Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Методики оцінки трудового потенціалу підприємства

Витратні методики оцінки трудового потенціалупідприєм­ства чи окремого працівника прирівнюють розмір трудового по­тенціалу підприємства (працівника) до суми минулих витрат на його підготовку, поточне утримання та майбутній розвиток. При цьому трудовий потенціал підприємства ототож­нюється з сумою витрат на його персонал.

Для оцінки розміру трудового потенціалу підприємства про­понується взяти такі показники:

1 Продуктивність праці промислово-виробничого персоналу:

 

Продуктивність праці = (ЧВ-МВ-ВЕ-АМ)/ЧПс, (9.2)

де ЧВ — чистий виторг від реалізації, тис. грн; МВ — матеріаль­ні витрати, пов'язані з виробництвом та реалізацією певного обсягу продукції, тис. грн; ВЕ— вартість енергоносіїв, спожитих у процесі виробництва та реалізації продукції, тис. грн; АМ — сума амортизаційних відрахувань на повне відновлення основних фондів підприємства, тис. грн; ЧПС — середньоспискова чисель­ність промислово-виробничого персоналу, осіб.

2 Коефіцієнт змінності робочої сили (Кзр)

 

Кзр=Фд/Дн, (9.3)

 

де Фд— кількість людино-днів, фактично відпрацьованих пра­цівниками в усіх змінах (чи за планом) протягом аналізованого періоду; Дн — кількість людино-днів, відпрацьованих у завантажену зміну протягом аналізованого періоду.

3 Коефіцієнт змінності роботи робочого місця (Кзм)

 

К зм = (БВ * {1+Чм * (1-Ча)-Ч а} – ЛВ)/(Т*Фч * Пгод * Ч р), (9.4)

 

де БВ — балансова вартість обладнання, розміщеного на робо­чому місці, тис. грн; Чм — частка витрат на модернізацію об­ладнання, встановленого на робочому місці, за весь строк слу­жби у його загальній балансовій вартості; Ча— частка амортизаційних відрахувань на реновацію обладнання; ЛВ — ліквідаційна вартість обладнання робочого місця, тис. грн; Т— тривалість амортизаційного терміну, роки; Фч— серед­ньодобовий ефективний фонд часу роботи обладнання; Пгод — продуктивність робочого місця у розрахунку на одну годину, виробів; Чр — частка прибутку, яка спрямовується на розвиток підприємства.

4 Коефіцієнт віддачі повної заробітної плати (Квзп)

Квзп=ЧВ / (Фзпмс), (9.5)

де ЧВ — чистий виторг від реалізації, тис. грн; Ф зп — фонд заробіт­ної плати промислово-виробничого персоналу, тис. грн; Фмс — фонд матеріального стимулювання персоналу підприємства, тис. грн.

5 Коефіцієнт творчої активності працівників (Кта)

 

К та = ЧП / Ва, (9.6)

 

де ЧП— чистий прибуток (економія витрат), отриманий від використання винаходів і раціоналізаторських пропозицій про­тягом аналізованого періоду, тис. грн; В — витрати, пов'язані з розробленням, апробацією та впровадженням винаходів і раціо­налізаторських пропозицій протягом аналізованого періоду,

тис. грн.

На додачу до викладених вище показників можна рекоменду­вати формулу повних витрат праці, для розроблення якої послу­гували методичні підходи до визначення ефективності викорис­тання ресурсів:

 

Кп= ( ЧП * (Р/Еф) ) / (Фоснобор), (9.7)

де Кп — коефіцієнт повних витрат праці; Р — результат вироб­ництва, визначений за чистою продукцією у зіставних цінах, тис. грн; Еф — сума використаних для виробництва та реалізації економічних ресурсів (повна собівартість виробничої програми), тис. грн; ЧП— використана у виробництві жива праця (чисель­ність промислово-виробничого персоналу), осіб; Фосн — серед­ньорічна вартість задіяних основних фондів, тис. грн; Фобор — середньорічна вартість використаних у виробництві оборотних коштів, тис. грн.

Порівняно з попередньою методикою оцінка потенціалу на основі одиниці живої працідає змогу краще врахувати ефекти­вність використання трудового потенціалу підприємства. Розра­хунки трудового потенціалу згідно з даною методикою прово­дяться за такими етапами:

1 Визначається одиниця оцінки живої праці одного робітника через встановлення її фондового аналога у вартісному виразі:

 

А = П п * (∆ Ф в / ∆ П п), (9.8)

 

де А — оцінка одиниці живої праці працівника; Пп — продуктив­ність праці співробітника у звітному році, тис. грн; ∆Фв — зрос­тання фондоозброєності праці у розрахунку на одного працівника порівняно з базовим роком, %; ∆Пп — зростання продуктивності праці працівника порівняно з базовим роком.

2 Визначається трудовий потенціал технологічного персоналу
підприємства:

 

ТП тех. = А * ЧП * Еф, (9.9)

 

де ЧП — середньорічна чисельність промислово-виробничого персоналу, осіб; Еф— коефіцієнт реалізації трудового потенціа­лу технологічного персоналу підприємства.

3 Управлінський потенціал у вартісному виразі виявляється на основі частки витрат на адміністративно-управлінський апарат у загальній структурі витрат підприємства.

4 Загальний трудовий потенціал підприємства визначається додаванням вартості трудового потенціалу технологічного пер­соналу і вартості управлінського потенціалу.

Яскравими прикладами порівняльних підходівдо оцінки можна вважати методики оцінки трудового потенціалу працівни­ка, основні з яких наведено у табл. 9.1:

 

 

Таблиця 9.1 - Методи оцінки трудового потенціалу окремих працівників

 

Назва методу Коротка характеристика
1 Метод анкетування Трудовий потенціал працівника оцінюється на основі заповнених ним самим анкет, розроблених оцінювачем і де фіксуються всі істотні позитивні та негативні характеристики
2 Метод класифікації Трудовий потенціал окремого працівника визначається на основі ранжування всіх працюючих підприємства за визначеним критерієм, а також вибір трудових характеристик найкращого з них як еталонного значення
3 Метод порівняння парами Трудовий потенціал окремого працівника визначається: через багатоетапне зіставлення продуктивності, освітньо-культурних та інших його характеристик з аналогічними параметрами інших працівників підприємства, які виконують схожі роботи
4 Метод визначеного розподілу Трудовий потенціал працівника встановлюється експертом-оцінювачем у рамках допустимих інтервалів, які у сукупності формують фіксований розподіл усіх оцінок
5 Метод шкали спостереження за поведінкою У цілому метод базується на постулатах попереднього, але фіксуються не бажані характеристики, а відсутність негативних (деструктивних) дій, специфічної поведінки, стресових навантажень тощо. Оцінка трудового потенціалу працівника проводиться «від негативного»
6 Метод інтерв'ю Трудовий потенціал працівника визначається на основі його усних відповідей на запитання компетентних експертів-оцінювачів, які виносять суб'єктивні судження щодо коректності чи некоректності відповідей на вузькоспеціалізовані запитання
7 Метод ділових ігор Трудовий потенціал працівника визначається на основі і спостережень та результатів його участі в імітаційних (ситуаційних) іграх, змодельованих під конкретну організацію
8 Метод оцінки на базі моделей компетентності Трудовий потенціал працівника визначається за допомогою формалізованих (математичних) моделей компетентності, які являють собою системну оцінку інтелектуальних, професійних та інших характеристик, суттєвих у рамках конкретної організації
9Метод «360 градусів» Трудовий потенціал працівника оцінюється на основі суджень його професійно-трудового оточення (співробітниками, які з ним працювали)

Досить поширеною можна вважати коефіцієнтну методику оцінки трудового потенціалу підприємства, яка, за своєю суттю, є гібридом витратних та порівняльних підходів до оцінки. Всі кое­фіцієнти даної методики інтегруються у такі групи:

* показники професійної компетентності;

* показники творчої активності;

* показники кількості, якості та оперативності виконаних робіт;

* показники трудової дисципліни;

* показники колективної роботи тощо.

Усі групи показників представлені великою кількістю аналі­тичних коефіцієнтів другого рівня. Наприклад, система оцінки трудового потенціалу працівників згідно з коефіцієнтною мето­дикою містить такі основні показники:




Переглядів: 315

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Коефіцієнт освіти

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.