Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Здійснення міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини

Ще одним способом виконання міжбанківських розрахунків в Україні є встановлення між комерційними банками прямих кореспондентських відно­син, що здійснюються з метою прискорення розрахунків.

Прямі кореспондентські відносини — договірні відносини між комерцій­ними банками, метою яких є прискорення платежів і розрахунків. Платежі й розрахунки здійснюються одним банком за дорученням іншого.

За своїм економічним змістом операції, що здійснюються за прямими ко­респондентськими рахунками між установами банків у межах України та між установами банків, які розташовані на її території, та зарубіжними банками мають однаковий характер. Однак порядок їх регулювання з боку Національ­ного банку України та органів державного управління може бути різним.

Кореспондентські відносини між банками можуть виникати не лише в ме­жах однієї країни, а й з іноземними банками. Цей вид кореспондентських відно­син в основному характерний для міждержавних розрахунків. Для встанов­лення кореспондентських відносин з іноземним банком комерційному банку необхідно отримати генеральну ліцензію в центральному банку.

Комерційні банки, які встановили між собою кореспондентські відносини, називаються банками-кореспондентами, і відкривають кореспондентські рахун­ки типу НОСТРО і ЛОРО, після отримання відповідного письмового дозволу НБУ.

Рахунок ЛОРО — рахунок, відкритий комерційним банком банку-корес­понденту (ваш рахунок у нас).

Рахунок НОСТРО — рахунок, відкритий комерційним банком у банку-ко­респонденті (наш рахунок у вас).

Рахунок НОСТРО в одному банку є рахунком ЛОРО в іншому. Основним призначенням коррахунків є проведення банками розрахункових операцій за дорученням клієнтів.

Враховуючи, що на території України діє СЕН міжбанківських розрахунків НБУ, учасниками якої є всі комерційні банки і яка практично задовольняє потребу банків у цій сфері, прямі кореспондентські відносини між банками встановлюються у виняткових випадках. Ці винятки можуть бути пов'язані зі специфікою проведення банківських операцій, що мають постійнийхарак тер (наприклад, при здійсненні операцій з купівлі-продажу валютних цінностей на Міжбанківській валютній біржі; при розрахунках між банками за. опе раціями, що мають постійний характер і великі обсяги).

Також прямі кореспондентські відносини можуть бути використані для надання банками-кореспондентами один одному послуг. Наприклад, великі банки можуть пропонувати малим банкам послуги з управління активами і надавати їм кредити; пропонувати консультації з інвестиційних та право: питань, інформацію щодо кредитоспроможності позичальників; сприяти в підборі кадрів і допомагати в міжнародних операціях. Зрештою, банки-корес понденти можуть розміщувати один в одного депозити, видавати один одному кредити, а також співпрацювати у видачі великих позик цінним клієнтам.

На практиці коррахунки відкриваються переважно тими банками, які ак тивно здійснюють переказні, акредитивні, інкасові та інші операції щодо роз рахунків за товари і послуги.

Коррахунок відкривається на підставі договору між банками-кореспонден тами про встановлення кореспондентських відносин. Для проведення операцій в банку використовується рахунок ЛОРО, який відкривається банку-кореспон денту на балансовому рахунку 1600 "Кореспондентські рахунки інших банків Цей рахунок призначений для обліку коштів на коррахунках, які відкриті іншим банкам, та залучених депозитів до запитання інших банків. Для банку-кореспондента це рахунок НОСТРО, а всі операції є віддзеркаленням рахунку ЛОРО.

За кредитом рахунку відображаються надходження коштів на користь банків та їх клієнтів.

За дебетом рахунку проводиться списання коштів згідно з дорученням банку — власника рахунку за власними операціями та за операціями його клієнтів.

Для відкриття коррахунку ЛОРО комерційний банк подає банку-корес понденту такі документи:

— заяву про відкриття коррахунку, підписану керівником та головним бух галтером;

— копію статуту комерційного банку, засвідчену нотаріально;

— засвідчену нотаріально копію ліцензії НБУ на здійснення банківських операцій;

— картку зі зразками підписів та відбитками печатки, засвідчену нотарі­ально.

Операції за рахунком НОСТРО, відкритим в іншому банку, обліковуються на балансовому рахунку 1500 "Кореспондентські рахунки в інших банках".

За дебетом рахунку проводиться надходження коштів на користь банку та його клієнтів і кореспондентів.

За кредитом рахунку відображається списання коштів згідно з доручен­ням банку — власника рахунку за власними операціями, операціями клієнтів і кореспондентів.

Операції з коррахунками комерційні банки можуть виконувати у межах залишку грошових коштів на рахунку або перевищивши залишок коштів за рахунок надання кредиту (овердрафту), що як правило, обумовлюється в укла­деній угоді.

Залежно від домовленості банків-кореспондентів щодо ведення рахунків (їх відкриття, закриття, списання і зарахування коштів, надання виписок і т. д.) можуть стягуватися комісійні. Це визначається характером взаємовідносин між банками, активністю використання рахунків і залишків на них.

Порядок обліку міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини наведено в табл. 2.13.

Таблиця 2.13. Облік міжбанківських розрахунків через прямі кореспондентські відносини

№ з/п   Зміст операції   Назва рахунків  
Д-т   К-т  
  Списання з рахунку НОСТРО і перерахування банку-корес­понденту за дорученням клі­єнта   2600 "Поточні рахун­ки СГД" (рахунок платника)   1500 "Кореспондент­ські рахунки в інших банках"  
  Зарахування на рахунок ЛОРО коштів, що надійшли на користь клієнта   1600 "Кореспондент­ські рахунки інших банків"   2600 "Поточні рахун­ки СГД" (рахунок одержувача)  

Крім основного коррахунку в банках можуть відкриватися спеціальні кор-рахунки для здійснення окремих операцій як в національній, так і в іноземній валютах.

В процесі кореспондентських відносин банки-кореспонденти повідомляють один одного про здійснені операції. Для цього використовуються авізо (італ. аvіzо — повідомлення), що є офіційним повідомленням, переважно про вико­нання розрахункових операцій, направленим одним банком іншому. Банки надсилають авізо кореспондентам і клієнтам про дебетові й кредитові обороти за рахунками, про залишки коштів за рахунками, про розрахункові операції (виплату переказів, відкриття акредитива, виставлення чеків або інших роз­рахунково-платіжних документів тощо).

В авізо зазначається його номер, дата і характер проведеної операції, сума і номер рахунку, назва платника і одержувача коштів та інші дані. Авізо оформ­люється на спеціальних бланках або копіях розрахункових чи бухгалтерських документів (платіжних дорученнях, меморіальних ордерах та ін.). Порядок пересилання авізо обумовлюється кореспондентським та іншими міжбанківськими угодами або угодою з клієнтом.

Банки-кореспонденти щомісяця звіряють взаємні розрахунки, залишки коштів на коррахунках ЛОРО і НОСТРО, про що оформляють акт не пізніше 5-го числа місяця, наступного за звітним.

Для запровадження комерційним банком кореспондентських відносин із зарубіжними банками, як уже зазначалося, потрібен дозвіл Національного банку України на виконання валютних операцій, зокрема, на відкриття кореспондентських рахунків.

Відкриття коррахунку і здійснення операцій потребує від банку певних витрат. Тому до початку роботи із запровадження кореспондентських відносин необхідно з'ясувати, який банк і в якій країні найбільше підходить для цього.

Схема відкритих коррахунків має бути ефективною, забезпечувати якісне обслуговування клієнтів банку. Крім того, слід враховувати, що виконанню операцій за коррахунками властиві три види ризику:

ризик країни;

— ризик фінансової надійності банку;

— ризик виду операції.

До запровадження кореспондентських відносин комерційний банк повинен виконати такі операції:

визначити рейтинг банку за інформацією, що публікується незалежними міжнародними агенціями;

— визначити, чи достатній перелік послуг, що пропонується банком-кореспондентом; термін виконання операцій, умови та тарифи банку;

— порівняти з альтернативними банками відсоткові ставки за депозитами, можливість розміщення "коротких" коштів.

У комерційному банку з метою зменшення ризиків може запроваджуватись максимальна сума залишку за коррахунком.

В уповноважених банках України банкам-кореспондентам, які є нерезидентами, можуть встановлюватися кореспондентські рахунки у гривнях. Перелік операцій, що здійснюються за цими рахунками, обмежено валютним законо давством України.

Таким чином, кореспондентські відносини становлять міжбанківські операції, пов'язані зі здійсненням різних розрахунків.




Переглядів: 1126

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Здійснення міжбанківських розрахунків через систему електронних платежів | Тести для самоконтролю знань.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.