Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ІІІ. Система показників бюджетної ефективності нововведень

Інтегральний (загальний) бюджетний ефект (Еб) за весь строк корисного застосування нововведень у сфері його виробництва, створення та використання, визначається за такою формулою:

Еб = Дб1 – Вб1 + Дб2 – Вб2 + ... + Дбп – Вбп(10.44)

де Дб1, Дб2 ..., Дбп – річна сума усіх доходів, отриманих від реаліза­ції нововведення у сфері його виробництва, створення або використання, і які надійшли у бюджет в перший, другий та наступні п років, грн.;

Вб1, Вб2 ..., Вбп - річна сума усіх витрат бюджету, направлених у перший, другий та наступні п років на реаліза­цію нововведення у сферах його виробництва, створення або використання, грн.

Інтегральний приведений (дисконтований або на­рощений) бюджетний ефект (Ебд) за весь строк корисного застосування нововведень у сфері його виробництва визначається за такою формулою:

Ебд = Дб1 *Кп1 – Вб1 * Кп1 + Дб2 * Кп2 – Вб2 *Кп2+ ...

... + Дбп * Кпп – Вбп * Кпп(10.45)

де Кп1, Кп2, ... Кпп - коефіцієнти приведення доходів та витрат бюджету, пов’язаних з інноваціями відповідно у перший, другий та наступні п років.

Ступінь фінансової участі держави (регіону) (Дб)у фінансуванні та реалізації нововведення визначається за такою формулою:

Дб = Віпб / К , (10.46)

де Віпб - загальна сума бюджетних витрат, направлених на фінансування нововведення протягом всього строку його корисного використання, грн.;

К - загальна сума одноразових витрат (капітальних вкладень), направлених усіма інвесторами (включаючи бюджет) на реалізацію інновацій, грн.

Поряд з вказаними показниками при оцінці бюджетної ефективності може визначатися і строк окупності бюд­жетних витрат, направлених на реалізацію нововведення аналогічно строку окупності капітальних вкладень (формула 9.4).

Принциповими перевагами визначених нами оціночних показників ефективності нововведень від загальних показників економічної ефективності інвестиційних проектів є:

по-перше, такий показник, як інтегральний обсяг добавленої вартості, включаючи амортизацію, який відображає загальний кінцевий результат від впровадження та реалізації нововведення. Така інформація вкрай важлива для винахідників, виробників та користувачів нововведення. Вона дає можливість виявити суму коштів, яку вони будуть мати, щоб направити їх на оплату праці робітників підприємства, на розвиток соціальної сфери та на сплату податків. Таким чином, з допомогою цього показника забезпечується зацікавленість робітників підприємства у створенні, виробництві та використанні нововведення.

У свою чергу показники економічної ефективності інвестиційних проектів відображають в більшій мірі інтереси інвесторів і лише частково інтереси підприємств, що реалізують проект.

Такий показник, як приріст добавленої вартості, що включає амортизацію, у порівнянні з аналогом вкрай важливий для підприємств, що створюють, виробляють та реалізують нововведення. Він дає можливість керівникам підприємства дізнатися, на скільки виростуть можливості підприємства для збільшення витрат на оплату праці, розвиток соціальної сфери та виробництва.

Аналогічну функцію виконує показник добавленої вартості та її приріст у порівнянні з добавленою вартістю, створеною за аналогом. Однак у даному випадку свідомо обмежується право підприємств використовувати амортизацію на оплату праці та розвиток соціальної сфери.

По-друге, такий показник, як загальна сума доходу (прибуток плюс амортизація), відображає можливості підприємства у розвитку виробництва (фонд накопичення), розвитку соціальної сфери та для сплати податків у бюджет. Якщо питома вага доходу у загальному обсязі добавленої вартості, включаючи амортизацію, у порівнянні з аналогом збільшується, то впровадження нововве­дення забезпечує підвищення ефективності праці та витрат на його сплату, а також матеріальних та фінансових ресурсів.

Оцінні показники економічної ефективності інвестиційних проектів таку функцію виконувати не можуть, бо вони відображають лише дисконтований (а не реальний) доход, тобто доход за вирахуванням частини, що вимагає інвестор.

По-третє, на основі порівняння загальної рентабельності капі­талу, направленого на створення, виробництво та експлуатацію (використання) нововведення, можна зробити висновок про відповідність його ефективності:

Ø народногосподарському рівню;

Ø рівню, досягнутому підприємством за ефективністю використання основних виробничих фондів та виробничих запасів;

Ø рівню ефективності аналогу (базового варіанта).

На основі такого порівняння можна прийняти попереднє або остаточне рішення про доцільність реалізації но­вовведення в залежності від джерел фінансування. Якщо для фінансування нововведення використовуються бюджетні кошти, кредити банків та інші кошти, які не є власними, то необхідно забезпечити узгодженість вимог інвесторів із інтересами підприємства, що реалізує нововведе­ння. Для рішення даної задачі передбачається використовувати пока­зник економічного ефекту, отриманого у сфері створення, виробництва та використання нововведення, визначеного на основі чистого доходу. Саме цей показник здатний забезпечити узгодженість інтересів бюджету, інвесторів та підприємства, що реалізує нововведення. Справа у тому, що чистий доход відображає суму чистого прибутку (прибутку за мінусом податків) та амортизації, яка може бути направлена на відшкодування разових витрат з реалізації нововведення. Якщо використовуються кредитні ресурси банку, то показник економічного ефекту буде відображати перевищення чистого доходу над сумою коштів, направлених на погашення самої позички та відсотків за нею протягом строку корисного використання нововве­дення. Якщо для фінансування використовуються власні кошти підприємства, то показник економічного ефекту по­казує перевищення фактичного значення чистого доходу над сумою коштів, направлених на відшкодування разових витрат та на отримання доходу за певною нормою прибутку.

У зв’язку з цим можна говорити про четверту перевагу представлених оцінних показників народногосподарської та виробничої ефективності нововведень над показниками економічної ефективності інвестицій. Вона заключається у можливості визначати економічний ефект за кожний окремо взятий рік корисного використання нововведення. Показники економічної ефективності інвестиційного проекту відображають лише ефект за весь строк використання, тобто без розподілу за роками.

І, на кінець, показник загальної суми податків, що надійшли до бюджету від реалізації нововведення, дає можливість врахувати інтереси держави та податкових служб та на цій основі з допомогою спе­ціальної системи податкових пільг збільшити зацікавленість підприємств у реалізації нововведень та прискорення науково-технічного прогресу в країні.

Проведемо порівняльний аналіз ефективності інновацій на основі оцінних показників на конкретному прикладі.

Припустимо, що прийнято рішення на рівні держави про виділення капі­тальних вкладень на збільшення випуску гостро дефіцитної продукції на базі більш сучасної технології. Перед трьома підприємствами поставлене завдання збільшити випуск продукції на основі прогресивної технології у два рази. Приріст випус­ку продукції рівномірно розподіляється протягом всього періоду корисного використання нововведення, який становить п’ять років. Інша інформація приведена у табл. 10.5.

Усі показники табл. 10.5 розбиті на дві групи. В першу групу входять показники, необхідні для розрахунку оцінних показників ефективності стосовно конкретного підприємства, що використовує прогресивну технологію (гр. 1 - 6). Виходячи з їх розрахунку, інвестор приймає рішення про доцільність виділення капітальних вкладень на реалізацію нововведення. При цьому розробка більш прогресивної технології здійснюється технічними службами самого підприємства. ці витрати входять у загальну суму виділених капітальних вкладень за їх собівартістю. Капітальні вкладення на придбання обладнання та розробку технології виділяються підприємству з бюджету у розмірі 3 млн. грн.

У другій групі (гр. 7 та 8 табл. 10.5) приведені показники, не­обхідні для розрахунку оцінних показників ефективності у цілому за трьома підприємствами, на яких впроваджується прогресив­на технологія. Нова технологія розробляється технічними службами кожного з підприємств. При цьому нові ви­ди продукції не створення, а лише збільшується випуск освоєної продукції та знижується її собівартість. Вказані фак­тори призводять до того, що ефект нововведення повністю реалі­зується у сфері виробництва, яка у даному випадку включає сферу створення та використання.

Проте, інтегральний загальний ефект від реалізації но­вовведення необхідно визначати за сумарним показникам трьох підприємств, що впроваджують інновацію.

 


 

Таблиця 10.5.




Переглядів: 310

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Показники інвестиційної ефективності нововведень | Вихідні дані для розрахунку оціночних показників ефективності нововведення

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.