Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Освітлювальна система металографічного мікроскопа

Нагадаємо, до освітлювальної системи металографічного мікроскопа входять джерело світла, серія лінз, світлофільтрів і діафрагм.

В якості освітлювача використовують низьковольтні електричні лампи розжарювання, що вмикаються в мережу через понижувальний трансформатор. Іноді застосовують лампи напругою 110 - 220 В змінного й постійного струму, потужні ртутні лампи високого тиску яскравістю до 2500 стильбів. Насьогодні часто застосовують спеціальні галогенні лампи, що мають наближений до природнього білого світла спектр та не викликають викривлення світла.

 

Найбільш раціональною й поширеною в металографічних мікроскопах є система освітлення за Келером (див. рис. 1.17).

Рисунок 1.17 – Схема освітлення за Келером.

 

Діафрагми в мікроскопі знаходяться для знешкодження дії аберацій, що виникають в оптичній системі. Розрізняють колектор, конденсор, апертурну та польову діафрагми. Колектор є лінзою чи системою лінз, він розташований поблизу джерела світла та створює світловий потік, який заповнює апертуру конденсора. Конденсор (див. рис. 1.8) використовується для регулювання інтенсивності освітлення об’єкту. Він створює не лише покращене освітлення, але й більш високу якість зображення, забезпечуючи можливість регулювання контрастності, яскравості, глибини різкості та рівномірності освітлення. Конструкція конденсора тим складніше, чим більше його апертура.

а б в

Рисунок 1.8 – Конденсор Аббе: а – конструкція першого конденсора, б – схема сучасного конденсора, в – зовнішній вигляд.

 

При числових апертурах до 0,1 застосовують прості лінзи, при апертурах 0,2 – 0,3 – двох лінзові конденсори, при апертурах вище 0,7 – трьох лінзові. Найчастіше використовують стандартний конденсор Аббе в якому лінзи повернуті опуклими сторонами одна до одної для зменшення сферичної аберації (див. рис. 1.8). Зазвичай конденсор знаходиться поблизу предметного столика.

Апертурна та польова діафрагми є ірисовими діафрагмами. Апертурна діафрагма обмежує пучок променів, які виходять з осьової точки до оптичної системи (світлосилу). Чим більше розкрита апертурна діафрагма, тим інтенсивніше світловий потік, що падає на зразок, й тим більше яскравість зображення. Розкриття апертурної діафрагми одночасно зменшує глибину різкості. Польова діафрагма обмежує поле зору об’єкту, тобто величину ділянки поверхні об’єкту, що спостерігається. Вона розташовується в безпосередній близькості від одного з фокусів оптичної системи. Закриття польової діафрагми, зменшуючи поле зору, збільшує контрастність зображення, тому що при цьому відсікаються розсіяні світлові промені.

Світлові фільтри відбирають промені відповідної довжини хвилі. Так, наприклад, застосування жовто-зеленого світлофільтру дозволяє більш чітко спостерігати особливості структури. Також вони зменшують хроматичну аберацію. Окрім цього, виділяючи промені з малою довжиною хвилі, можна за допомогою світлофільтра підвищити розподільну здатність мікроскопу.

 




Переглядів: 1248

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Механічна система металографічного мікроскопа | Оптична система металографічного мікроскопа

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.