Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Ритми локомоторної активності

З поведінкових ритмів найбільш вивчені ритми локомоторної активності (в основному ходіння, бігу, плавання і польоту). Причина цього – легкість їхньої реєстрації. Крім того, їхнє вивчення дає дві важливі переваги. По-перше, локомоторну активність можна вивчати на окремих особах, і тоді усе, що ми спостерігаємо, має відношення до часової організації однієї тварини і не пов’язано з популяційними ефектами, можливими, наприклад, при виведенні мух у визначену фазу циркадіанного циклу, а також при польових спостереженнях з використанням пасток. По-друге, варто припустити, що зміни в локомоторній активності відбивають якісь фундаментальні циркадіанні ритми в центральній нервовій системі.

До загальної категорії «локомоторної активності» відноситься цілий ряд різних форм поведінки. Це пов’язано з тим очевидним фактом, що локомоція, якими б не були її центральні нервові механізми, здійснюється різними тваринами ритмічно для різних адаптивних цілей.

У природі така активність звичайно виникає у відповідь на пряму зовнішню стимуляцію – зниження інтенсивності світла, підвищення температури, запахи, видимий рух і т.д. Якщо ж у лабораторних умовах аналогічні стимули (освітленість (С), темрява (Т), температура, запах, зорові подразники і т.д.) будуть діяти з постійною інтенсивністю, то локомоторна активність тварин буде або результатом внутрішніх (пов’язаних з мотивацією) змін у порозі чутливості до даних стимулів, або наслідком збудження чи розгальмовування в ЦНС, що приводить до так званої спонтанної активності.

Мотиваційні зміни виникають під дією ряду фізіологічних сигналів, з яких найбільше значення мають рівні статевих гормонів, позбавлення їжі чи води і циркадіанна (чи припливна) ритмічність. У дрібних безхребетних ці зміни часто виявляються незалежно у трьох різних часових масштабах – протягом життя, з дня у день та в межах однієї доби. Однак мотиваційні зміни неминуче впливають одна на одну, так що, наприклад, циркадіанний ритм локомоції істотно змінюється під впливом голоду, а локомоторна реакція на їжу помітно варіює в залежності від циркадіанного часу.

Наприклад, у мухи Цеце при СТ 12:12 за допомогою актографа, що хитається можна знайти в «спонтанній» польотній активності дві чіткі складові: двофазний циркадіанний ритм (вільноплинний при ТТ) і помітне підвищення активності в період 4-денного голодування (від 8 «польотних спалахів» у першу добу після кровоссання до 31 на 4-й день).

Таким чином, рівень спонтанної активності модулюється двома внутрішніми фізіологічними сигналами: циркадіанним годинником і голодом. Крім того, протягом чотирьох днів голодування змінюється і добовий профіль активності: вечірній максимум збільшується в 8 разів, а ранковий і денний рівні активності – удвічі. Температура (висока і низька) теж змінює добовий профіль, але вже по-іншому. Голод і температура, таким чином, модулюють циркадіанні зміни і по-різному змінюють вплив циркадіанних сигналів у залежності від загального рівня активності.

Більш ретельно цей феномен був вивчений на самках малярійного комара. Дослідники виявили, що запліднення, прийом їжі й кладка яєць помітно змінюють не тільки сумарну польотну активність за день, але також її добовий профіль як при СТ 12:12, так і при ТТ. У метеликів-сатурній відбуваються незворотні зміни ритму активності під впливом умов попереднього розвитку: самці, що розвивалися при 25 °С, активні лише в останні дві години темного періоду (при СТ 16:8); але якщо вони розвивалися при 12 °С, то в дорослому стані при 25 °С вони активні протягом більшої частини цього періоду.

Подібні диференціальні зрушення в профілі (патерн) циркадіанної поведінки, обумовлені внутрішніми фізіологічними сигналами, ще мало вивчені. З іншого боку, добре відомі зміни циркадіанного профілю, викликані зовнішніми сигналами. Наприклад, зміна довжини дня при СТ-циклах часто впливає на ці профілі. Великий інтерес представляє диференціальний вплив інтенсивності світла на профіль поведінки. Так, ритм відкладання яєць в одного виду дрозофіл може бути двофазним з однаковими раннім і пізнім піками у світлому періоді при 5 лк і однофазним з піком наприкінці світлого періоду при 60 лк. Так як відкладання яєць звичайно відбувається вдень, здається малоймовірним, щоб зміна цього ритму викликалась простим фотоінгібуванням (хоча таке пояснення можливе у випадку переміщення часу відкладання яєць на початок темного часу при 28 клк).

Подібні, але, очевидно, не настільки різкі зміни профілю відбуваються при впливі різних постійних температур. Наприклад, при СТ 12:12 гусінь нічних метеликів при 10 °С найбільш активна вночі, а при 5 °С – вдень.

 




Переглядів: 460

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ЛЕКЦІЯ №2 | Ритми харчування

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.