Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Утворення Галицько-Волинського князівства. Об'єднавча політика Романа Мстиславича. Данило Галицький та його внутрішня та зовнішня політика.

Наприкінці XII — у першій половині XIII ст. князівства Середнього Подніпров'я— через нескінченні князівські усобиці, певну зміну світових торговельних шляхів, активізацію нападів кочівників, тощо економічно та політично занепадають. Іншою була ситуація в південно-західній частині Русі, де 1199 р. з'явилося нове державне об'єднання — Галицько-Волинське князівство. Галицько-Волинська держава була становою, феодальною країною, в якій влада належала князю.

Історичний розвиток Галицько-Волинського князівства відбувався у кілька етапів.

І етап (1199—1205) — утворення та становлення. Спираючись на середнє і дрібне боярство та міщан, волинський князь Роман у 1199 р. придушує опір великих бояр і об'єднує Галичину та Волинь. Князь веде активну зовнішню політику. Переможні походи проти Литви та Польщі помітно підняли його авторитет та посилили вплив на Русі. Вже 1202 р. Роман оволодіває Києвом і стає великим князем. Літописець називає його «самодержцем всея Русі». Проте галицько-волинському князю не вдалося об'єднати Русь. У 1205 р. він трагічно загинув поблизу польського містечка Завихоста під час сутички з вояками краківського князя Лешка Білого.

II етап (1205—1238) — тимчасовий розпад єдиної держави. Зі смертю Романа розпочинається майже 30-річний період боротьби за галицький стіл. Характерними рисами державного життя у цей час були: прогресуюче свавілля бояр, які дійшли до безпрецедентного порушення норм феодального права — оголошення князем боярина Володислава Кормильчича (1213— 1214); безперервне втручання у внутрішні справи західноруських земель сусідніх держав — Угорщини та Польщі, проявом якого було проголошення «королем Галичини та Володимира» п'ятирічного угорського королевича Калмана (Коломана), одруженого з дворічною польською княжною Саломсєю (розпочата після цього воєнна окупація тривала з 1214 р. до 1219 р.); зростаюча монгольська загроза, що вперше заявила про себе 1223 р. на березі ріки Калки (галицькі та волинські формування входили до коаліції руських князів); енергійна боротьба за відновлення державної єдності Данила Галицького, яка успішно закінчилася 1238 р.

ІІІ етап (1238—1264) — об'єднання та піднесення, активна боротьба із золотоординським ігом. Відновивши єдність, Галицько-Волинське князівство набирає сили та відвойовує втрачені позиції. Навесні 1238 р. Данило розгромив тевтонських лицарів Добжинського ордену під Дорогочином. Незабаром він знову поширює свій вплив на Київ, у якому залишає управляти свого воєводу Дмитра. Відчуваючи реальність постійної загрози із Заходу і Сходу, зводить низку міст-замків (Данилів, Кременець, Угровеськ та ін.). На початку монгольського нашестя Данила Галицького не було у князівстві: він перебував в Угорщині та Польщі, де намагався схилити феодальну верхівку цих держав до утворення антимонгольського воєнного союзу.

IV етап (1264—1323) — стабільність та піднесення. Після смерті Данила Галицького князівство знову втрачає свою єдність: його землі поділено між трьома нащадками князя — Левом, Мстиславом і Шварно. Прагнучи стабільності, Шварно укладає союз Галицького князівства з Литвою, але це об'єднання не було тривалим. Найпослідовніше продовжував державну політику батька Лев Данилович (1264—1301). Саме цей князь приєднав до своїх володінь Закарпаття та Люблінську землю. Завдяки цьому територія Галицько-Волинської держави стала найбільшою за всю свою історію.

V етап (1323—1340) — поступовий занепад. Майже два роки галицько-волинський трон залишався без правителя. Лише 1325 р., внаслідок компромісу між місцевим боярством і правителями Польщі, Угорщини та Литви, главою держави було обрано мазовецького князя Болеслава Тройденовича. Юрій II Болеслав не став маріонеткою в руках бояр, а вів самостійну внутрішню та зовнішню політику. Проте апогей свого розвитку Галицько-волинська держава вже пройшла.

Початок литовського та польського володарювання на українських землях (сер. XIV ст. - перша половина XVI ст.). Унії між Литвою та Польщею ХІУ-ХУ ст., їх політичні та соціально-економічні наслідки на українських землях.

У 13—15 ст. ослаблені золотоординським ярмом українські землі стали об'єктом експансії іноземних держав. Захоплення більшої частини українських земель Великим князівством Литовським (ВКЛ). Захоплення білоруських і українських земель велося князями: Миндовгом (30-рр. 13 ст. — 1263, фундатором Литовської держави), коли захопили «Чорну Русь» (сучасну Гродненську область Білорусі); Вітеном (1293—1316) і Гедиміном (1316—1341), який захопив велику частину білоруських земель; Ольгердом (1345—1377), що загарбав значну частину українських та російських земель (від сучасних Волині до Білгородської області на сході, від Брянської області на півночі до Херсонської і Миколаївської на півдні; Ольгердом було захоплено Київ); Вітовтом (1392—1430), який захопив південноукраїнські степи аж до Чорного моря в районі Одеси.

Причини швидкого захоплення Київської Русі:

а) Русь була послаблена золотоординським ярмом;

б) багато князівств добровільно входили до складу Литви, намагаючись спілкою з нею убезпечити свої землі від тиску Тевтонського ордену і монголо-татарського ярма.

Політика Литви на захоплених землях: українські та білоруські землі складали 9/10 території литовської держави, це додало специфіки в життя усього Великого князівства Литовського, тому державна мова — староруська, закони складені на основі «Руської правди» і ін.; ВКЛ, незважаючи на тенденції до централізації, що проявилися при Вітовті, було схоже на федерацію численних земель, у внутрішнє життя яких литовський князь майже не втручався, і влада там була в руках місцевої української та білоруської знаті, що одержала значну автономію в справах. «Старе — не змінюємо, нове — не впроваджуємо» — такий був принцип правління литовських князів.

Захоплення Галичини Польщею було здійснене польським королем Казимиром ІІІ в 1349 р. У 1351—1352 р. між ВКЛ і Польщею спалахнула війна за галицко-волинські землі. В результаті Галичина залишилася за Польщею, а Волинь — за Литвою.




Переглядів: 914

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Причини феодальної роздробленості. Особливості політичного та соціально-економічного розвитку руських земель в умовах децентралізації Русі. | Литовсько-польські унії та їх наслідки для України

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.012 сек.