Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Склад, функції та значення крові

Розділ VI. Кров та кровообіг

· Будь-яке пошкодження, пов’язане з травмою кровоносних судин, супроводжується втратою крові.

· Кров, що витікає з артерій, має яскраво-червоний колір, венозна кров забарвлена в темно-вишневий.

· Кров липка, солоновата на смак, здатна протягом декількох хвилин переходити з рідкого стану в студенеподібний.

· Кров – неоднорідна колоїдно-суспензійна рідина, яка складається із зважених у ній форменних елементів. Якщо помістити декілька її мілілітрів в скляний циліндр та додати речовину, котра перешкоджає зсіданню, то через деякий час чітко визначаються два шари. Верхній шар – прозора, жовтуватого кольору рідина (плазма) та нижній – щільний осад червоного кольору, який складається, в основному, з еритроцитів. На межі між верхнім та нижнім шарами є тонка біляста плівка, що являє собою скупчення лейкоцитів.

· Загальна кількість крові, яка циркулює по кровоносних судинах, залежить від маси тварини. Кров забезпечує життєдіяльність як кожної клітини окремо, так і організму в цілому. Крові притаманні чисельні функції, виконання котрих пов’язано з постійним її рухом по кровоносним судинам – артеріях, капілярах, венах.

· Це транспортна функція крові, суть якої полягає в переносі поживних речовин, газів, продуктів обміну, гормонів, медіаторів, ферментів, електролітів.

· Дихальна функція крові полягає в переносі кисню від легень до тканин організму та вуглекислого газу від клітин до легень. Все це здійснюється гемоглобіном еритроцитів. У невеликій кількості гази транспортуються кров’ю в стані простого фізичного розчинення і в складі деяких хімічних сполук. Дихальна функція крові забезпечує енергією організм за рахунок окиснювально-відновних процесів, що відбуваються в клітинах.

· Поживна функція крові зв’язана з постачанням клітинам глюкози, жирних кислот, амінокислот, вітамінів, мінеральних речовин та води. Ці речовини беруть участь у внутрішньоклітинних пластичних процесах, тобто використовуються клітинами для відновлення своєї структури. Крім того, вуглеводи, жири і в меншому ступені білки виступають джерелами енергозабезпечення клітини та організму в цілому.

· Видільна функція полягає у видаленні з клітин та тканин організму кінцевих продуктів обміну речовин (сечовини, сечової кислоти, креатиніну, тощо), надлишкових кількостей солей та води, а також в постачанні органам виділення (ниркам, кишечнику, легеням та шкірі).

· Функція крові, що забезпечує підтримку водно-сольового балансу в організмі, пов’язана з транскапілярним обміном води та солей. Це сприяє збереженню постійності осмотичного тиску тканинної рідини, що необхідно для нормальної життєдіяльності клітин.

· Терморегуляційна функція крові здійснюється за рахунок фізичних властивостей плазми, яка в основному складається з води. Завдяки високої теплоємності води кров добре зберігає тепло. Фізіологічні механізми регуляції судинного тонусу, забезпечуючи перерозподіл крові в організмі, створюють сприятливі умови або для тепловіддачі (посилюючи рух крові в капілярах шкіри), або для збереження тепла (розширюючи судини внутрішніх органів).

· Захисна функція крові виконується практично усіма компонентами крові. Форменні елементи, адсорбуючи на своїй поверхні токсичні речовини, знижують їх концентрацію в плазмі. Еозинофіли та базофіли виділяють антитоксичні речовини, які нейтралізують продукти життєдіяльності (токсини) бактерій. Нейтрофіли та моноцити – активні фагоцити, знешкоджують чужорідні клітини. Лімфоцити беруть участь в клітинному та гуморальному імунітеті. Інша захисна властивість крові пов’язана з її здатністю зсідатися, що захищає організм від крововтрати в разі травми. У крові є система фібринолізу; за рахунок її дії тромби, що утворюються, розчинюються і зберігають рідкий стан крові в судинному руслі.

· Регуляторна функція випливає перш за все з її інтегруючої функції по відношенню до організму. Кров транспортує всі гормони безпосередньо від місця їх утворення до місця дії. Вона є переносчиком великої кількості біологічно активних речовин (серотоніну, гістаміну, ацетилхоліну і т.д.), регулюючих активність органів та систем організму. Кров переносить електроліти, які безпосередньо або рефлекторно (через інтерорецептори) регулюють діяльність центральної нервової системи і різних систем організму. В крові є ферменти, які підвищують діяльність або нейтралізують біологічно активні речовини.





Переглядів: 520

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Плазма крові, її хімічний склад та властивості

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.005 сек.