Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






НАТАЛІЯ ВАСИЛІВНА ВАЛІНКЕВИЧ

КАТЕРИНА ЄВГЕНІЇВНА ОРЛОВА

 

Методичний посібник видано редакційно-видавничим відділом
Житомирського державного технологічного університету

Комп’ютерний набір та верстка Орлова К.Є.

Оригінал-макет виготовлено та віддруковано на кафедрі економіки підприємства ЖДТУ:

10005, м. Житомир, вул. Черняхівського, 103.


ВСТУП

 

Навчальним планом для студентів напряму підготовки «Економіка підприємства» передбачено виконання курсової роботи при вивченні дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства». Написання такої курсової роботи сприяє поглибленому вивченню дисципліни, подальшій систематизації, накопиченню, розширенню та закріпленню отриманих знань. У той же час написання курсової роботи є логічною складовою циклу наукових досліджень навчального характеру, завершальним етапом якого є написання магістерської або дипломної роботи.

Успішне виконання курсової роботи з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» вимагає ґрунтовних знань не тільки з вказаного курсу, але й з низки інших навчальних дисциплін. Крім того, під час написання курсової роботи студенти удосконалюють володіння методикою наукового дослідження, тобто вміння самостійно знаходити потрібну наукову літературу, аналізувати її, планувати та організовувати власне дослідження.

Таким чином, курсова робота з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» виступає однією з форм самостійної науково-дослідної роботи студентів. В процесі її виконання студенти розширюють свій загальний світогляд, поглиблено вивчають одну з проблем прикладної економіки, оволодівають навичками аналізу практичної діяльності підприємств. Водночас вони набувають навичок і вмінь, необхідних для проведення самостійних наукових досліджень: вчаться постановці та аналізу наукової проблеми, дослідженню господарської діяльності суб’єктів господарювання крізь призму поставленої проблеми, добирати необхідне інформаційне забезпечення, робити теоретичні висновки та узагальнення, обґрунтовувати практичні рекомендації на основі проведеного дослідження.

Під час написання курсової роботи студенти набувають умінь наукового письмового мислення, під час підготовки до захисту та безпосередньо захисту – вчаться публічно представляти результати власного дослідження.

Відмінною рисою курсової роботи з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» є її практична орієнтація, тобто робота виконується на основі даних конкретного підприємства та передбачає проведення ґрунтовного аналізу діяльності суб’єкта господарювання як в цілому, так і з точки зору теми дослідження. Вагомою складовою курсової роботи є розробка практичних рекомендацій та пропозицій щодо поліпшення діяльності підприємства. ефективного використання та розвитку його потенціалу.

Отже, курсова робота з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» є логічною складовою процесу підготовки фахівців з економіки підприємства.


1. МЕТА ТА ЗАВДАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Метою виконання курсової роботи з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» є поглиблення та систематизація отриманих під час вивчення курсу теоретичних знань з фахових дисциплін, апробація відповідного методичного інструментарію, формування професійних вмінь з прийняття та обґрунтування господарських рішень.

Досягнення поставленої мети передбачає виконання наступних завдань:

ü поглиблення та закріплення теоретичних знань з курсу «Потенціал і розвиток підприємства»;

ü оволодіння навичками пошуку, формування, організації та аналізу інформаційного забезпечення дослідження;

ü освоєння методик діагностики діяльності підприємства на основі отриманих даних;

ü формування навичок управлінця у сфері формування, обґрунтування та прийняття господарських рішень на основі проведеного аналізу.

Курсова робота є комплексним дослідженням, тому передбачає формування та використання знань не тільки з курсу «Потенціал і розвиток підприємства», але й з цілого ряду дисциплін фахового напряму підготовки «Економіка підприємства».

 

2. ПОРЯДОК ВИКОНАННЯ КУРСОВОЇ РОБОТИ

 

Процес виконання курсової роботи з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» передбачає реалізацію наступних етапів:

1. Вибір теми курсової роботи. Вибір теми курсової роботи доцільно здійснювати з огляду на виконані у попередні періоди навчання наукові роботи, а також з урахуванням напряму перспективних досліджень. Крім того, при виборі теми варто проаналізувати можливості формування достатнього масиву інформації щодо практичних аспектів реалізації теми дослідження на базі конкретного підприємства. Тема курсової роботи має відповідати вимозі актуальності, тобто важливості, суттєвого значення, відповідності теми дослідження сучасним потребам науки та перспективам її розвитку, практичним завданням відповідної сфери діяльності. Орієнтовний перелік тем курсових робіт з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» наведено у додатку А.

2. Складання плану курсової роботи. План курсової роботи формується на основі ознайомлення з інформаційними джерелами з визначеної теми, а також методичних рекомендацій щодо структури роботи. Під час формування плану курсової роботи доцільним є його обговорення та подальше затвердження науковим керівником.

3. Виконання курсової роботи. Передбачає збір, систематизацію та аналіз інформації, що висвітлює тему дослідження, узагальнення отриманих даних у вигляді теоретичного розділу роботи. Наступним кроком є аналіз практичної діяльності обраного підприємства, що враховує як загальну характеристику господарської діяльності організації, так і висвітлення теми дослідження на прикладі обраного підприємства. Останнім кроком є формування практичних рекомендації щодо удосконалення процес формування та використання потенціалу підприємства, його сталого розвитку.

4. Оформлення результатів дослідження. Полягає у підготовці письмового варіанту курсової роботи у відповідності до вимог, подання остаточного варіанту курсової роботи на кафедру, її реєстрацію.

5. Підготовка до захисту. Передбачає підготовки тез доповіді за темою виконаної курсової роботи. Доповідь повинна бути змістовною і тривати до 7 хвилин. У доповіді необхідно: назвати тему курсової роботи, обґрунтувати її актуальність та значущість; сформулювати основну мету і завдання дослідження; стисло розкрити зміст структури роботи; доповісти про результати роботи, зроблені висновки і внесені пропозиції.

 

3. СТРУКТУРА, ОБСЯГ І ЗМІСТ КУРСОВОЇ РОБОТИ

Курсова робота з дисципліни «Потенціал і розвиток підприємства» повинна мати логічну побудову, послідовність і завершеність викладення теми дослідження. Формування тексту курсової роботи здійснюється шляхом відбору, систематизації та аналізу відповідних матеріалів по кожній позиції плану. До курсової роботи включаються лише ті матеріали, викладення яких сприяє досягненню поставлених у курсовій роботі завдань.

При структуризації курсової роботи рекомендується використовувати наступний підхід.

Вступ (1-2 сторінки) – містить обґрунтування актуальності теми дослідження, формулювання мети та завдань дослідження, об’єкту, предмету дослідження, методів, що використовувались при написанні роботи, інформаційної бази.

Перший розділ (теоретичний, 15-20 сторінок) – містить виклад основних теоретико-методичних аспектів проблеми, що досліджується у курсовій роботі, зокрема, понятійного апарату, систематизації видових проявів досліджуваного явища, основних теорій, концепцій, загальних та специфічних методів дослідження, методичного інструментарію, інформаційного забезпечення тощо. У першому розділі доцільно також здійснити огляд літературних джерел з теми дослідження.

Другий розділ (розрахунковий, 20-25 сторінок) – містить характеристику діяльності підприємства та діагностику його фінансово-економічного стану. У другому розділі доцільно звернути увагу на такі аспекти, як юридичний статус суб’єкта господарювання, ключові напрями його діяльності, обсяги виробництва і збуту, організаційну структуру управління, мікросередовище діяльності тощо.

Матеріал другого розділу має бути проілюстрований наступними таблицями та розрахунками:

- основні показники господарської діяльності підприємства;

 

Показники Роки Відхилення 20__ рік до 20__ року
20__ 20__ 20__ +,- %
1. Чистий дохід, тис. грн.          
2. Валовий прибуток, тис. грн.          
3. Операційний прибуток, тис. грн.          
4. Чистий прибуток, тис. грн.          
5. Середньооблікова чисельність працівників, осіб          
6. Середньорічна вартість, тис. грн.: - необоротних активів - оборотних активів          
7. Фондовіддача          
8. Коеф-т оборотності оборотних активів          
9. Продуктивність праці, тис. грн./ ос.          
10. Середньорічна заробітна плата одного працівника, тис. грн.          
11. Рентабельність продукції, %          
12. Рентабельність господарської діяльності, %          

 

 

- аналіз активів та зобов’язань підприємства у розрізі статей балансу;

 

 

Показники На 31.12.20__ р. На 31.12.20__ р. На 31.12.20__ р. Відхилення 20__/20__
Тис. грн. ПВ, % Тис. грн. ПВ, % Тис. грн. ПВ, % +,- % П.с.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Необоротні активи:                  
1.1. ………………..                  
1.2. ……………….. 1.3…………………                  
2. Оборотні активи                  
2.1. ………………..                  
2.2. ………………..                  
2.3. ………………..                  
РАЗОМ:                  
Продовження таблиці
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
1. Власний капітал                  
1.1. ………………...                  
1.2. ………………...                  
2. Довгострокові зобов’язання і забезпечення                  
2.1. ………………..                  
2.2. ………………..                  
3. Поточні зобов’язання і забезпечення                  
3.1. …………………                  
3.2. …………………                  
РАЗОМ:                  

- механізм формування фінансового результату;

 

 

Стаття 20__ 20__ 20__ Відхилення
+, - %
Чистий дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг)          
Собівартість реалізованої продукції          
Валовий прибуток (збиток)          
Інші операційні доходи          
Адміністративні витрати          
Витрати на збут          
Інші операційні витрати          
Фінансові результати від операційної діяльності          
Дохід від участі в капіталі          
Інші фінансові доходи          
Інші доходи          
Фінансові витрати          
Витрати від участі в капіталі          
Інші витрати          
Фінансові результати від звичайної діяльності до оподаткування          
Податок на прибуток від звичайної діяльності          
Фінансові результати від звичайної діяльності          
Надзвичайні доходи          
Надзвичайні витрати          
Податки з надзвичайного прибутку          
Чистий прибуток (збиток)          

 

- показники оцінки ліквідності та фінансової стійкості;

Показники Роки Відхилення 20__р. від 20__р.
20__ 20__ 20__ +,- %
Показники ліквідності
1. Коефіцієнт покриття (загальний коефіцієнт ліквідності)          
2. Коефіцієнт швидкої ліквідності          
3. Коефіцієнт абсолютної ліквідності          
4. Робочий капітал, тис. грн.          
Показники фінансової стійкості
1. Коефіцієнт автономії          
2. Коефіцієнт фінансової залежності          
3. Коефіцієнт фінансової стабільності          
4. Коефіцієнт забезпеченості власними засобами          
5. Коефіцієнт маневреності робочого капіталу          

 

- показники оцінки ділової активності підприємства;

Показники Роки Відхилення 20__р. від 20__р.
20__ 20__ 20__ +,- %
1 2 4 5 6 7 8
1. Коефіцієнт оборотності активів          
2. Тривалість обороту активів (дні)          
3. Коефіцієнт оборотності власного капіталу          
4. Тривалість обороту власного капіталу (дні)          
5. Коефіцієнт оборотності дебіторської заборгованості          
6. Тривалість обороту дебіторської заборгованості          
7. Коефіцієнт оборотності кредиторської заборгованості          
8. Тривалість обороту кредиторської заборгованості          

 

- показники оцінки рентабельності підприємства;

-

Показники Роки Відхилення (+,-)
20__ 20__ 20__
1 2 3 4 5 6
1. Рентабельність активів        
2. Рентабельність власного капіталу        
Продовження таблиці
1 2 3 4 5 6
3. Рентабельність операційної діяльності        
4. Рентабельність продукції        
5. Рентабельність господарської діяльності        

 

- інші табличні та графічні матеріали, що сприяють викладенню та розумінню теми дослідження.

Третій розділ (аналітичний, 15-20 сторінок) – містить аналіз конкурентоспроможності обраного в якості об’єкта дослідження підприємства за методами «Квадрат потенціалу», розрахунку інтегрального показника конкурентоспроможності. Крім того, у третьому розділі за допомогою розглянутого у теоретичній частині методичного інструментарію, а також проведеного у другому розділі аналізу обґрунтовуються рекомендації щодо усунення недоліків у діяльності підприємства, покращення використання та розвитку потенціалу підприємства, підвищення його конкурентоспроможності.

Висновки та пропозиції (2-3 сторінки) – містять узагальнення отриманих найважливіших результатів дослідження. Висновки та пропозиції формуються у вигляді нумерованого переліку найбільш значущих положень роботи.

Додатки, до яких слід включати допоміжні матеріали, що були використані при написанні курсової роботи (форми звітності, таблиці допоміжних цифрових даних, ілюстрації, схеми допоміжного характеру тощо). Кожний додаток починають з нової сторінки, у правому верхньому куті пишуть слово «Додаток». Додаток повинен мати тематичний заголовок.

Список використаної літератури, що подається у алфавітному порядку. Список використаних джерел має становити не менше 20 джерел. Вимоги до оформлення літературних джерел подано в додатку Б.

 




Переглядів: 396

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Навчальне видання | ЖИТОМИРСЬКИЙ ДЕРЖАВНИЙ ТЕХНОЛОГІЧНИЙ УНІВЕРСИТЕТ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.