Головні структурні частини композиції промови: вступ, головна частина (пропозиція, поділ, виклад, аргументація, спростування), закінчення (узагальнення, спонукання). Функції вступу та його різновиди: звичайний, з ораторською пересторогою, еx аbruрtо.
Ораторські прийоми захоплення уваги у вступі: прийом співпереживання, прийом парадоксальної ситуації, постановка проблемного питання, апеляції (до безпосередніх інтересів слухачів, до подій, часу, місця, до авторитету), гумористична ремарка.
Основні моделі викладу тему в головній частині промови: лінійна («ав ovo») за допомогою історичного методу та «in medias res» - методами стадійним та концентричним.
Основні композиційно-мовні конструкції викладу теми: розповідь, опис, пояснення, аргументація, спростування. Основні поняття і закони диспозиції.
Логічні закони аргументації: тотожності, суперечності, виключення третього, достатньої підстави. Логічні помилки. Аналогійна аргументація. Демонстрація. Типи висновків та доцільність їх застосування.
Способи розташування аргументів та їх класифікація. Способи спростування: софістичний та діалектичний. Правила спростування.
Поняття композиції. Основні способи інтеграції тексту промови: колегезія, проспекція, ретроспекція.
Основні логічні форми викладу: аналіз, синтез, порівняння, розрізнення, індукція, дедукція, аналогія.
Рекапітуляція та узагальнення як структурні частини закінчення. Функції та типи закінчення: елегантний фінал, доцільний підсумковий фінал.