МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
ВИМІРЮВАННЯ ЕЛЕКТРОРУШІЙНОЇ СИЛИ МЕТОДОМ КОМПЕНСАЦІЇ
Як відомо, електрорушійна сила джерела струму не може бути виміряна за допомогою звичайного вольтметра, підключеного до його клем, оскільки сам принцип дії вольтметра передбачає наявність струму в колі (рис. 1). Тому виміряна вольтметром різниця потенціалів на клемах джерела струму буде менша, ніж електрорушійна сила Е, на величину спаду напруги на внутрішньому, опорі джерела: (1) де – сила струму в колі, яке складають джерело струму і приєднаний до нього вольтметр. Визначення електрорушійної сили (ЕРС) джерела постійного струму звичайно проводиться шляхом її порівняння з еталоном ЕРС, у ролі якого використовується гальванічний елемент з відомою ЕРС, який називається нормальним елементом. Найбільш широке поширення як нормальний елемент набув ртутно-кадмієвий гальванічний елемент Вестона, ЕРС якого дуже мало змінюється з часом, слабо залежить від температури і при температурі 20°С дорівнює 1,0183 В. Порівняння електрорушійних сил досліджуваного джерела струму і нормального елемента здійснюється на основі компенсаційного методу, який ґрунтується на компенсації (зрівноваженні) вимірюваної ЕРС напругою, яка створюється на відомому опорі струмом від допоміжного джерела. Принципова компенсаційна схема зображена на рис. 2, де АВ – реохорд (дротина з великим питомим опором, натягнута вздовж масштабної лінійки); та – джерела постійного струму (елементи), з яких – досліджуване джерело струму; Г – гальванометр, Д – ковзаючий контакт, який можна переміщувати по реохорду. Елементи та підключені до точки А реохорда однойменними полюсами.
Суть методу компенсації полягає в тому, щоб домогтись, переміщуючи контакт Д по реохорду, рівності нулю сили струму через гальванометр. В такому випадку напруга (різниця потенціалів) на ділянці реохорда АД, яка створюється джерелом , дорівнює ЕРС елемента (компенсує ЕРС елемента ). При відсутності струму на ділянці АГД різниця потенціалів на затискачах джерела дорівнює його ЕРС і чисельно рівна з протилежним знаком різниці потенціалів на ділянці реохорда АД, створеній джерелом . Потенціал електричного поля на ділянці АД зменшується від точки А до точки Д, а на ділянці, що складається з джерела і гальванометра Г, потенціал зменшується в протилежному напрямі. Це означає, що результуючий ефект дії протилежних за напрямком електричних полів, створених джерелами і ,у вітці АГД дорівнює нулю. На основі другого правила Кірхгофа (див. лаб. Роботу №2.05) можна показати, що при відсутності струму через гальванометр напруга на ділянці реохорда АД дорівнює ЕРС джерела струму . Дійсно, для контура АГДА (рис.2) можна написати: , (2) де – внутрішній опір елемента, – опір ділянки АД реохорда, та – опори відповідно гальванометра і з’єднувальних провідників, та – струми на ділянках контура. Якщо струм через гальванометр , то, як видно з виразу (2), (3) При заміні досліджуваного елемента нормальним, елементом, Е.Р.С. якого відома і дорівнює , аналогічно при (4) де – опір ділянки АД, необхідний для того, щоб струм не проходив через гальванометр при наявності на ділянці АГД нормального елемента. При цьому струм через реохорд АВ залишається попереднім і рівним , тому, що на ділянці АГД струм . Поділивши (3) на (4), дістанемо: (5) Оскільки опори та пропорційні відповідним довжинам та ділянки реохорда АД ( ), то остаточно маємо: . (6) На виразі (6) і базується метод порівняння ЕРС двох елементів та .
2. Опис схеми вимірювань
Експериментально схема для визначення е.р.с. елемента зображена а рис. 2, де Д – рухомий контакт на реохорді АВ; Р – перемикач, за допомогою якого можна включати у коло елемент або ; – батарея акумуляторів. Як видно із співвідношення (6), величини ЕРС батареї не входить у кінцевий вираз для визначення , Тому батарея повинна мати лише сталу ЕРС, яка перевищує електрорушійні сили обох порівнювальних елементів. Ключі К1 та К2 дозволяють замикати коло на короткий час для запобігання швидкого розряджання батареї акумуляторів і поляризації елементів. Чутливий гальванометр Г має дзеркальну шкалу з нулем посередині. Послідовно з гальванометром може бути включено опір для захисту гальванометра від сильних струмів.
1. Зібрати коло згідно з рис. 3 і встановити рухомий контакт на середину реохорда. 2. Включити в коло за допомогою перемикача нормальний елемент . 3. Замкнути спочатку ключ К1, а потім – К2 і, переміщуючи контакт Д, домогтись щоб струм через гальванометр став рівним нулю. Виміряти довжину ділянки АД реохорда. Дослід повторити декілька разів. 4. Включити в коло досліджуваний елемент і провести аналогічний дослід, вимірюючи довжину . 5. Обчислити середнє значення та оцінити похибку вимірювання.
3. Додаткове завдання
1. Ознайомитись з описом та інструкцією по експлуатації потенціометра постійного струму, призначеного для виміру ЕРС компенсаційним методом (прилади, принцип дії яких ґрунтується на компенсаційному методі вимірювання, називаються потенціометрами). 2. Провести за допомогою потенціометра виміри ЕРС різних джерел постійного струму.
|
||||||||
|