Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Старіння

Циркадіанна організація, безперечно, змінюється з віком ; найчастіше це виявляється (як і в процесі розвитку) у зміні амплітуди ритмів. В міру старіння амплітуда знижується і ритм може навіть зникнути, звичайно в результаті поступового зниження піків. Це можна побачити на прикладі ритмів температури тіла в мишей і пацюків, аудіогенних корчів і споживання кисню у мишей, а також ритмів гормону росту, тестостерону і лютеїнізуючого гормону і екскреції калію у людини. На відміну від цього амплітуда ритму кортизолу в плазмі може залишатися незмінною. У процесі старіння спостерігається ряд змін у картині сну: зростає частка сну в денний час і частота переривання нічного сну; зміщається фаза нічного сну, що виявляється в більш ранньому пробудженні зранку.

Крім таких змін окремих ритмів ще більший інтерес представляє підвищення з віком ймовірності спонтанної внутрішньої десинхронізації. Ашофф і інші показали, що ритми температури тіла і сну – неспання в людини в постійних умовах можуть переходити до вільного перебігу з різними циркадіанними періодами. Віковий розподіл випадків такої внутрішньої десинхронізації асиметрично відхиляється убік літнього віку в порівнянні з розподілом випадків більш звичайного синхронного стану. Очевидно, здатність циркадіанної системи підтримувати узгодженість може змінюватися з віком, що веде до зміни фазових відносин між ритмами і зниженню здатності пристосовуватися до нових режимів (наприклад, до зрушення фази). Припущення про подібні вікові зміни в людини чи тварини висловлювалися неодноразово, але без достатнього обґрунтування фактами. Є дані про те, що в більш старих пацюків зсув фази відбувається повільніше. Крім того, у пацюків протягом життя змінюються фазові відношення між ритмами ацетилхоліну, ацетилхолінестерази і холінацетилази в центральній нервовій системі, а також фази цих ритмів щодо циклів освітлення. Зміни в циркадіанний системі людини, можливо, частково обумовлені відсутністю в старості соціальних контактів і жорсткого режиму.

Дослідження показали, що сам циркадіанний осцилятор може змінюватися з віком. Вони спостерігали скорочення вільноплинного періоду ритму рухливості в мишей і хом’ячків, причому не тільки при настанні старості, а й в хом’ячків, незабаром після статевого дозрівання протягом усього репродуктивного періоду життя. Це означає, що старіння у випадку внутрішнього осцилятора являє собою процес, що охоплює весь онтогенез організму. Які наслідки такої зміни періоду для всієї циркадіанної організації, поки не відомо; можливо, що воно приводить до внутрішньої неузгодженості, а також до зміни взаємодій тварини із середовищем. Питання про те, чи є вікова зміна циркадіанної системи причиною чи наслідком зниження життєздатності, – це частина більш широкого питання про значення тимчасової організації життєдіяльності для загального благополуччя організму. Відносно тварин, найбільш точні дані про це отримано при досліджені комахах, у яких вивчали залежність тривалості життя від стану циркадіанної системи. У цих дослідженнях експериментатори порушували циркадіанну організацію в мух – поміщали їх в умови постійного висвітлення при світлових циклах з періодами, відмінними від 24 год. (у людини такий режим викликає внутрішню десинхронізацію ), а також зміщали фазу годин -24-годинного циклу освітлення кожні два тижні (імітація перельотів у широтному напрямку). В усіх випадках тривалість життя мух скорочувалася. Крім того, результати експериментів з недобовими режимами освітлення, незважаючи на шкідливу дію таких умов, дозволяють припустити, що тривалість життя (так само як і тривалість вагітності в мишей) не вимірюється числом циркадіанних циклів, а залежить від швидкості якогось неперервного онтогенетичного процесу.

 




Переглядів: 254

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Внутрішнє середовище | Перспективи

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.