Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Поняття і принципи законності

Під поняттям законності в широкому смислі розуміється точне й повсюдне виконання органами держави, посадовими особами і громадянами вимог закону. При цьому, звичайно, саме поняття "закон" слід розуміти розширено - як "чинне законодавство" або "сукупність нормативних актів".

Слід погодитися з тою думкою, що законність як стійке явище суспільного життя виникає в умовах цивілізованого суспільства, здатного забезпечити реальну рівність громадян перед законом. Такі умови значною мірою створюються ринко­вими економічними відносинами, за яких свобода приватної власності стає рівною можливістю для всіх.

Український вчений-теоретик П.Рабинович розуміє під законністю такий ре­жим відповідності суспільних відносин законам і підзаконним нормативно-правовим актам держави, який утворюється внаслідок їх неухильного здійснення всіма суб'єктами права. На думку цього вченого, соціальною сутністю законності є "узгоджування певних дій, реальних суспільних відносин з їх законодавчими моделями, інакше кажучи - розповсюдження "панування" волі законодавця на всю територію держави, на все суспільство".

Наведене визначення потребує певного пояснення. Очевидно, що таке розу­міння законності можна вважати законністю у "вузькому" розумінні цього слова. Саме так її розуміють, коли, до прикладу, говорять про порушення законності в сталінські часи - позасудові репресії, зокрема. Але закони й засновані на них під-законні акти не вичерпують переліку всіх форм (джерел) права, тому й мова пови­нна йти про здійснення права в самому широкому смислі цього слова.

Необхідно звернути увагу ще на один момент - зміст самих законів, напрямок волі законодавця. Поза сумнівом, вони повинні бути в руслі гуманістичних цінно­стей права, не порушувати природних прав людини. У противному разі гітлерівсь­ку Німеччину прийдеться визнати "зразком законності".

Вітчизняний дослідник проблеми Попов С. В. відзначає, що законність як особливий режим суспільно-політичного життя являє собою такий стан, за якого діяльність усіх суб'єктів відповідає закону, а ідеї права, гуманізму, справедливос­ті, свободи і відповідальності панують над індивідуальними, груповими та класо­вими інтересами. Головна мета, призначення режиму законності полягає в забез­печені реальності, непорушності прав, свобод та інтересів усіх учасників суспіль­них відносин, що є основою життя суспільства, його громадян. Цей режим ство­рюється не тільки державою, яка встановлює порядок видання законів та підза-конних актів, забезпечує відповідність їх потребам суспільного розвитку, але й всіма іншими суб'єктами права в наслідок однакового розуміння і неухильного здійснення ними нормативних приписів.

224


Чеський вчений Кнапп В. виділяє два аспекти законності як режиму право-застосувальний і нормотворчий. Правозастосувальний аспект законності означає, що кожен суб'єкт повинен керуватися у своїй діяльності законом і законом же пе­редбачено відповідальність (санкцію) за порушення правової норми. Ця вимога поширюється і на державу, її органи і посадових осіб, які також повинні дотриму­вати закон. Хоча держава вправі у передбачений спосіб внести зміну до правової норми, відзначимо, поки остання є чинною, держава має обов'язок дотримувати її. Нормотворчий аспект полягає в тому, що правова норма може бути створена лише тим органом (органом держави чи самоврядування), котрий уповноважений на це законом, у тих межах, які визначені законом та лише в передбаченій законом фор­мі.

Основні принципи (вимоги) законності в спеціальній літературі формулюють­ся по-різному. Назвемо ті з них, які найчастіше згадуються авторами:

1) єдність і однаковість розуміння і застосування законів і підзаконних актів на всій території та у всіх галузях життя;

2) рівність усіх суб'єктів перед законом і судом. Невиконання, порушення закону передбачає невідворотну відповідальність для особи незалежно від її місця в суспільстві;

3) недопустимість протиставлення законності й доцільності. Жодне пору­шення норм права не може бути виправдане мнимою доцільністю;

4) вища юридична сила закону порівняно з іншими нормативними актами;

5) активна і ефективна діяльність правоохоронних органів щодо попере­дження й боротьби з правопорушеннями;

6) нерозривний зв'язок законності з загальною культурою населення країни.
Відзначимо також, що в одному ряді з поняттям законності стоїть поняття

конституційності, під яким розуміється передовсім відповідність конституції чин­них законів і підзаконних актів.




Переглядів: 339

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Глава 25. Правосвідомість і правова культура | Гарантії законності

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.