Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Спектр ритмів

Біологічні ритми охоплюють широкий діапазон періодів – від мілісекунд до декількох років. Їх можна спостерігати в окремих клітинах, тканинах, органах, цілих організмах або тільки в популяціях.

Ритми можна також поділити на екзогенні – які виникають при періодичній дії зовнішніх факторів, і на ендогенні – породжуються всередині системи внаслідок певних змін.

Протягом всього спектру ритми дуже сильно відрізняються. Для більшості ритмів, які можна спостерігати в ЦНС, в системах кровообігу і дихання, характерні великі індивідуальні зміни. Існують чотири циркаритми – це періоди, які в природних умовах не змінюються, так як вони синхронні з циклами зовнішнього середовища. Такі ритми носять назву геофізичні цикли: припливи, день і ніч, фази місяця і пори року. З ними пов’язані припливні, добові, місяцеві і сезонні ритми біологічних систем.

Для фізичного середовища, в якому живуть живі організми, характерні періодичні зміни, обумовлені рухом Землі і місяця відносно Сонця. Життя з моменту свого виникнення і протягом декількох мільярдів років повинне було пристосуватися до інтенсивних добових і річних коливань, освітленості і температури. Припливні ритми почали впливати на життя з того часу коли була заселена прибережна лінія. На суші до добових коливань освітленості і температури, ще також додалися коливання вологості й інших факторів. Ці геофізичні цикли постійно кидали виклик живим організмам. Тому природній добір повинен був знаходити на всі такі зміни адекватну відповідь. З іншого боку, виняткова стабільність геофізичних циклів базується на законах небесної механіки, дала можливість використовувати в якості життєвої стратегії набуті програми.

В результаті пристосування в еукаріотичних організмів значною мірою поширилися програми обміну речовин і поведінки. Так наприклад, харчування нічних гризунів приурочено до першої половини ночі. Ця поведінка продовжується в цій фазі і повторюються через кожні 24 год. в умовах постійної темноти і відсутності будь-яких орієнтирів які вказують на час.

У рослин фотосинтез може відбуватися тільки вдень. Але зелені клітини при неперервному освітленні на протязі тижнів зберігають циркадіанні коливання виділення кисню, що відображає запрограмовані біоритми “суб’єктивної ночі”.

Деякі ізоподи літоральної зони харчуються лише під час припливу, а коли море відступає вони зариваються в пісок. Бокоплави, навпаки, харчуються тільки на узбережжі під час відпливу і ховаються з поверненням води. У двох випадках припливні ритми зберігаються в експериментальних умовах без коливання рівня води при постійній температурі й освітленості.

Як тепер встановлено, репродуктивні цикли птахів і земноводних зберігаються і в постійних лабораторних умовах без будь-яких сезонних коливань.

Всі ці програми – добові, припливні, місяцеві й річні засновані на самопідтримуючих і незатухаючих біологічних осциляторах. Є, звичайно, біологічні ритми які зустрічаються лише у тварин. Наприклад, пам’ять на час і орієнтація за сонячним компасом, зустрічається тільки у тварин, для їх здійснення потрібна достатньо сильно розвинута нервова система.

Пам’ять на час. Півстоліття назад професор Бенінг показав, що медоносні бджоли знайшовши мед в три години дня на наступний день знову прилітають до того ж місця в той же час. Отже, вони запам’ятовують час, фіксуючи події строго по добовій шкалі, період якої не залежить від температури.

Орієнтація за сонячним компасом (птахи). Птахи навчені літати в певному напрямку для пошуку їжі. Коли їх утримувати 12 днів при постійному освітленні, то після такої ізоляції спостерігаються помилки в орієнтації при пошуку їжі (але не значне).

Фотоперіодична реакція (вимірювання довжини дня). Зумовлює (зимову сплячку, естивацію, спокій, діапаузу).

Ритми з різними періодами можуть бути взаємозалежні і взаємоузгодженні.

Ритми з періодом, що приблизно збігається з тривалістю доби називають циркадіанними (добові) – цикл сну і неспання, добові коливання температури тіла, концентрації гормонів, сечовиділення, спади і підйоми розумової і фізичної працездатності.

Ритми з періодом більше доби складають групу інфрадіанних ритмів (зимова сплячка). Такі цикли повторюються менш, ніж один раз на добу.

Ритми з періодом близько одного року є циркануальними. Вони дозволяють тваринам програмувати свою діяльність, пов’язану з розмноженням. Такі ж ритми допомагають людині адаптуватись до змін пір року. Однак постійне підвищення комфортності життя людини призводить до зменшення чутливості організму до зміни пори року. Біологічний годинник який відповідає за реагування на такі зміни дещо притуплюється.

Ритми з періодом меншим за тривалість доби – ультрадіанні (6-8 годинний нормальний сон людини).

 

 




Переглядів: 273

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | ЛЕКЦІЯ №2

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.