Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Еволюція становлення фондового ринку в Україні на основі світового досвіду

ТЕМА 10.

ОСОБЛИВОСТІ ФУНКЦІОНУВАННЯ ФОНДОВОГО РИНКУ У СИСТЕМІ БІРЖОВОЇ ТОРГІВЛІ

 

Ключові поняття і терміни: фондовий ринок, учасники фондового ринку, фондова біржа, емітенти, інвестори, індекси, капіталізація.

План (логіка) викладу і засвоєння матеріалу:

Еволюція становлення фондового ринку в Україні на основі світового досвіду.

Класифікація, принципи і функції фондового ринку.

Учасники фондового ринку, їхні права та обов'язки.

Функціонування фондового ринку та його регулювання в Україні.

Застосування індексів на фондовому ринку.

Після вивчення теми студент повинен знати:

§ етапи становлення фондового ринку України;

§ напрями розвитку світового фондового ринку;

§ основні функції фондової біржі;

§ загальні принципи функціонування фондового ринку;

§ основні тенденції розвитку сучасного ринку

Еволюція становлення фондового ринку в Україні на основі світового досвіду

Фондовий ринок зародився в надрах ринку споживчих товарів. Перші операції з цінними паперами відбувались у бельгійському місті Антверпен, який відігравав значну роль у світовій торгівлі.

Значну роль в історії створення ринку цінних паперів відіграла біржа в Амстердамі. На початок грудня 1987 р. загальне знецінення акцій на біржах усього світу сягнуло 2000 млрд. доларів.

В нашій країні початок фондового ринку датується XVIII ст. Одеську фондову біржу було відкрито у 1796 р. (більше ніж на 40 років раніше відкриття такої в Москві). Фондові біржі в Петербурзі, Одесі та Москві вважалися ліберальними, але досить вимогливими. Папери на біржу допускалися лише після ретельної перевірки їхнього власника. За неправдиві відомості притягали до кримінальної відповідальності. Дії маклерів контролював біржовий комітет, урядові комісії стежили за котируванням паперів.

На початку своєї діяльності під фондом розуміли назву капіталу, що має певне цільове призначення, наприклад, в Англії фондові капітали спрямовувались на погашення державних позик і утримання урядових установ. У Німеччині та Росії в XIX ст. фондами називали білети державних позик та облігації, згодом ця назва поширилась на акції та інші цінні папери, проте фондовий ринок є структурованим: ринок облігацій, ринок акцій, ринок опціонів, ф'ючерсів. Багато авторів, науковців ототожнюють терміни "фондова біржа", "обмін акціями", "ринок фіктивного капіталу", "ринок фінансових активів", "ринок короткострокових кредитів", "грошовий ринок", Між цими термінами є різниця у їх застосуванні, часі використання і погашення.

Напрямки розвитку світового фондового ринку

§ відбувається подальша автоматизація фондових операцій, окремі комп'ютерні системи поєднуються у всесвітню мережу електрокомунікації.

§ триває робота над створенням нових видів і модифікацій цінних паперів.

§ збільшується інтернаціоналізація фондової діяльності, відповідно до загального процесу економічної інтеграції країни.

Ринок може функціонувати лише тоді, коли виконуються дві основні умови:

1). учасники ринку є вільними у своїх діях щодо купівлі-продажу товарів;

2). продавців і покупців має бути достатньо для того, щоб кожен з учасників ринку міг вільно вибрати торгового партнера з метою підтримання конкурентного середовища.

Вільна ініціатива покупців і продавців с головним чинником вивчення потреб ринку, створення балансу попиту і пропозиції, чинником впровадження нових технологій і вдосконалення організації виробництва, що сприяє підвищенню якості товарів, економії виробничих ресурсів. Отже, досягається кінцева мета - виробляти те, що продається, а не продавати те, що виробляється.

Страховий ринок
Валютний ринок
Ринок боргових цінних паперів Ринок похідних цінних паперів Ринок пайових цінних паперів
Ринок цінних паперів
Фінансовий ринок
Гроші
Кредитний ринок
Фондовий ринок - це ринок, якому притаманні специфічні риси поєднання інтересів продавців та покупців капіталу у вигляді грошей, цінних паперів, фондів. Ринок, на якому функціонують цінні папери та інші грошові капітали, називається фондовим (рис. 10.1.).

Рис. 10.1. Структура і місце ринку цінних паперів у системі фондового ринку

Фондовий ринок - це важлива складова ринкової економіки країни. В Україні з перехідною економікою обіг цінних паперів стає однією з основних галузей фінансової сфери, без функціонування якої неможливе існування ринкової економіки.

Фондовий ринок є частиною важливої ланки фінансово-кредитної та господарсько-виробничої і комерційної діяльності підприємств і країн в цілому.

В Україні фондовий ринок перебуває на стадії свого становлення. Понад два роки функціонує Українська фондова біржа (УФБ) з Центральним депозитарієм цінних паперів, системою їх електронного (безготівкового) обігу мережею філій та брокерських контор на всій території країни. Зростає кількість позабіржових фінансових посередників, емітентів, які зареєстрували у Мінфіні випуск своїх цінних паперів і загальний обсяг їх емісії. Водночас подальший розвиток національного фондового ринку стримується рядом об'єктивних і суб'єктивних факторів, зокрема кризовим становищем економіки, відставанням існуючої законодавчої бази від реалій суспільного життя, недостатнім державним регулюванням ринку, психологічною непідготовленістю населення до операцій з цінними паперами тощо.

Вихід України з економічної кризи неможливий без створення розвиненого фондового ринку. Для цього необхідно здійснити ряд невідкладних заходів, спрямованих на прискорення процесів приватизації, випуск державних цінних паперів, доповнення чинного законодавства відповідними актами, створення державних органів управління і контролю за функціонуванням ринку цінних паперів.

Україна має унікальну можливість не повторювати шлях спроб і помилок, який пройшли у своєму розвитку інші країни, а одразу будувати свій ринок цінних паперів за кращими європейськими та світовими зразками. Для цього в країні необхідно створити належні організаційні, матеріально-технічні та практичні передумови.

Українська фондова біржа (УФБ) - акціонерне товариство, яке разом зі своїми філіями і брокерськими конторами централізовано сприяє юридичним та фізичним особам у реалізації їхніх прав на купівлю-продаж цінних паперів по всій території країни. УФБ поступово реорганізовує свою структуру та засади діяльності, переходячи від принципу акціонерного товариства до засад вільного асоційованого членства. В майбутньому це дасть змогу будь-якій компанії, підприємству, торговцю цінними паперами, які відповідають певним вимогам, стати членами біржі.

При біржі створено Центральний депозитарій цінних паперів і впроваджено електронну систему їх обсягу у формі комп'ютерних записів на рахунках. Це дозволяє їй функціонувати як загальнонаціональній системі котирування й обігу цінних паперів, надавати допомогу державним підприємствам, що корпоратизуються та приватизуються. На етапі приватизації великі державні підприємства, що корпоратизуються (частина майна яких залишається в державній власності), здійснюють через УФБ первинне розміщення своїх акцій.

Основними елементами централізованої системи обігу цінних паперів на фондовому ринку виступають:

§ УФБ як єдине місце котирування (визначення курсів) цінних паперів, прийнятих до обігу та котирування на біржі;

§ єдиний Центральний депозитарій цінних паперів при УФБ, який забезпечує обіг цінних паперів у формі комп'ютерних записів на рахунок і працює в рамках єдиного програмного забезпечення системи "біржа - депозитарій – кліринговий банк";

§ єдиний кліринговий банк, який створюється на базі акціонерного банку для забезпечення розрахунків за укладеними угодами купівлі-продажу цінних паперів, виплати дивідендів тощо;

§ брокерські контори (брокери), банки-брокери, які зареєстровані на УФБ і є учасниками Центрального депозитарію та клірингового банку;

§ банки, інвестиційні фонди і компанії, дочірні товариства, інші торговці, цінними паперами, які не є брокерами УФБ, але стали учасниками Центрального депозитарію та клірингового банку;

§ емітенти, цінні папери яких допущені до обігу й котирування на УФБ і які є учасниками Центрального депозитарію.

Вищий біржовий комітет, який здійснює контроль та регулювання діяльності всіх елементів системи централізованого обігу цінних паперів встановлює порядок і правила здійснення операцій з цінними паперами та угод, пов'язаних з такими паперами.

Формування в Україні централізованого фондового ринку дасть змогу досягти значного економічного ефекту і водночас стане на перешкоді розвитку негативних процесів в економічній, політичній та соціальній сферах. Саме централізований фондовий ринок є універсальним механізмом, за допомогою якого регулюються не лише економічні, а й соціальні і політичні відносини. У макроекономічному плані він дає змогу державним органам при отриманні щоденної інформації про загальний баланс ринку безпосередньо регулювати його стан і своєчасно запобігати кризовим ситуаціям. Стабільність ринку зміцнює довіру населення до цінних паперів, сприяє залученню іноземних інвестицій, а наявність єдиного центру котирування створює умови для здорової конкуренції торговців з одночасним збереженням гарантій для інвесторів та емітентів.

Ринок цінних паперів виконує важливі соціально-економічні функції. Акумуляція наявних в обігу грошових знаків (з використанням потенціалу фондового ринку) сприяє стабілізації бюджету та фінансового становища держави в цілому, створює умови для виходу цінних паперів українських підприємств на світовий фондовий ринок і залучення в економіку України іноземних інвестицій.

У майбутньому передбачається об'єднати всі філії, брокерські контори УФБ та членів Центрального депозитарію цінних паперів єдиною інформаційно-комп'ютерною мережею, яка охопить всю територію України. Для цього буде використано найсучасніші види зв'язку і обробки інформації, в тому числі супутниковий зв'язок.




Переглядів: 1327

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Класифікація, принципи та функції фондового ринку

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.006 сек.