Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Етапах фінансування життєвого циклу нововведення

 

  Назва етапів фінансування   Види фондів  
Інвестиційні компанії малого бізнесу, % «Незалежні» венчурні фонди, % Венчурні фонди корпорацій, %
Достартове фінансування   5,1 11,9 16,9
Стартове фінансування   22,9 32,9 28,0
Підготовчий етап   31,8 26,3 24,2
Основний етап   17,2 12,0 13,4
Звужене фінансування   15,9 13,2 15,3
Інші етапи   7,1 3,7 2,2
Усього:  

 

Як бачимо, інвестиційні компанії малого бізнесу не дозволяють собі витрачати багато засобів на достартове фінансування, адже цей етап має найвищий ступінь ризику. А венчурні фонди корпорацій значну частку своїх коштів витрачають саме на цьому етапі, оскільки засоби направляються на створення і розвиток внутрішніх венчурів.

Зарубіжні дослідники зазначають, що основна частина капіталу витрачається на стартове і розширене фінансування. Тобто інвестиційні компанії малого бізнесу витрачають на ці етапи 71,9%, “незалежні” венчурні фонди - 71,2%, а венчурні фонди корпорацій - 69,6% своїх фінансових засобів. Адже саме стадія технологічного циклу нововведення – “виникнення і зростання” - найбільш капіталомістка.

Інвестиційні компанії малого бізнесу найбільшу частку своїх коштів витрачають на другому етапі фінансування нововведення, “незалежні” венчурні фонди і внутрішньо корпоративний капітал - на першому етапі. Це пояснюється тим, що інвестиційні компанії малого бізнесу діють відповідно до встановлених правил, а тому і уникають надмірного ризику. Вони підключаються до активного фінансування, коли новинка наближається до серійного виробництва.

Є відмінності у фондів і на заключному етапі, тобто виході з бізнесу. На відміну від “незалежних” венчурних фондів інвестиційні компанії і венчурні фонди корпорацій заінтересовані у викупі контрольного пакета акцій і придбанні цієї фірми. Таким чином корпорації намагаються диверсифікувати свою діяльність, зайняти нову ринкову нішу на випадок економічних ускладнень в основній сфері їхньої діяльності. Інвестиційні компанії прагнуть закріпити за собою фірму, яка розвивається і яка могла б стати для них постійним джерелом доходів [14, с.30].

Отже, аналіз ролі, що її відіграє венчурний капітал у процесі науково-технічного розвитку сучасної ринкової економіки, дозволяє зробити висновок, що механізми венчурного фінансування виступають важливою ланкою інноваційного розвитку країні.

В Україні венчурне інвестування є новим видом бізнесу.
Венчурний капітал як виключно ризиковий капітал для компаній і проектів, перебуває сьогодні в Україні лише на стадії формування. Не схильні до ризику українські банки не беруть участі в компаніях венчурного капіталу, як не беруть у них участі й інші інституціональні структури, зокрема, недержавні пенсійні фонди та страхові компанії. Натомість у Західній Європі на частку банків, пенсійних фондів і страхових компаній припадає майже дві третини всього венчурного капіталу.

Порядок створення та діяльності венчурних фондів в Україні встановлено Законом України “Про інститути спільного інвестування”, який набув чинності 15 березня 2001 року, і у ст. 4 якого визначено, що “...у разі, якщо недиверсифікований інститут спільного інвестування зак­ритого типу здійснює виключно при­ватне розміщення цінних паперів влас­ного випуску та активи якого більш, ніж на 50 відсотків, складаються з кор­поративних прав та цінних паперів, що не допущені до торгів на фондовій. біржі або у торговельно-інформаційній системі, він вважається венчурним фондом. Учасниками венчурного фон­ду можуть бути тільки юридичні осо­би”.

Крім того, Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку визначено порядок реєстрації випуску акцій з метою здійснення спільного інвестування та інвестиційних сертифікатів венчурного фонду.

І, нарешті, з 1 січня 2003 року на­брав чинності закон України “Про інно­ваційну діяльність”, який упорядку­вав механізми державного стимулю­вання інновацій, перерозподіл інвести­ційних ресурсів ефективного підприємництва на користь венчурних про­ектів.

Проте ефект від прийнятого За­кону слід очікувати не раніш, ніж буде прийнято Податковий Кодекс, який би чітко визначив податкові пільги та час їх дії для всіх суб’єктів венчурної інно­ваційної діяльності, як це вже зробле­но у тих країнах, де ринок венчурного капіталу є досить розвиненим.

Західні інвестори знають, як працює індустрія венчурного капіталу, і розра­ховують на неї в Україні. Міжнародні фінансові організації вже зробили певні кроки на підтримку венчурного підприємництва у нашій країні. Так, Європейський банк реконструкції і розвитку купив акції Українського фон­ду, створеного для інвестицій у проек­ти за участю венчурного капіталу. У 1995 році Указом Президента України “Про заходи по використанню фінан­сової допомоги уряду США для розвит­ку малого і середнього бізнесу в Україні” було створено фінансово-кредит­ну установу корпорації “Вестерн Ен-Ай-Ес Ентерпрайз Фонд” і передбаче­но особливий порядок її діяльності. Із пропонованих до розгляду понад 400 бізнес-проектів було прийнято рішен­ня щодо фінансування близько двад­цяти у галузі сільського господарства, виробництва меблів і будівельних ма­теріалів.

Крім того, в Україні вже працює декілька спеціалізованих підприємств венчурного напрямку. Зокрема:

È У 1995 р. Харківське держав­не авіаційне виробниче об’єднання ста­ло одним з ініціаторів створення пер­шої в Україні Асоціації венчурного ка­піталу (Східноукраїнського венчурно­го фонду). Його метою є впроваджен­ня в народне господарство перспектив­них науково-технічних розробок, залу­чення і акумулювання капіталу, фінан­сування пріоритетних та міжгалузевих програм і високоефективних проектів. Засновниками Асоціації є: науково-ви­робнича асоціація “Уран”, Харківський науково-промисловий союз, інформац­ійно-комерційне підприємство “Інком-центр”, інвестиційна група “НЕТТЛІ”, а також підприємства Москви і Донецька. Програма діяльності асоціації включає розвиток конкурентоспро­можності галузей і регіонів в наслідок кооперації з європейськими фірмами. Фонд співпрацює з Європейською асо­ціацією венчурного капіталу. Пріоритетними для довгострокових інвестицій є авіабудування та інші наукомісткі га­лузі, з короткострокових інвестицій пріоритетом є харчова промисловість.

È Фонд прямих інвестицій «Україна», яким керує компанія Claflin Capital Management (Бостон, США), з початку своєї діяльності в Україні (1992) інвес­тував понад $22,5 млн. в 31 українське підприємство. Фонд сформовано на 10 років у розмірі $40 млн. спеціально для інвестицій в Україну. Серед найбіль­ших інвесторів фонду: ЄБРР, ІFС, BankBoston, Commercial Capital-Athens, Creditanstalt-Vienna. Фонд інвестує в приватні підприємства, які працюють у сфері виробництва товарів широко­го вжитку й послуг на внутрішньому ринку. Стратегія інвестування перед­бачає початковий внесок у розмірі $250-400 тис. зі збільшенням інвестицій у разі успіху до $1 млн. Доходність вкладених у фонд інвестицій становить близько 40% річних.

È Ukrainian Growth Funds (UGF) ство­рений 1996 року, інвестував у 75 ук­раїнських компаній $55 млн. із залуче­них до фонду $100 млн. Фонд, як пра­вило, купує або невеликі (від 2 до 5%, максимум до 10%) пакети акцій підприємств-гігантів у розрахунку на зростання вартості їх цінних паперів, або пакети акцій в розмірі від 15 до 26% статутного фонду середніх підприємств. Акціонерами фонду є по­над 100 інвесторів, серед яких дочірні фонди Salomon Brothers, Goldman Sachs Group L.P., Albion Allians, Kingdom Capital (США), SBC Warbung, Everest Capital (Велика Британія), Fintech inc (Мексика), Banco Privado (Аргентина). Українським партнером UGP є інвестиційна група «Сигма» (Харків). Пріоритетами під час вибору компаній для інвестування є відкритий менеджмент, унікальний елемент, при­бутковість і незначна заборгованість, експортний потенціал і диверсифікованість виробничої структури.

È Western NIS Enterprise Fund — інве­стиційний фонд з початковим капіта­лом $150 млн., наданих урядом США. Фонд створено в 1996 року з метою підтримання розвитку малих і середніх приватних підприємств в Україні, Мол­дові та Білорусі шляхом інвестування та перебуває під керівництвом приват­ної ради директорів. Завдяки відомій політичній спрямованості білоруського президента Олександра Лукашенка, діяльність фонду зосереджена в Україні та Молдові. В Україні здійснено 16 інвестицій на загальну суму близько $56 млн. (в Молдові - 3). Фонд, як прави­ло, здійснює фінансування малих та се­редніх підприємств у формі внесків до статутного фонду. При цьому сума вне­ску — від $1 до $7,5 млн. [18].

Для вищеназваних корпорацій пріо­ритетними є проекти в агробізнесі, хар­чопереробній галузі, у виробництві меблів та промисловості будівельних матеріалів. Виробникам алкоголю та зброї звертатися до фонду немає сен­су, так само, як і компаніям, які щой­но створюються. При цьому партнер фонду має бути повністю приватизо­ваним або бути приватним підприєм­ством з кількістю працівників до 2 тис. осіб. Крім того, у межах Western NIS Enterprise Fund створено також фонд малих приватних підприємств, який на­дає позики малим підприємцям у розмірі до $100 тис.

Проте, аналіз венчурної діяльності вищеназваних іноземних компаній в України показує, що, по-перше, вони не дотримуються основної мети венчурного бізнесу — інвестування в пошук та впровадження “наднової, інновацій­ної ідеї”, а зводять свою діяльність до інвестицій у прибутковий та майже не ризикований сектор національної еко­номіки. По-друге, всі можливі надпри­бутки, створені на теренах України, за­лишаться за її межами, адже не має навіть частки українських грошей в ви­щеназваних фондах.

Таким чином, єдиним логічним шля­хом є поява та розвиток національних венчурних фондів та підприємств.

Головним висновком приведеного аналізу сучасного стану венчурного фінансування в Україні є перспективи діяльності на­ціональних венчурних компаній, які на відміну від стратегічних промислових інвесторів (у ролі яких в розвинених ринкових країнах часто виступають ТНК) не приводять, як правило, до підпорядкування економіки країни інтересам гігантів світового бізнесу. Важливим позитивним чинником є й те, що діяльність венчурних фондів веде до впровадження на придбаних або контрольованих підприємствах іннова­ційних виробничих, управлінських, маркетингових технологій, формуван­ня прошарку національних кадрів, які готові до сприйняття інновацій.

Для створення в Україні успішно функціонуючої індустрії венчурного капіталу, що з часом стала би самодостатньою, цілковито необхідна державна підтримка. В її основі має лежати розуміння державою того факту, що венчурний капітал є одним із найважливіших механізмів розвитку підприємництва. Державна підтримка розвитку інноваційних малих та щойно започаткованих підприємств повинна здійснюватися на постійній основі, як це до цього часу відбувається й у Західній Європі, й у США.




Переглядів: 222

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | РОЛЬ БАНКІВ У ФІНАНСОВОМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННІ ІННОВАЦІЙНИХ ПРОЕКТІВ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.007 сек.