Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Причини економічних коливань

Усі концепції можна поділити на дві групи: екстернальні та інтернальні. Екстернальні теорії шукають основні причини еконо­мічних коливань у чинниках, які лежать поза межами економічної сис­теми (війнах, революціях, відкритті нових земель, міграції робочої сили, наукових проривах, технологічних інноваціях, змінах цін на нафту, у політичному процесі тощо). І справді, такі важливі технічні нововведення, як залізниці, автомобілі й автомобільні шляхи, стали активними чинниками зростання виробництва, інвестиційної діяль­ності та зайнятості. Проте коливання ділової активності відбу­ваються значно частіше, ніж великі нововведення.

Деякі економісти пов'язують економічні коливання з таким зовнішнім чинником, як політичний процес. Політичні партії чи політики, котрі перебувають при владі, прагнуть перемогти на вибо­рах, і їхня економічна політика підпорядкована досягненню цієї ме­ти. Одразу після виборів політики не бояться зростання безробіття чи інфляції, бо вважають, що до наступних виборів люди забудуть про їхні обіцянки. Унаслідок та­ких дій політиків, на думку деяких учених, і формуються ділові ЦИКЛИ.

Однак значна частина економістів уважає, що економічні коли­вання породжуються силами, що діють усередині економічної системи. Всі зовнішні чинники реалізуються в економіці тільки через внутрішні сили. Економічні теорії, які шукають основні причини еко­номічних коливань усередині самої економічної системи (грошах, інве­стиціях, цінах, сподіваннях тощо), називають інтернальними. На­приклад, монетарна теорія ділових циклів розглядає економічні коливання як суто грошове явище. На думку прихильників цієї теорії, коли уряд випускає надто багато грошей, виникає інфляційний бум, а порівняно невелика кількість грошей в обігу прискорює спад ви­робництва і зростання безробіття.

Інші економісти пояснюють економічні коливання зміною об­сягів інвестиційних видатків.

2. Втрати від безробіття та його причини

2.1 Соціально-економічні втрати ­від безробіття

Для вимірювання втрат від безробіття часто використовують закон Оукена. Наявність циклічного безробіття означає, що фактичний ВВП є меншим від природного. Закон Оукена можна записати:

ВВП* - природний обсяг виробництва; ВВП’ - фактичний обсяг виробництва;

(ВВП* - ВВП) - ВВП-розрив;

Б* -- природна норма безробіття; Б' - фактичний рівень безробіття;

В- коефіцієнт чутливості ВВП до динаміки циклічного безробіття (він показує, що на кожен відсоток перевищення без­робіттям його природної норми фактичний ВВП є меншим за при­родний ВВП на В %).

У більшості країн коефіцієнт В коливається в інтервалі від 2 до 2,5%. Це означає, що коли циклічне безробіття в національній еко­номіці становить 1%, то фактичний ВВП на 2—2,5% менший за при­родний ВВП.

Безробіття зумовлює не лише економічні, а й величезні со­ціальні втрати. Вимушена бездіяльність призводить до втрати ква­ліфікації, втрати самоповаги, занепаду моральних принципів. Воно негативно позначається на психіці людини, на її фізичному здоров'ї: зростають кількість серцевих захворювань, алкоголізм тощо. Психо­логічні тести показують, що втрата роботи — це психологічна трав­ма, яка за рівнем стресу поступається тільки смерті найближчих ро­дичів та тюремному ув'язненню.




Переглядів: 4936

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Тепер можна сказати, що діловий цикл триває від одного спаду до іншого, або — що те саме — від одного піднесення до іншого. | Причини безробіття

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.009 сек.