Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Експортна концентрація і спеціалізація

Як відомо, високий рівень концентрації експорту є одним із важливих чинників, що зумовлює чутливість країни до зовнішніх шоків на товарних ринках. Для оцінки рівня концентрації товарного експорту України використали:

• Індекс Хіршмана, значення якого лежить в діапазоні від 0 до 1, при цьому вищі значення відповідають вищому рівню концентрації експорту країни. Індекс розраховується як корінь квадратний суми квадратів часток кожного товару у загальному експорті країни.

• Індекс диверсифікації експорту за товарними групами, який визначається як ½ суми абсолютного значення різниць часток кожного товару в експорті країни та у світовому експорті. Вищі значення індексу диверсифікації свідчать про вищу концентрацію експорту країни порівняно зі світовою структурою експорту;

• Загальна кількість тарифних ліній експорту за класифікацією SITC Rev.3 - на рівні п’яти знаків, що свідчить, наскільки широким є асортимент, який продає країна на світовому ринку.

Аналіз рівня диверсифікації українського експорту свідчить про його досить високу концентрацію. Так, індекс Хіршмана збільшився з 0,163 у 1996 р. до 0,171 у 2009 р. Індекс диверсифікації експорту коливався в діапазоні з 0,582 до 0,620. Найнижче значення, що свідчить про найвищий рівень диверсифікації, було зафіксовано у 2003 р.

Рівень концентрації експорту України, оцінений за індексом Хіршмана, є вищим порівняно з багатьма іншими країнами Центральної та Східної Європи, розвиненими країнами, а також країнами з ринковою економікою в процесі становлення, як Бразилія і Китай. Водночас рівень концентрації України є значно нижчим, аніж в Росії та Білорусі, і порівнюваним з рівнем концентрації експорту Індії. Порівняно зі структурою світового експорту, український експорт є більш концентрованим, аніж експорт розвинених країн, хоча порівнюваний з рівнем диверсифікації експорту Росії та Білорусі. Треба відмітити, що якщо за період з 1996 до 2009 рр. в Україні рівень диверсифікації залишився майже незмінним, багато країн з ринковою економікою в процесі становлення помітно знизили рівень концентрації експорту. Наприклад, це відбулось у Румунії, Туреччині, Польщі, Індії, Бразилії.

Рівень розмаїття експорту, оцінений як кількість товарних позицій (тарифних ліній), що експортує країна, в Україні також є досить низьким порівняно з іншими країнами регіону, розвиненими країнами та країнами БРІК.

У ситуації високого рівня товарної концентрації експорту фактором, який потенційно може знизити чутливість експорту до коливань світової кон’юнктури, є спеціалізація на високотехнологічних товарах, попит на які має нижчий рівень еластичності порівняно з іншими товарами.

На жаль, частка високотехнологічного експорту в загальній структурі експорту України є досить низькою. В 2009 р., за оцінками Міжнародного центру торгівлі, ця частка становила 3%, тоді як для країн, що традиційно спеціалізуються на високотехнологічному експорті, цей показник є набагато вищим. Наприклад, частка високотехнологічного експорту Німеччини становить 9,9%, Сінгапуру 13,6%, Швейцарії 22,4%. В експорті Китаю частка високотехнологічних товарів дорівнює 14,8%.

Експорт України складається переважно з напівфабрикатів, частка яких дорівнювала 68,6% від загального експорту товарів у 2009 р. Цей показник є порівняним з показником Білорусі та помітно перевищує аналогічні показники для багатьох інших країн з ринковою економікою в процесі становлення та розвинених країн. Частка товарів кінцевого використання – капітального обладнання та споживчих товарів – в структурі експорту України становить близько 14%, що є одним із найнижчих показників серед країн Центральної та Східної Європи, за винятком країн СНД.

Індекси виявленої конкурентної переваги Баласса та Лафая показують, що зараз найбільш конкурентоспроможними українськими товарами у світі є чорні метали та вироби з них, зернові та олійні культури, добрива, залізничне обладнання. Варто відзначити, що конкурентні переваги останнього є не стільки досягненням інженерної думки за часів незалежної України, як спадком радянських часів, з яких Україна успадкувала це виробництво. Основними імпортерами залізничного обладнання, яке виробляється в Україні, є країни СНД, передусім Росія.

За останні роки перелік товарів, які мають конкурентні переваги на світовому ринку, фактично не змінився, що ще раз підтверджує низьку диверсифікованість українського експорту і незмінність його структури.

Таким чином, товарний експорт України є вочевидь досить висококонцентрованим, причому роки економічного зростання не змінили цю ситуацію, а навпаки посилили рівень концентрації експорту. Також Україна спеціалізується на експорті напівфабрикатів, тоді як частка високотехнологічних товарів у загальній структурі експорту залишається близько 3%. Відповідно, економіка України була і залишається високочутливою до зовнішніх шоків на товарних ринках, що ще раз підтвердила криза 2008-2009 рр.

 




Переглядів: 317

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Загальна динаміка | ТОРГОВЕЛЬНА ПОЛІТИКА УКРАЇНИ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.