Середня арифметична широко застосовується у науці і техніці. Немає буквально жодної біологічної роботи, де б не зустрічалася в тій чи іншій формі середня арифметична. Вона – узагальнююча величина, яка носить і абстрактний, і конкретний характер. Абстрактність середньої арифметичної полягає в тому, що вона може не дорівнювати за своїм числовим значенням жодному елементу вибірки. А конкретність виявляється в тому, що вона виражається в тих же одиницях виміру, що і варіанти вибірки. Значення її займає середнє положення між найменшим і найбільшим значеннями вибірки.
Розглянемо вибірку з n вимірів, кожен з яких позначимо символом x. ( Іноді зручніше розрізняти окремі виміри, тому до x дописують індекс: x1, x2, x3, ... , xn). Тоді середнє арифметичне значення для n вимірів, яке позначимо символом М, запишеться у вигляді: М= .
Символ математичного підсумовування означає, що треба додати результати усіх вимірювань.
У випадку вибірки з n вимірів додаємо усі отримані значення і ділимо результат на кількість вимірів n. Строго математично формула виглядає так: М= .
Приклад 1.
Було зроблено 5 вимірів вмісту кальцію у крові ( в умовних одиницях) : 11,27; 11,36; 11,09; 11,16; 11,47. Обчислити середнє арифметичне.
М = .
Отже, середнє арифметичне значення вмісту кальцію у крові дорівнює 11,27.