Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Зсідання крові

· Зсідання крові — важлива захисна реакція організму, яка запобігає крововтратам. Важливу роль у зсіданні крові відіграють тромбоцити. У 1 л крові міститься (180-320) х 109 тромбоцитів. Вони легко руйнуються при пошкодженні кровоносних судин.

· У плазмі крові крові міститься розчинний білок – фібриноген. При ушкоджені судин внаслідок складних фізико-хімічних реакцій він перетворюється на нерозчинний білок фібрин. Нитки фібрину густо перекривають рану, утворюючи сітку. Між ними затримуються клітини крові й щільно закривають рану. Для зсідання крові необхідна наявність у крові багатьох речовин: білків, вітамінів, солей кальцію. Якщо їх немає, зсідання крові не відбувається.

· Процес зсідання крові розділяють на три групи реакцій, або три стадії зсідання крові.

· На першій стадії при порізах відбувається руйнування тромбоцитів з вивільненням із них попередника тромбопластину, який, взаємодіючи з факторами плазми крові, перетворюється в активний тромбопластин. Для утворення активного тромбопластину необхідні іони Са++ і деякі інші фактори плазми, зокрема антигемофільний глобулін. У разі нестачі або відсутності антигемофільного глобуліну утворення тромбопластину сповільнюється (знижується зсідання крові), кров не зсідається. Таке захворювання називають гемофілією.

· У другій стадії активний тромбопластин діє на плазмовий фактор зсідання крові протромбін, який в присутності Са++ перетворюється на тромбін. Синтез протромбіну потребує вітаміну К.

· Тромбін, діючи на фібриноген, перетворює його на нерозчинний білок – фібрин (третя стадія).

· При деяких захворюваннях (наприклад, атеросклерозі) кров може зсідатися всередині судини й утворювати в ній тромби. Вони можуть призвести до закупорки важливих судин, що дуже небезпечно для життя. В організмі є речовини, що запобігають зсіданню крові й утворенню тромбів (антикоагулянти). До них належить гепарин, який утворюється в печінці й легенях. Він здатний інактивувати тромбін, тобто перетворювати його в неактивний стан. Виділення гепарину регулюється нервовою системою з центром у довгастому мозку.

· В організмі існує третя система, завдяки їй відбувається розчинення тромбу, який повинен бути видаленим, оскільки він заважає загоюванню рани. Це фібринолітична система, основним білком якої є фібринолізин. Він з’являється в плазмі за певних умов та здатний розчиняти утворений тромб.

· У кінцевому рахунку зсідання крові здійснюється в результаті взаємодії факторів зсідання і протизсідання, гармонійна робота цих систем забезпечує нормальне функціонування організму.





Переглядів: 2744

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Групи крові, резус-фактор | Правила переливання крові

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.01 сек.