 – 16733), буде покрита на 4-му році проекту за 2,8 місяці. Починаючи з другого кварталу четвертого року інвестиції будуть приносити корпорації додатковий прибуток.

3) Особливий інтерес викликають питання, пов’язані з податковою політикою держави, що спрямована на заохочення оновлення основного капіталу. Держава, впроваджуючи прискорену амортизацію, сприяє зростанню грошових потоків корпорації (табл. 9.4).

Таблиця 9.4

Передбачувані грошові потоки після сплати податків, дол.

  Кінець року   Грошові потоки після сплати податків
Капітальні вкладення: Нові верстати Мінус продажі старих видів верстатів –20000 –18000
Грошові збереження [7600 (1 – t)] Амортизаційна податкова пільга [1800 (t)]
Грошові збереження [7600 (1 – t)] Амортизаційна податкова пільга [3240 (t)]
Грошові збереження [7600 (1 – t)] Амортизаційна податкова пільга [2592 (t)]
Грошові збереження [7600 (1 – t)] Амортизаційна податкова пільга [2074 (t)]
Грошові збереження [7600 (1 – t)] Амортизаційна податкова пільга [1659 (t)]

 

Як видно з розрахунків, приріст прибутку завдяки впровадженню нової техніки до сплати податків становить 7600, але вона скорочується до 4560 після сплати податків: [7600 (1 – t)], де t — податкова ставка. (За 40 %-ї податкової ставки економія на витратах виробництва дорівнює [7600 ´ (1 – 0,4)] = 4560 дол.) Таким чином, сплата податків знижує можливу економію. Однак на русі грошових потоків ці зміни не позначаються.

Прискорена амортизація купленого устаткування знижує виплату податків. За перший рік “економія” на податках становить 720 (1800 ´ 0,4), за другий — 1296 (3240 ´ 0,4) і т. д. Загальна сума податкових пільг за п’ять років досягла 4547 дол. і збільшила суму чистих грошових потоків (720 + 1296 + 1037 + 830 + 664).




Переглядів: 510

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Управління проектами | Оцінювання проектного ризику

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.