Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Основні етапи ВИКОНАННЯ НАВЧАЛЬНО-ПОШУКОВОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

 

Виконання курсової роботи передбачає проходження наступних етапів наукового дослідження:

Ø вибір теми роботи, з’ясування об'єкту, предмету дослідження;

Ø визначення мети та завдань дослідження;

Ø підбір наукових джерел,• створення робочої картотеки літератури з теми;

Ø складання попереднього плану роботи та узгодження його з керівником;

Ø написання аналітичного огляду проблеми;

Ø розробка діагностичного інструментарію;

Ø проведення експериментального дослідження та опис його результатів;

Ø написання висновків;

Ø оформлення бібліографічного списку використаних джерел та додатків

Ø проходження усного захисту

1.Вибір теми курсової роботи здійснюється студентом з переліку запропонованих кафедрою та з урахуванням власних дослідницьких інтересів, особистісної зацікавленості.

2.Після визначення теми проводять першу настановну консультацію з науковим керівником. Під час консультації визначаються: загальні вимоги до роботи, порядок її виконання, орієнтовний план, основна література та інші джерела, які пропонуються для вивчення, методика експериментального дослідження, база для виконання експерименту.

Роботу починають з вивчення наукової літератури за темою. Аналітичний огляд літературних джерел складатиме основу першого розділу курсової роботи. Огляд літературних джерел дозволяє визначитися з остаточним варіантом вступу. Пошук літератури за темою є досить копіткою справою, оскільки визначає ступінь інформованості в досліджуваній галузі. Пошук повинен охоплювати як літературу попередніх років, так і публікації періодичних видань останніх років. Пошук у мережі Інтернет дає змогу отримати найновішу інформацію про стан вивченості та про головні напрямки новітніх досліджень проблеми. Під час пошуку й аналізу літературних джерел слід заздалегідь потурбуватися про підготовку бібліографії та про коректність посилань у процесі написання роботи. Тому, роблячи виписки, слід зазначати дані про літературні джерела. Доцільно із самого початку готувати список використаних джерел згідно з вимогами до його оформлення на окремих аркушах паперу, записуючи прізвище автора, назву книги, рік видання та сторінку: це полегшує процес написання й оформлення роботи і гарантує коректність посилань.

Читання книги, яка містить науковий та фактичний матеріал, передбачає ведення записів. Можуть створюватися конспекти, тези, виписуватися цитати, але із обов'язковою точною вказівкою вихідних даних джерела. На основі аналізу психологічної літератури слід осмислити значення проблеми дослідження, вказати основні питання і найпродуктивніші шляхи їх вирішення, а також завдання власного експерименту. При роботі з декількома публікаціями різних авторів студенту потрібно виділити і зіставити різні точки зору, знайти подібне та відмінне як у пояснені окремих положень, так і в їх доведенні. Якщо доводиться працювати з науковою публікацією експериментального характеру, то слід звернути увагу на формулювання завдань та використану дослідником методику.

3. Визначення теоретичних основ дослідження дозволяє сформулювати завдання експериментальної роботи та вибрати адекватні методики. Загальне завдання дослідження повинно бути чітко сформульоване. Воно може бути деталізоване шляхом виділення часткових завдань. Наведемо приклади. Тема курсової роботи - “Психологічна характеристика конфліктів між учнями”. Загальне завдання: з'ясувати психологічні причини конфліктів та дати психологічну характеристику конфліктних ситуацій. Часткові завдання: а) виокремити джерела та види конфліктів; б) визначити роль особистісних властивостей учнів у виникненні та протіканні конфліктних ситуацій; в) накреслити способи вирішення конфліктних ситуацій .

4. Виходячи з мети та завдань експерименту, визначають його методику, кількість серій та склад досліджуваних. Тематика курсових робіт спрямована на проведення природного експерименту, методика якого проводиться на доступному матеріалі. Експериментальне дослідження повинно бути логічним розвитком ідей, сформульованих у теоретичній частині дослідження. Вибір методики, як правило, викликає труднощі у студентів. Це пов'язано з відсутністю досвіду у розробці та застосуванні методик, тому у таких випадках необхідна допомога керівника. Методика експериментального дослідження передбачає: завдання для досліджуваних (інструкція, матеріал для роботи), описання умов проведення експерименту (груповий або індивідуальний, тривалість), склад та кількість випробуваних. Найчастіше у курсових дослідженнях використовуються: метод спостереження, нескладний природний експеримент, анкетування, бесіди, соціометрія, тести, вивчення продуктів діяльності. Методика дослідження розробляється самостійно або ж можна скористатися стандартизованими авторськими методиками.

5. Експериментальне дослідження зазвичай здійнюється під час практики. Спочатку проводиться пробний експеримент (пілотажне дослідження) з двома-трьома учасниками. Його мета - перевірка надійності методики, доступності мовних інструкцій та експериментального матеріалу, уточнення кількості серій, критерії аналізу результатів дослідження, складу випробуваних (на даному етапі особливо необхідна консультація наукового керівника). Після проб вносяться (якщо потрібно) корективи або у зміст, або в порядок проведення роботи і після цього залучається до виконання завдань велика кількість учасників. Як правило, у дослідженні приймають участь не менше 20-25 чоловік.

6. Обробка одержаних результатів передбачає кількісний та якісний аналізи. Кількісний аналіз включає підрахунок показників за накресленими критеріями обробки матеріалів експерименту (наприклад, швидкість протікання психічного процесу, частота повторюваності явища, що вивчається, кількість правильних та помилкових відповідей, час, затрачений на виконання завдання та ін.). Підсумки кількісного аналізу оформлюються у зведених таблицях, які підписують, нумерують та описують, а також у вигляді графіків та діаграм. Кількісний аналіз дозволяє встановити ряд фактів, які випливають із експерименту. Однак головною метою психологічного дослідження є розкриття сутності одержаних результатів, надання їм відповідної інтерпретації - тільки тоді дослідження можна рахувати науковим. Одержані після кількісної обробки дані слід розглядати в нових причинно-наслідкових зв'язках та відношеннях, заново їх переосмислити, співставляючи за серіями, віком або використовуючи інші критерії. Зміст якісного аналізу залежить від специфіки обраної теми і повинен відповідати завданням експерименту. Якщо виникають труднощі в поясненні спостережуваних фактів, то необхідно провести додаткове, перевірочне дослідження чи бесіду з досліджуваними. Аналіз та узагальнення результатів експериментального дослідження спрямовані на опис тих проявів психічного життя, які були предметом дослідження, припущення щодо їх можливих причин, формулювання рекомендацій щодо умов їх розвитку.

7. Формулювання висновків здійснюється у вигляді звіту про виконання основних завдань дослідження.

8. Оформлення додатків та списку використаних джерел.

9. Оформлення титульного аркуша та змісту курсової роботи.




Переглядів: 366

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Методологічні основи курсової роботи | ЗАГАЛЬНІ ВИМОГИ ДО КУРСОВИХ РОБІТ

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.014 сек.