Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Нова економічна політика:суть, особливості її запровадження в Україні та наслідки.

НЕПформа перехідного періоду від капіталізму до соціалізму, що базувалася на «ринковій економіці». Була прийнята на Х з'їзді РКП(б) (березень 1921 р.) і проводилася в країні до зими 1927—1928 рр.

Сутність НЕПувстановлення економічної основи для політичного союзу робітничого класу і селянства.

Причини прийняття НЕПу — криза радянської влади (кінець 1919 — початок 1921 рр.), що показала на практиці неможливість просування політики «військового комунізму» після закінчення громадянської війни.

- Криза економічна: а) майже повна розруха і параліч економіки; б) с/г України заготовлено 40 % продукції від потреб; в) в області фінансів — повна інфляція грошей.

- Криза внутрішньополітична: а) порушено союз робітничого класу і селянства, через що селяни зі зброєю в руках повстали проти радянської влади; б) у 10 разів скоротився і до того вузький прошарок пролетаріату — соціальна база й опора Радянської влади.

- Криза внутрішньопартійна: а) у РКП(б) не було єдиної думки про шляхи виходу з кризи: одні виступали за посилення адміністративних, репресивних заходів (Троцький, Сокольников), інші — за повернення до демократичних порядків (Медведєв, Колонтай); б) у партії виникнуло 10 платформ, що по-різному бачили шляхи виходу з кризи.

Основні зміни при НЕПі.

- У сільському господарстві: а) заміна продрозкладки продрозверстки; б) введений податок був заздалегідь відомий селянину до посівної, тому селянин був зацікавлений зробити більше і продати надлишки на ринку; в) ліквідувалася кругова порука і кожний селянин розплачувався самостійно; г) розмір податку порівняно з продрозверсткою був знижений приблизно в 2 рази; д) встановлювався прогресивний податок (максимум для куркульства).

- У промисловості: а) продаж у приватні руки дрібної і частини середньої промисловості, що дало державі засоби і підняло продуктивність праці на цих підприємствах; б) об'єднання значних підприємств у трести і переведення їх на держпродзрахунок; в) створення єдиного центру планування — Держплану, що дозволяє регулювати витрати, прибутки і ресурси держави; г) перехід від зрівнялівки до відрядної зарплати робітників (за результатами праці); д) відміна загальної повинності і перехід до добровільного притягнення робочої сили; е) залучення іноземного капіталу у формі концесій, змішаних акціонерних товариств і ін. форм.

- В області торгівлі: а) перехід до вільної купівлі-продажу на ринку; б) крім місцевих базарів, були організовані значні ярмарки (Київська, Сорочинська й ін.); в) у великих містах відкрилися торгові біржі (оптові угоди й операції з цінними паперами).

- Вобласті фінансів конвертованість грошей забезпечувалася завдяки: а) постійному росту продуктивних сил за часів НЕПу; б) емісії лише старих радянських знаків, у той час як кількість грошей відповідала золотому і валютному запасам і кількості легкореалізованих товарів; в) система постійного поповнення держбюджету

Результати і значення НЕПу: 1) при НЕПі були досягнуті найвищі темпи розвитку країни за всі 70 років Радянської влади; 2) у найкоротші терміни відновлене господарство країни; 3) зріс життєвий рівень населення; 4) для нашої держави сьогодні НЕП дає деякий досвід ринкових відносин і уміння в найкоротші терміни виводити країну з кризи.




Переглядів: 1619

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Українська гетьманська держава П. Скоропадського. | Особливості індустріалізації в Україні (кінець 1920- 1930 рр.).

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.003 сек.