Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






Тема 13. Спадкове право

Лекція – 4 години

План лекції

1. Поняття та види спадкування.

2. Спадкування за заповітом.

3. Спадкування за законом.

4. Здійснення права на спадкування.

5. Виконання заповіту.

6. Оформлення права на спадщину.

7. Спадковий договір.

 

Зміст лекції

Поняття спадкування. Види спадкування. Склад спадщини. Відкриття спадщини. Місце відкриття спадщини. Спадкоємці. Усунення від права на спадкування. Спадкування права на земельну ділянку. Спадкування частки у праві спільної сумісної власності. Спадкування права на відшкодування збитків, моральної шкоди та сплату неустойки. Спадкування обов’язку відшкодувати майнову шкоду (збитки) та моральну шкоду, яка була завдана спадкодавцем. Обов’язок спадкоємців відшкодувати витрати на утримання, догляд, лікування та поховання спадкодавця.

Спадкування за заповітом. Право на заповіт. Право заповідача на призначення спадкоємців. Право заповідача на визначення обсягу спадщини, що має спадкуватися за заповітом. Право заповідача на заповідальний відказ. Предмет заповідального відказу. Втрата чинності заповідальним відказом. Право заповідача на покладення на спадкоємця інших обов’язків. Право на обов’язкову частку у спадщині. Заповіт з умовою. Заповіт подружжя. Підпризначення спадкоємця. Спадкування частини спадщини, що не охоплена заповітом. Встановлення сервітуту у заповіті. Загальні вимоги до форми заповіту. Посвідчення заповіту нотаріусом. Посвідчення нотаріусом секретних заповітів. Оголошення нотаріусом секретного заповіту. Посвідчення заповіту посадовою, службовою особою органу місцевого самоврядування. Посвідчення заповіту іншою посадовою, службовою особою. Посвідчення заповіту при свідках. Право заповідача на скасування та зміну заповіту. Таємниця заповіту. Тлумачення заповіту. Недійсність заповіту.

Спадкування за законом. Черговість спадкування за законом. Зміна черговості одержання права на спадкування. Спадкування усиновленими та усиновлювачами. Спадкування за правом представлення. Розмір частки у спадщині спадкоємців за законом.

Здійснення права на спадкування. Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини. Право на відмову від прийняття спадщини. Право на відмову від прийняття спадщини на користь іншої особи. Відумерлість спадщини. Перерозподіл спадщини. Пред’явлення кредитором спадкодавця вимог до спадкоємців. Обов’язок спадкоємців задовольнити вимоги кредитора. Охорона спадкового майна. Охорона спадкового майна виконавцем заповіту. Управління спадщиною.

Виконання заповіту. Право заповідача на призначення виконавця заповіту. Призначення виконавця заповіту за ініціативою спадкоємців. Право виконавця заповіту на плату за виконання своїх повноважень. Контроль за виконанням заповіту. Право виконавця заповіту на відмову від здійснення своїх повноважень.

Оформлення права на спадщину. Право спадкоємця на одержання свідоцтва про право на спадщину. Обов’язок спадкоємця звернутися за свідоцтвом про право на спадщину на нерухоме майно. Державна реєстрація права на спадщину. Визнання недійсним свідоцтва про право на спадщину.

Спадковий договір. Поняття спадкового договору. Сторони у спадковому договорі. Забезпечення виконання спадкового договору. Розірвання спадкового договору.

 

Самостійне заняття – 6 годин

Ознайомитись із планом семінарського заняття, питаннями, що належать до цієї теми.

Опрацювати конспект лекції з даної теми, звернувши, при цьому увагу на поняття спадкування за заповітом та за законом.

Опрацювати рекомендовану для вивчення теми літературу, законспектувати окремі положення, що стосуються питань теми, або зробити нотатки, групуючи їх за певними ознаками.

Рекомендується зробити у робочому зошиті план відповіді на кожне питання, яке виноситься на розгляд під час семінарського заняття.

Самостійно розглянути наступні питання:

1. Забезпечення виконання спадкового договору.

З метою вивчення зазначеного питання курсантам та студентам необхідно знати, що цивільне законодавство передбачає новий різновид договорів – спадковий договір (гл.90). За спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. Слід також звернути увагу на те, що на майно, визначене у спадковому договорі, нотаріус, який посвідчив цей договір, накладає заборону відчуження.

2. Розірвання спадкового договору.

При вивченні зазначеного питання курсанти і студенти повинні звернути увагу на всі випадки розірвання спадкового договору. При розгляді умов розірвання спадкового договору необхідно знати, що він може бути розірваний судом на вимогу відчужувача у разі невиконання набувачем його розпоряджень або на вимогу набувача у разі неможливості виконання ним розпоряджень відчужувача.

Необхідно знати, що цивільне законодавство передбачає новий різновид договорів – спадковий договір (гл.90). за спадковим договором одна сторона (набувач) зобов’язується виконувати розпорядження другої сторони (відчужувача) і в разі його смерті набуває право власності на майно відчужувача. Також треба знати, що спадковий договір може бути розірваний судом за згодою сторін, чи в односторонньому порядку за рішенням суду.

Семінарське заняття – 4 години

Питання

1. Загальні положення про спадкування.

2. Види спадкування:

а) спадкування за заповітом.

б) спадкування за законом.

3. Спадкування за правом представлення.

4. Здійснення права на спадкування.

5. Виконання заповіту.

6. Оформлення права на спадщину.

7. Спадковий договір.

 

Мета заняття: визначитися з поняттям спадкування та його видами, спадкуванням за заповітом, а також спадкуванням за законом; необхідно детально розібратися з чергами при спадкуванні за законом, а також спадкуванням за правом представлення.

Завдання для самостійної роботи:

Вирішити задачі:

 

Задача № 1.

Знаходячись у нетверезому стані Погорілий вчинив аварію і вмер на місці події ранком 1 грудня. Його дружина вмерла в реанімації через 10 годин не приходячи до свідомості. Розпоряджень, щодо спадщини вони не залишили. Погорілий мав брата, а дружина – діда. Інших родичів у подружжя не було.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК та за необхідності постанови Пленуму Верховного суду України.

1. Який вид спадкування буде застосовано в даній ситуації ?

2. Як повинен бути здійснений розподіл спадщини ?

3. Чи зміниться ситуація якщо буде відомо, що дружина Погорілого всі 10 годин перед смертю була у свідомості ?

4. Чи вплине на порядок розподілу спадщини варіант коли дружина Погорілого померла наступного дня ?

 

Задача № 2.

Петров помер і в заповіті заповів належні йому в установі банку 50000 грн. своєму сину Дмитру. Про борг перед банком у сумі 40000 грн. Петров в заповіті не вказав. Після відкриття спадщини Дмитро зажадав видачі йому грошей вказаних в заповіті, від прийняття боргу він відмовився мотивуючи це тим, що про це нічого не вказано в заповіті

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК та за необхідності постанови Пленуму Верховного суду України.

1. Як вирішити ситуацію?

2. Які права та обов’язки не переходять у спадщину ?

3. Що входить в спадковий актив і пасив ?

4. Чи зміниться ситуація якщо буде встановлено, що 40000 грн. це сума неустойки яку був винний Петров за договором і його партнер по бізнесу подав позов з метою її стягнення?

 

Задача № 3.

Каїн дізнавшись, що його батько за заповітом заповів йому лише 10 % вартості майна, а решту заповів Авелю вирішив вбити останнього, але не зміг довести замах до кінця і був засуджений. Через вісім років він вийшов з колонії. Через 2 роки батько помер і в заповіті розподілив спадщину порівну. Нотаріус постав перед проблемою, як вирішити спадкову справу.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК та за необхідності постанови Пленуму Верховного суду України.

1. Як вирішити справу ?

2. Чи має право Каїн на спадкування за законом ?

3. Чи зміниться ситуація, якщо буде встановлено, що Авель не доглядав за батьком і той помер з голоду ?

4. Чи зміниться ситуація, якщо буде встановлено, що Каїн вчинив свої дії будучи психічно хворим при умові, що батько не залишив заповіту ?

 

Задача № 4.

Петренко виграв позов про відшкодування моральної шкоди в газети “Бульвар”, але від сильних хвилювань захворів і через два дні після оголошення рішення суду помер. Син Петренко зажадав виплати компенсації за моральну шкоду заподіяну його батьку, але газета сплатити відмовилась мотивуючи це тим, що шкода заподіяна Петренко, а зараз його немає тож немає і потерпілих.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК та за необхідності постанови Пленуму Верховного суду України.

1.Як потрібно вирішити ситуацію ?

2.Що входить до складу спадщини ?

3.Які права не можуть перейти у спадщину ?

4.Чи змінилася б ситуація, якщо б Петренко помер в день оголошення рішення суду?

 

Задача № 5

Катков, громадянин Росії, який постійно проживав у м. Харкові і мав там житловий будинок та інше майно. Через деякий час на власному автомобілі „Мерседес” виїхав в довгострокове відрядження у Францію, де через декілька місяців помер.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК та за необхідності постанови Пленуму Верховного суду України.

1. Визначте місце відкриття спадщини Каткова ?

2. Що входить до складу спадщини ?

3. Які права не можуть перейти у спадщину ?

 

 

Задача № 6.

Під час сварки, у стані ревнощі та сильного душевного хвилювання Миронова Р. вбила свого чоловіка Миронова О. Її було засуджено за вбивство у стані афекту але від відбування покарання було звільнено, оскільки на момент вбивства вона знаходилася у стані вагітності. Після смерті Миронова залишилася пятикімнатна квартира, що була придбана ним та його дружиною під час шлюбу.

Крім дружини – Миронової Р. та спільного з нею сина Івана 2 років, у померлого залишилася донька від другого шлюбу – Катерина, 11 років, відносно якої він був позбавлений батьківських прав в судовому порядку, та старенька мати. Крім того, син Миронова О. Від першого шлюбу – Роман, який загинув 4 роки тому, мав від першого шлюбу сина Ігоря, а від другого – доньку Вікторію та сина В’ячеслава.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК та за необхідності постанови Пленуму Верховного суду України.

1. Який вид спадкування буде застосовано в даній ситуації ?

2. Які суттєві обставини повинні бути враховані при розподілі спадщини ?

3. Чи зміниться ситуація якщо буде встановлено, що дружина Миронова вчинила вбивство будучи психічно хворою ?

4. Визначте коло спадкоємців та їх частки у спадковому майні ?

Задача № 7.

Бєлобородов та його тесть Петровський придбали будинок в рівних частках. Після їх смерті претензії на будинок заявили дружини померлих, два сина Бєлобородова, дві доньки Петровського, брат Петровського та 21 річна коханка Петровського, яка протягом тривалого часу знаходилася на його утримані.

Питання: Відповіді потрібно давати з посиланням на відповідні частини та статті ЦК та за необхідності постанови Пленуму Верховного суду України.

1. Який вид спадкування буде застосовано в даній ситуації і у якій власності знаходиться будинок ?

2. Які особи визнаються утриманцями і чи має права на частину спадщини коханка Петровського ?

3. Визначте коло спадкоємців. Як слід поділити спадщину ?

4. Чи зміниться ситуація якщо буде встановлено, що коханка Петровського перед його смертю завагітніла від нього, але дізналася про це після його смерті ?

Додаткові питання:

1. Спадкове право у системному розподілі цивільного права.

2. Принципи спадкового права.

3. Функції спадкових норм.

4. Нотаріус у спадковому процесі.

5. Норми спадкового права як компромісне вирішення питання співвідношення інтересів спадкодавця та спадкоємців.

6. Укладення та припинення спадкового договору.

Теми рефератів:

1. Спадкування як спосіб виникнення права власності.

2. Недоліки законодавчого забезпечення спадкування обов’язкової частки.

3. Здійснення права на спадкування суб’єктами з дефектною дієздатністю.

4. Юридичні гарантії захисту прав спадкоємців.

5. Спадковий договір - кваліфіковане спадкування чи договір з передачі майна у власність?

6. Правова природа припустимої волі спадкодавця.

7. Види заповітів у римському приватному праві та цивільному праві України: порівняльна характеристика.

8. Обґрунтування нормативного визначення черг спадкування за законом.

Література:

1. Цивільний кодекс України від 16.01.2003р. №435-ІV // Офіційний вісник України. – 2003. - № 11. – Ст. 461. – Глави 84-90.

2. Сімейний кодекс України від 10.01.2002 р. №2947-ІІІ // Відомості Верховної Ради України. – 2002. – № 21 – 22. – Ст. 135.

3. Про нотаріат: Закон України від 02.09.1993р. № 3425-XII в редакції від 11.08.2013 р. № 406-VII // Голос України. –10.08.2013. – № 148.

* * *

4. Аномалії в цивільному праві України: Навч.-практ. Посібник // Відп. ред. Р.А. Майданник. – К.: Юстиніан, 2007. – С. 353-371.

5. Васильченко В. Спадкування права на обов’язкову частку за новим цивільним законодавством: доктринальні проблеми // Право України. – 2003. – № 10. С. 120.

6. Васильченко В. Юридична сутність інституту спадкового договору та його місце в системі цивільного права // Право України. – 2003. – № 6. – С. 118-121.

7. Васильченко В. Юридична сутність інституту спадкового договору та його місце в системі цивільного права // Право України. – 2003. – № 7. – С. 137.

8. Гнезділова Л. Спадкування обов’язкової частки: деякі питання // Право України. – 2003. – № 2. – С. 70.

9. Заіка Ю. Заповіт подружжя // Право України. – 2004. – № 4. – С. 91-92.

10. Мазуренко С. Особливості укладення спадкового договору // Право України. – 2004. - № 2. – С. 111-113.

11. Мельник М. Новели спадкування за заповітом у новому Цивільному кодексі України // Право України. – 2004. – № 4. – С. 131.

12. Фурса С.Я., Фурса Є.І. Спадкове право. Теорія і практика. Навчальний посібник. – К.: Атіка, 2002. –496 с.

13. Цивільне право України: Академічний курс: Підруч.: У 2 т. / За заг. ред. Я.М. Шевченко. – К.: Видавничий Дім «Ін Юре», 2006. – Т.1. Загальна частина. – С. 509 – 527.

14. Цивільне право України: В 2-х томах. Т. 2. Підручник / За ред. д-ра юрид. наук, проф. Є.О. Харитонова, канд. юрид. наук Н.Ю. Голубєвой. – Х.: ТОВ «Одіссей», 2008. – С. 742-800.

15. Цивільне право України: Підручник / Є.О. Харитонов, Н.О. Саніахметова. – К.: Істина, 2003. – С.742-765.

16. Цивільне право України: Підручник: У 2-х кн. / О.В.Дзера (керівник авт.кол.), Д.В.Боброва, А.С.Довгерт та ін.; За ред. О.В.Дзери, Н.С. Кузнецової. – К.: Юрінком Інтер, 2004. Кн.. 2. С. 563-632.

17. Цивільне право України: Підручник: У 2-хт./ Борисова В.І. (кер авт. кол.), Баранова Л.М., Жилінкова І.В. та ін.; За заг. Ред. В.І. Борисової, І.В. Спасибо-Фатєєвої, В.Л. Яроцького. – К.: Юрінком Інтер, 2004. – Т.1. – С. 371-400.

18. Цивільне та сімейне право України: Навчально-практичний посібник. Вид. друге, перероблене та доп. / За ред. Є.О. Харитонова, А.І.Дрішлюка. – Харків: Одиссей, 2003. – С.564-583

19. Цивільний кодекс України: Науково – практичний коментар. – Х.: ТОВ „Одиссей”, 2006. – С. 1116 - 1188.




Переглядів: 1352

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Задача № 4 | Тема 14. Сімейне право

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.008 сек.