Напрям індукційного струму Іінд залежить від характеру зміни магнітного потоку. Наприклад, з мал. 15.4 видно, як змінюється напрям індукційного струму в залежності від того, яким полюсом вставляти в котушку (або витягають з неї) постійний магніт.
На мал.15.5 зображено інший дослід. На кінцях легкого стержня, який може вільно обертатися навколо вертикальної осі, закріплені два тонких алюмінієвих кільця. Одне кільце суцільне, а інше має розріз. Якщо піднести магніт до суцільного кільця, то в ньому виникає індукційний струм, напрямлений таким чином, що створюване ним магнітне поле буде відштовхувати кільце від магніту і стержень з кільцем повертається, віддаляючись від магніту. Якщо ж магніт віддаляти від кільця, напрям індукційного струму, який виник у кільці, виявиться таким, що його магнітне поле почне притягувати кільце до магніту і стержень з кільцем повернеться в інший бік. Якщо підносити магніт до розрізаного кільця, то ніякої взаємодії не відбудеться, оскільки розріз перешкоджає виникненню у кільці індукційного струму.
На основі подібних спостережень Ленцзапропонував таке правилодля визначення напрямку струму, що виникає в замкнутому контурі: індукційний струм завжди напрямлений так, що його магнітне поле протидіє тій зміні магнітного потоку, яка породжує цей струм.