Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Види політик безпеки

Серед ПБ найбільш відомі дискреційна, мандатна та роль. Основою дискреційної політики безпеки(ДПБ) є дискреційне управління доступом, яке визнача­ється двома властивостями:

• всі суб'єкти і об'єкти повинні бути однозначно ідентифіковані;

• права доступу суб'єкта до об'єкта системи визначаються на основі деякого зовнішнього відносно системи правила.

Назва пункту є дослівним перекладом терміна Discretionary policy, ще один варіант перекладу - розмежувальна політика. ДПБ реалізується за допомогою матриці доступу, яка фіксує множину об'єктів та суб'єктів, доступних кожному суб'єкту.

Існує декілька варіантів задання матриці доступу.

1. Листи можливостей (privilege list, profile): для кожного суб’єкту­ та створюється лист (файл) усіх об'єктів, до яких він має доступ.

2. Листи контролю доступу (access control list): для кожного об'єкта створюється список усіх суб'єктів, що мають доступи до нього.

До переваг ДПБ можна віднести відносно просту реалізацію відпо­відних механізмів захисту. Саме цим зумовлений той факт, що біль­шість поширених сьогодні захищених АС забезпечують виконання по­ложень ДПБ. Крім того, при її реалізації досягається велика економія пам'яті, оскільки матриця доступів звичайно буває дуже розрядженою.

Однак багатьох проблем захисту ця політика розв'язати не може. Найбільш суттєві вади ДПБ.

1. Один із найсуттєвіших недоліків цього класу політик - те, що вони не витримують атак за допомогою «Троянського коня». Це, зокрема, означає, що СЗІ, яка реалізує ДПБ, погано захищає від проникнення вірусів у систему й інших засобів прихованої руйнівної дії.

2. Наступна проблема ДПБ - автоматичне визначення прав. Так як об’єктів багато і їх кількість безперервно змінюється, то задати заздалегідь вручну перелік прав кожного суб'єкта на доступ до об'єктів неможливо. Тому матриця доступу різними способами агрегується, наприклад, як суб'єкти залишаються тільки користувачі, а у відповідну клітину матриці вставляються формули функцій, обчислення яких визначає права доступу суб'єкта, породженого користувачем, до об’єкта. Звичайно, ці функції можуть змінюватися з часом. Зокрема, можливе вилучення прав після виконання деякої події. Можливі модифікації, які залежать від інших параметрів.

3. Ще одна з найважливіших проблем при використанні ДПБ - це проблема контролю поширення прав доступу. Найчастіше буває, що власник файлу передає вміст файлу іншому користувачеві, який може набути права власника на цю інформацію. Отже, права можуть поширюватися, і навіть якщо перший власник не хотів передати доступ іншому суб'єкту до своєї інформації, то після декількох кроків передача прав може відбутися незалежно від його волі.

4. При використанні ДПБ виникає питання визначення правил поширення прав доступу й аналізу їх впливу на безпеку АС. У загальному випадку при використанні ДПБ перед органом, який її реалізує і який при санкціонуванні доступу суб'єкта до об'єкта керується деяким набором правил, стоїть задача, яку алгоритмічно розв'язати важко: перевірити, призведуть його дії до порушень без­пеки чи ні.

Отже, матриця доступів не є тим механізмом, який дозволив би реалізувати ясну і чітку СЗІ в АС. Більш досконалою ПБ виявилася мандатна ПБ.

Основу мандатної (повноважної) політики безпеки(МПБ) ста­новить мандатне управління доступом, яке передбачає, що:

• всі суб'єкти і об'єкти повинні бути однозначно ідентифіковані;

• задано лінійно упорядкований набір міток секретності;

• кожному об'єкту системи присвоєна мітка секретності, яка ви­значає цінність інформації, що міститься в ньому - його рівень секретності в АС;

• кожному суб'єкту системи присвоєна мітка секретності, яка визначає рівень довіри до нього в АС - максимальне значення мітки секретності об'єктів, до яких суб'єкт має доступ; мітка секретності суб'єкта називається його рівнем доступу.

Основна мета МПБ - запобігання витоку інформації від об'єктів з високим рівнем доступу до об'єктів з низьким рівнем доступу, тобто протидія виникненню в АС інформаційних каналів зверху вниз. Вона оперує, таким чином, поняттями інформаційного потоку і цінності (певним значенням мітки секретності) інформаційних об'єктів.

МПБ має справу з множиною інформаційних потоків, яка ділиться на дозволені і недозволені дуже простою умовою - значенням наведеної функції. Інакше кажучи, управління потоками інформації здійснюється через контроль доступів.

МПБ в сучасних системах захисту на практиці реалізується ман­датним контролем. Він реалізується на найнижчому апаратно-про­грамному рівні, що дозволяє досить ефективно будувати захищене середовище для механізму мандатного контролю. Пристрій мандат­ного контролю називають монітором звернень. Мандатний контроль ще називають обов'язковим, оскільки його має проходити кожне звернення суб'єкта до об'єкта, якщо вони знаходяться під захистом СЗІ. Організується він так: кожний об'єкт має мітку з інформацією про свій рівень секретності; кожний суб'єкт також має мітку з інформацією про те, до яких об'єктів він має право доступу. Мандат­ний контроль порівнює мітки і приймає рішення про допуск.

Найчастіше МПБ описують у термінах, поняттях і визначеннях властивостей моделі Белла-Лападула. У рамках цієї моделі дово­диться твердження, яке вказує на принципову відмінність систем, що реалізують мандатний захист, від систем з дискреційним захистом: якщо початковий стан системи безпечний і всі переходи системи зі стану до стану не порушують обмежень, сформульова­них ПБ, то будь-який стан системи безпечний.

Наведемо ряд переваг МПБ порівняно з ДПБ.

1. Для систем, де реалізовано МПБ, характерним є більш високий ступінь надійності. Це пов'язано з тим, що за правилами МПБ відстежуються не тільки правила доступу суб'єктів системи до об'єктів, а й стан самої АС. Таким чином, канали витоку в системах такого типу не закладені первісно (що є в положеннях ДПБ), а можуть виникнути тільки при практичній реалізації систем внаслідок помилок розробника.

2. Правила МПБ більш ясні і прості для розуміння розробниками і користувачами АС, що також є фактором, який позитивно впливає на рівень безпеки системи.

3. МПБ стійка до атак типу «Троянський кінь».

Однак МПБ має дуже серйозні вади - вона складна для практичної реалізації і вимагає значних ресурсів обчислювальної системи. Це пов'язано з тим, що інформаційних потоків у системі величезна кількість і їх не завжди можна ідентифікувати. Саме ці вади часто вважають її практичному використанню.

МПБ розроб­илася, головним чином, для збереження секретності (тобто конфіден­ційності) інформації у військових організаціях. Питання ж цілісності містять

 




Переглядів: 514

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Поняття політики безпеки | Проблеми теорії захисту інформації.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.089 сек.