Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Гратки Браве

 

Огюст Браве (1848 р.) математично довів, що в кожній кристалічній гратці із нескінченної кількості паралелепіпедів повторюваності, завжди можна обрати один такий, за допомогою якого можливо охарактеризувати гратку в цілому.

Гратка Браве– група трансляцій, що характеризують розташування матеріальних часток у просторі (рис. 2.3).

У примітивній гратці матеріальні частки розташовуються тільки у її вузлах, тобто, у вершинах елементарних паралелепіпедів.

Примітивні комірки Браве – це основні комірки, за якими саме і охарактеризовані сингонії кристалів.

У непримітивній гратці матеріальні частки розташовуються як у вузлах гратки так і: у центрі двох протилежних граней – це базоцентровані; у центрі гратки – об’ємноцентровані; у центрі кожної грані – гранецентровані (рис. 2.3).

 

Рисунок 2.3 – 14 граток Браве

 

Гексагональна сингонія – примітивна елементарна комірка – призма з ребром, паралельним вертикальній вісі яка має у основі форму ромбу: a = b ≠ c; α = β = 90°; γ = 120°. Комірка визначається параметрами «a» і«с», що не відповідає симетрії усієї гратки. Тому, в даному випадку, опис сингонії виконують трьома примітивними комірками у вигляді гексагональних призм.

Тригональна сингонія – примітивна елементарна комірка – ромбоедр: a = b = c; α = β = γ ≠ 90°.

Комірки Браве вичерпують всі можливі варіанти простих граток, що складаються з атомів одного сорту, які можуть бути побудовані на основі семи сингоній кристалів.

Складні гратки утворенні будь якими атомами. Вони складаються з декількох (по числу будь яких атомів) взаємопроникаючих простих граток Браве. Наприклад: NaCl представляє собою дві ГЦК гратки (одна - іони Nа+, друга – іони Cl-), «вставлені» одна в одну та «зсунуті» на ½ просторової діагоналі. Подібна ситуація характерна і для гратки цинкової обманки ZnS.

У цьому сенсі поняття елементарна комірка і гратка Браве тотожні.

 
<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
 | Атомні та іонні радіуси

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:


 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.