Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Блоки схем алгоритмів

Найменування блоку Графічне зображення Функція блоку
1.Термінатор  
 

Блок відображає вихід у зовнішнє середовище й вхід із зовнішнього середовища (початок або кінець схеми)
2. Дані   Блок відображає дані, носій даних не визначений  
3.Процес Блок відображає функцію обробки даних будь-якого виду (виконання певної операції або групи операцій, що приводить до зміни значення, форми або розміщення інформації)  
4.Розв'язок Блок відображає розв'язок або функцію комутаціного типу, що має один вхід і ряд альтернативних виходів, один і тільки один з яких може бути активізований після обчислення умов, визначених усередині цього блоку. Відповідні результати обчислення можуть бути записані по сусідству з лініями, що відображають ці шляхи.
5.Визначений процес Блок відображає визначений процес, що складається з однієї або декількох операцій або кроків програми, які визначені в іншому місці
6. Підготовка   Блок відображає модифікацію команди або групи команд із метою впливу на деяку наступну функцію (установка перемикача, модифікація індексного регістру або ініціалізація програми)
7.Коментар   Блок використовують для додавання описових коментарів або пояснювальних записів з метою пояснення або приміток. Пунктирні лінії в блоці коментаря пов'язані з відповідним блоком або можуть обводити групу блоків. Текст коментарів або приміток повинен бути поміщений біля обмежуючої фігури.
8. Лінія   Блок відображає потік даних або керування
9.З'єднувач   Блок відображає вихід у частину схеми й вхід з іншої частини цієї схеми й використовується для обриву лінії й продовження її в іншому місці. Відповідні блоки-з'єднувачі повинні містити одне і те ж саме унікальне позначення.

 

У цілому спосіб запису алгоритму у вигляді схеми можна розглядати як певну алгоритмічну мову зі своєю системою позначень (словник мови) і правил для однотипного запису алгоритмів і їх виконання (синтаксис мови). Оскільки в досліджуваному навчальному курсі «Інформатика» студенти вирішують відносно нескладні завдання, то доцільно в навчальних цілях розробляти алгоритми з високим ступенем деталізації, що полегшує складання програми для розв'язку задачі на комп'ютері. Із цією метою необхідно уточнити (деталізувати) і «тлумачний» словник і синтаксис графічної мови зображення алгоритму у вигляді схеми.

Блок Термінатор уточнень не вимагає, будемо використовувати його для позначення початку й кінця процесу обробки даних.

Блок Дані будемо використовувати для позначення послідовного введення або виводу даних, носій яких не визначений. Для конкретизації функції усередині блоку будемо записувати слово Введення або Вивід, нижче якого будемо записувати список введення або виводу відповідно. Список введення або виводу складається з елементів, що розділяються друг від друга блоком кома. Елементом списку введення може бути:

· ім'я простої змінної;

· ім'я змінної з індексом (елемент масиву).

Елементом списку виводу може бути:

· ім'я простої змінної;

· ім'я змінної з індексом (елемент масиву);

· апостроф (послідовність блоків, взята в лапки «»).

Під простою змінною, або просто змінною будемо розуміти деяку комірку пам'яті, тобто окреме місце для зберігання однієї константи. В окремій комірці за час роботи алгоритму може побувати безліч різних констант (звідси назва – змінна). Такими комірками (електронними, магнітними, оптичними) оснащений комп'ютер. Змінні мають буквено-символьне позначення, наприклад, S, ABA, F, n, a1, b, B2. Водночас позначення змінної є адресою (номером, індексом) комірки, у якій будуть записуватися константи. Кожна з таких констант називається значенням змінної. Наприклад, S є змінною й адресою комірки S одночасно. З алгоритмічної точки зору поняття «змінна» і «адреса комірки» пам'яті є ідентичними.

Іншим різновидом змінних є так звані змінні з індексом або елемент масиву. Масив – це деяка сукупність комірок, об'єднана одним позначенням (іменем). Всякий масив обов'язково має розмірність. Масиви бувають одномірними, двовимірними, тривимірними і т.д. Для того щоб можна було відрізнити одну комірку масиву від іншої комірки цього ж масиву, їх нумерують. Нумерація комірок звичайно починається з 1 (необов'язково). Номер комірки масиву називається його індексом, а константа в комірці – елементом масиву.

 
 

При введенні функцію блоку Дані можна визначити наступними ключовими словами: прочитати дані з невизначеного носія інформації й записати

(запам'ятати) у комірках запам'ятовувального пристрою.

Наведений блок у схемі пропонує прочитати з носія дані в кількості трьох (нехай, наприклад, дані являють собою числові значення 11; 22; 33), причому, перше дане (11) записати (запам'ятати) у комірку з адресою S, друге (22) – у комірку з адресою ABA, третє (33) – у комірку з адресою F9. Або іншими словами: прочитати з носія дані в кількості трьох, причому, перше дане (11) запам'ятати під іменем S, друге (22) – під іменем ABA, третє (33) – під іменем F9. Тут F9 – дев'ятий елемент одномірного масиву з іменем F.

 
 

При виводі функцію блоку Дані можна визначити наступними ключовими словами: прочитати (витягнути) дані із комірок із зазначеними адресами запам'ятовувального пристрою й відобразити їх на невизначений носій інформації.

Наведений блок пропонує прочитати (витягнути) із комірки з адресою S перше дане (11), із комірки з адресою ABA – друге дане (22), із комірки з адресою F9 – третє дане (33) і відобразити їх на незазначеному носії інформації в зазначеному порядку разом з текстовими константами (у блоці виводу вони взяті в лапки). Або іншими словами: прочитати вміст комірок із адресою S, ABA, F9 і відобразити його на невизначеному носії інформації в зазначеному порядку разом з текстовими константами. Або так: значення змінних S, ABA, F9 відобразити на невизначеному носії інформації в зазначеному порядку разом з текстовими константами.

У тому випадку, якщо наведений блок виводу іде в тій же схемі за попереднім блоком введення даних, результатом виконання зазначених дій є наступний запис: 11+22=33.

Не зайво нагадати, що запис усередині блоку Дані констант, покажчиків функцій, імен функцій і підпрограм, арифметичних і логічних виражень (наприклад, Х = А, 10, X+Yj+Zi, SIN(X), Y<5) буде трактуватися як помилка.

Блок Процес будемо використовувати для позначення виконання операції або групи операцій, у результаті яких змінюються значення. Функцію цього блоку можна трактувати ключовими словами: обчислити значення вираження, записаного праворуч від знака присвоювання (=), і записати обчислене значення в комірку, адреса якої зазначена ліворуч від знака присвоювання (=). Або іншими словами: обчислити значення вираження, записаного праворуч від знака присвоювання (=), ізапам'ятатипід іменем змінної (простої або з індексом), зазначеної ліворуч від знака присвоювання (=). Виходячи із цього, запис ліворуч від знака присвоювання замість імені змінної (простої або з індексом) яких-небудь констант, покажчиків функцій, арифметичних і логічних виражень буде трактуватися як помилка.

Запис виду Y = 5,5 слід розуміти так: записати константу 5,5 у комірку з адресою Y (якщо до цієї операції в комірку вже була записана константа, то вона буде затерта константою 5,5). Розуміти й читати цей запис можна й так: змінній Y присвоїти значення 5,5.

 
 

Запис виду L = M слід розуміти так: прочитати константу, розташовану за адресою M, і скопіювати її в комірку з адресою L ( при цьому константа із комірки M не видаляється й залишається такою ж, якою вона була до читання). Читати цей запис можна й так: змінній L присвоїти значення змінної M (або просто: L присвоїти M).

Наприклад, при заданому значенні K= -1 блок, зображений вище, наказує значення змінної K збільшити на одиницю (-1+1=0) і отриманим значенням (0) замінити попереднє значення (-1), тобто в комірці з адресою K тепер зберігається значення 0. Другий оператор присвоювання наказує обчислити 0+Cos(0)=1 і отриманим значенням (1) замінити попереднє значення п'ятого елемента масиву з іменем А.

Блок Коментар уточнень не вимагає, будемо використовувати його для позначення зв'язку між елементом схеми й поясненням. Використання його доцільне й у тому випадку, якщо формули або написи повністю не поміщаються усередині блоку, наприклад:

 
 

 

 


Блок Підготовка будемо використовувати для позначення операцій з індексами, наприклад:

 
 

 


Блок Розв'язок використовується для позначення зміни напрямку виконання процесу залежно від деякої умови, записаної усередині блоку.

Усі обчислювальні процеси можна представити у вигляді комбінації трьох основних складових:

¨ Лінійні.

У записі алгоритму підряд один за одним написано кілька дій, які будуть виконуватися послідовно в такому ж порядку. Така конструкція в структурному програмуванні називається ПРОХОДЖЕННЯ.

¨ Структури, що розгалужуються.

Умовна конструкція структурного програмування, що визначає розгалуження в порядку виконання дій. Називається ЯКЩО-ТО-ІНАКШЕ (дослівний англійський переклад IF-THEN-ELSЕ).

¨ Циклічні.

У структурному програмуванні передбачені циклічні конструкції трьох видів:

1. Цикл із передумовою ПОКИ-РОБИ (дослівний англійський переклад WHILE): поки істина деяка умова, роби певні дії.

2. Цикл із післяумовою ПОВТОРЮЙ-ПОКИ (дослівний англійський переклад DO-WHILE). Відрізняється від попереднього циклу тим, що тіло циклу повторюється не менш одного разу.

3. Цикл із заздалегідь заданим числом повторень (FOR).




Переглядів: 838

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Правила застосування блоків | Графічне завдання лінійних обчислювальних процесів

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.019 сек.