Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Технологічна документація

Технологізація бібліотечної діяльності сприяла широкому розповсюдженню технологічної документації - системи документів, які забезпечують організацію технологічних процесів і контроль за їх виконанням. Технологічна документація характеризується багатоаспектністю, що пояснюється великою кількістю елементів, з яких складається технологія (предмет праці, виконавець, готовий продукт та ін.).

Види ТД визначаються з урахуванням державних стандартів - "Єдина система технологічної документації" (ЄСТД), категорій "Система стандартів інформаційно-бібліотечної і видавничої справи" (СІБВС), методичних матеріалів.

Як технологічна документація в бібліотеці можуть використовуватись технологічна інструкція (ТІ), -маршрутна карта (МК), технологічна-карта (ТК), типової (групової)операції, картка типового (групового) технологічного процесу, стандарти (державні, галузеві, окремих бібліотечних установ), методичні рекомендації і посібники. Технологічна документація входить до масиву нормативно-технічних та методичних документів, які циркулюють в інформаційній системі управління бібліотекою. Слід відзначити, що вибір технологічної документації має бути оптимальним, кількісних документів та їх форма не повинні перешкоджати виконанню технологічних процесів та операцій, дублювати одне одного. В залежності від виду та типу бібліотеки можуть застосовуватися різні за рівнем технологічні документи.

 

Залежність бібліотечних споруд від бібліотечної технології.

Бібліотечна технологія є одним з найважливіших чинників, які впливають на планування бібліотечних споруд. Крім того, планування – залежить також від багатьох інших зовнішніх та внутрішніх чинників. Зовнішні: ставлення читачів до книги, будівельна техніка і технологія розуміння функцій бібліотек у суспільстві, склад фондів, концепцій, будівельна й архітектура будинків та ін.

Внутрішні: бібліотекознавчі концепції розвитку бібліотек та бібліотечного обслуговування, зріст фонду, зміна питомої ваги різних видів документів, принципи організації фондів, бібліотечна технологія. Комплексно планувальні рішення бібліотечного будинку можна визначити задовільними тільки у тому випадку, коли враховується наявність двох потоків - матеріального і технічного та забезпечується їх оптимальна взаємодія. В останні роки вони стали одним з найважливіших об'єктів моделювання при проектуванні бібліотечних будинків.

Основною вимогою до матеріальних потоків є їх мінімальна протяжність. Це обумовлено намаганням скоротити час обслуговування читачів створити максимальні зручності при користуванні бібліотекою, знизити стомлюваність і підвищити продуктивність праці бібліотекарів, зменшити кількість та протяжність транспортування матеріальних об'єктів бібліотеки. Все це веде до зменшення площі забудови. Але треба пам'ятати, що скорочення одного потоку (наприклад, матеріального). Потік читачів - це основний матеріальний бібліотечний потік, тому необхідно перш за все орієнтуватися на нього. Організація протяжності різних матеріальних потоків є визначальною з точки, зору композиційно-планувальних рішень бібліотечного будинку. Організація оперативного обслуговування читачів у бібліотеці пов'язана зі швидкістю подачі книг зі сховища. Прагнення до скорочення протяжності потоку книг приводить, зокрема, до розробки різних варіантів розташування фондосховища та читацьких залів.

В останній час поширенні два варіанта бібліотечних споруд:' вертикальне сховище при горизонтальному розміщенні читальних залів, і горизонтальне розміщення сховища та розташування читальних залів, над або під ним.

При планування бібліотечних споруд враховуються такі варіанти організації технологічних потоків, як послідовність, послідовно-паралельний, а також засоби організації посування предметів праці, (одиничне, поштучне, частково-порціонне).

 

Контрольні питання :

1. В чому полягає зміст господарської діяльності бібліотеки?

2. Які вимоги ставляться до збереження документів в бібліотеках?

2. Охарактеризуйте питання охорони праці в бібліотеці.

 





Переглядів: 1549

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Організація праці бібліотечних працівників | Т е с т о в і з а в д а н н я

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.