МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах
РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ" ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів
Контакти
Тлумачний словник Авто Автоматизація Архітектура Астрономія Аудит Біологія Будівництво Бухгалтерія Винахідництво Виробництво Військова справа Генетика Географія Геологія Господарство Держава Дім Екологія Економетрика Економіка Електроніка Журналістика та ЗМІ Зв'язок Іноземні мови Інформатика Історія Комп'ютери Креслення Кулінарія Культура Лексикологія Література Логіка Маркетинг Математика Машинобудування Медицина Менеджмент Метали і Зварювання Механіка Мистецтво Музика Населення Освіта Охорона безпеки життя Охорона Праці Педагогіка Політика Право Програмування Промисловість Психологія Радіо Регилия Соціологія Спорт Стандартизація Технології Торгівля Туризм Фізика Фізіологія Філософія Фінанси Хімія Юриспунденкция |
|
|||||||
ВИВЧЕННЯ ЯВИЩА ГІСТЕРЕЗИСУ У ФЕРОМАГНЕТИКАХ
1. Теоретичні відомості.
Основною характеристикою магнітного поля є вектор магнітної індукції . Поряд з цією величиною використовується інша характеристика магнітного поля – вектор напруженості , зв’язаний з співвідношенням:
= , (1) де – магнітна стала; – безрозмірна величина, яка характеризує магнітні властивості речовини і називається магнітною проникливістю речовини. Напруженість не залежить від властивостей середовища. Вона характеризує магнітне поле струмів, які створюють зовнішнє по відношенню до даного середовища магнітне поле, під дією якого середовище намагнічується, тобто у ньому виникає „власне” (внутрішнє) магнітне поле. Обидва поля у сумі дають результуюче поле, яке характеризується вектором магнітної індукції . У випадку слабомагнітних речовин магнітна індукція є однозначною лінійною функцією величини . Для сильно-магнітних речовин (феромагнетиків) є складною функцією величини , тому що магнітна проникливість феромагнетика залежить як від величини напруженості зовнішнього магнітного поля , так і від того намагнічування, якого феромагнетик зазнав раніше. Феромагнетик має властивість зберігати намагніченість після зняття зовнішнього магнітного поля. Ця властивість виявляє себе у так званому явищі гістерезису, коли феромагнетик знаходиться у змінному за величиною і напрямом магнітному полі. Якщо ненамагнічений феромагнетик помістити у поступово зростаюче магнітне поле, то залежність від виразиться ділянкою ОА на рис. 1. При зменшенні напруженості магнітного поля індукція буде зменшуватись по кривій АД, розташованій вище кривої ОА, в результаті чого намагніченість феромагнетика не зникає, коли напруженість стане рівною нулю (точка Д). Величина магнітної індукції, яка відповідає відрізку ОД, називається залишковою індукцією. Індукція стає рівною нулю лише під дією протилежно напрямленого поля з напруженістю, рівною відрізку ОК, яка називається коерцитивною силою. Подальше збільшення напруженості у цьому ж напрямку збільшує індукцію до точки . Якщо від точки зменшити напруженість до нуля, а потім, змінивши напрям поля, збільшувати напруженість, то в результаті отримаємо замкнену криву , названу петлею гістерезису. Явище гістерезису пояснюється доменною структурою феромагнетиків.
2. Опис схеми та методу вимірювань
Метою роботи є одержання петлі гістерезису за допомогою осцилографа, а також дослідження залежності роботи перемагнічування феромагнетика, який поміщений у магнітне поле змінного струму, від потужності струму. Петлю гістерезису можна отримати на екрані осцилографа, використовуючи інтегратор імпульсів напруги. Принципова схема установки зображена на рис.2. Досліджуваним феромагнетиком є залізний сердечник трансформатора. Первинна обмотка трансформатора живиться через опір змінним струмом . Оскільки магнітні силові лінії зосереджені всередині сердечника, то можна вважати, що збуджуване струмом первинної обмотки магнітне поле буде мати всюди у сердечнику однакову напруженість, величина якої визначається згідно із законом повного струму співвідношенням : , (2) де - довжина магнітопроводу трансформатора, – число витків первинної обмотки.
Напруга , яка знімається з опору , дорівнює : = . (3) Підставивши у формулу (3) значення з (2), отримаємо: = . (4) Якщо подати напругу на горизонтальний вхід осцилографа, то відхилення електронного променя вздовж горизонтальної осі буде, як видно з (4), пропорційно напруженості магнітного поля. У вторинній обмотці трансформатора виникає ЕРС індукції:
. (5) Потік вектора магнітної індукції через поверхні, обмежені витками вторинної обмотки, дорівнює : , (6) де - площа, обмежена кожним з витків обмотки; –число витків вторинної обмотки. Тоді . (7) Нехтуючи незначним спадом напруги у вторинній обмотці та її самоіндукцією, можна прийняти , що напруга на затискачах вторинної обмотки дорівнює ЕРС, індукованій у цій обмотці. Ця напруга подається на інтегратор з послідовно з’єднаних опору та конденсатора С (інтегруючий C- ланцюжок).Згідно із законом Ома :
, (8) де - напруга на конденсаторі. Якщо >> ( - ємнісний опір конденсатора), то другим додатком у формулі (8) можна знехтувати. Тоді з врахуванням виразу (7) . (9) На вертикальний вхід осцилографа подається напруга .Напругу на конденсаторі можна виразити через величину заряду конденсатора та його ємність С: . (10) Підставивши у вираз (10) значення з (9), отримаємо :
. (11) Таким чином, якщо на вертикальні пластини осцилографа подати напругу , а на горизонтальні – , то зміщення електронного променя вздовж вертикальної осі буде пропорційно , а по горизонтальній – . В результаті за один період зміни струму електронний промінь опише петлю гістерезису а за кожний наступний період буде в точності її повторювати і на екрані осцилографа буде видно нерухому петлю. Змінюючи напругу на первинній обмотці, можна змінювати амплітуду коливань і отримувати на екрані різні за площею петлі гістерезису. З теорії відомо, що величина цієї площі пропорційна роботі по перемагнічуванню одиниці об’єму феромагнетика за один цикл зміни Н, тобто у даному випадку за один період зміни струму. Ця робота витрачається на переорієнтування доменів при періодичній зміні напрямку магнітного поля і кінець кінцем йде на нагрів феромагнетика.
3. Порядок виконання роботи
1. Зібрати схему згідно рис. 2. 2. Включити осцилограф і вивести електронний промінь у цент координатної сітки. 3. Змінюючи напругу та регулюючи підсилення по вертикалі і горизонталі, домогтись, щоб петля гістерезису мала ділянку насичення та займала весь екран. 4. Зменшуючи напругу , дослідити залежність площі петлі від потужності струму, яка споживається первинною обмоткою трансформатора. Представити цю залежність графічно та пояснити її.
Примітка. 1. Перед початком вимірювань необхідно ознайомитись з інструкцією по експлуатації осцилографа. 2. Вхідну напругу на первинній обмотці трансформатора вимірювати катодним вольтметром. 3. Для визначення площі петлі перенести 12-15 різних точок петлі у поділках координатної сітки екрану на міліметрівку та накреслити петлю. Підрахувати число міліметрових клітинок, які охоплює петля.
|
||||||||
|