Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Контакти
 


Тлумачний словник
Авто
Автоматизація
Архітектура
Астрономія
Аудит
Біологія
Будівництво
Бухгалтерія
Винахідництво
Виробництво
Військова справа
Генетика
Географія
Геологія
Господарство
Держава
Дім
Екологія
Економетрика
Економіка
Електроніка
Журналістика та ЗМІ
Зв'язок
Іноземні мови
Інформатика
Історія
Комп'ютери
Креслення
Кулінарія
Культура
Лексикологія
Література
Логіка
Маркетинг
Математика
Машинобудування
Медицина
Менеджмент
Метали і Зварювання
Механіка
Мистецтво
Музика
Населення
Освіта
Охорона безпеки життя
Охорона Праці
Педагогіка
Політика
Право
Програмування
Промисловість
Психологія
Радіо
Регилия
Соціологія
Спорт
Стандартизація
Технології
Торгівля
Туризм
Фізика
Фізіологія
Філософія
Фінанси
Хімія
Юриспунденкция






ТЕМПЕРАМЕНТ І ХАРАКТЕР

Тема 12. Темперамент і характер.-2г.

План.

1. Основні погляди на природу темпераменту.

2. Взаємозв’язок темпераменту з властивостями особистості.

3. Підходи до дослідження темпераменту.

4. Зв'язок характеру з темпераментом. Типове та індивідуальне в характері.

5. Акцентуації характеру та їх поведінкові прояви.

ТЕМПЕРАМЕНТ І ХАРАКТЕР

Логіка викладу: поняття про темперамент, риси і компоненти темпера­менту, взаємозв'язок темпераменту з властивостями особистості, типи темпераменту, підходи до вивчення темпераменту, темперамент і харак­тер, акцентуації характеру.

...Психологія намагається пояснити причини тієї чи іншої поведінки, але ціль її не в цьому, а в тому, щоб допомогти людині вдосконалювати себе, робити себе кращим і щасливішим.. Е.Шостром

Основні погля­ди на природу темпераменту

Особистість людини неповторна. Від народження лю­дина має визначені, властиві тільки їй психо­логічні властивості. Ці властивості однаково виявляються в різній діяльності незалежно від її змісту і залишаються порівняно стабільними протягом усього життя. У своїх взаємозв'язках ці індивідуальні властивості утворю­ють типи темпераменту. Слово «темперамент»латинського походження, що означає по­мірність, «належне співвідношення частин». Родоначальником вчення про темперамент прийнято вважати давньогрецького лікаря Гіппократа (V-ІV ст. до н.е.). Гіппократ вважав, що в тілі людини є чо­тири рідини: кров, слиз, жовч і чорна жовч. При правильному змі­шанні цих рідин людина буде здоровою, при неправильному - хво­рою. Одна з рідин переважає, вважав Гіппократ, що і визначає тип темпераменту людини (сангвінічний, флегматичний, холеричний, меланхолічний).

Надалі в розвиток вчення про темперамент великий внесок зробили римський лікар Гален (II ст. н.е.), німецький філософ І.Кант (кінець XVIII ст.), німецький психолог В.Вундт (кінець XIX ст.), німецький психіатр Е.Кречмер, американський соціолог У.Шелдон, російський фізіолог І.П.Павлов й інші дослідники,

У середині XX ст. інтерес вчених до типів темпераменту відно­вився з новою силою. Це дозволило, як відзначає Н.Н.Обозов, уточ­нити і розширити уявлення про основні властивості нервової системи. Ученими школи Теплова—Небиліцина було виявлено, що сила нерво­вої системи людини, яка виступає як рівень її працездатності, має не тільки важливе позитивне значення, але й негативні моменти. Було доведено, наприклад, що у власників слабкого типу нервової системи низька працездатність істотно компенсується зростанням чутливості, що дозволяє більш чітко уловлювати зміни в навколишній дійсності.

Темперамент- індивідуальні властивості психіки, що визнача­ють динаміку психічної діяльності людини, особливості поведінки і міру врівноваженості реакцій на життєві впливи.

Характерними рисами темпераменту є:

1. Порівняно цілісна сталість індивідуально-психологічних вла­стивостей особистості (швидкість сприйняття, швидкість розуму, швидкість переключення уваги, темп і ритм мови, прояв емоцій і вольових якостей,ін.).

2. Властивості темпераменту, об'єднані у визначені структури (типи темпераменту), адекватні основним типам вищої нервової діяльності (ВНД).

Взаємозв'язок темпераменту з типами вищої нервової діяль­ності.Темперамент є біологічним фундаментом особистості, тобто заснований на властивостях нервової системи, пов'язаний з будо­вою тіла людини (її конституцією), з обміном речовин в організмі. І.П.Павлов розкрив закономірності вищої нервової діяльності, уста­новив, що в основі темпераменту лежать ті самі причини, що й в ос­нові індивідуальних особливостей умовно-рефлекторної діяльності людини, - властивості нервової системи. Ці властивості є спадковими і надзвичайно погано піддаються зміні.

До основних властивостей нервової системи відносяться:

1.Сила нервової системи, тобто сила процесів збудження і гальмування. Від цієї властивості залежить працездатність клітин кори головного мозку, їхня витривалість.

2.Рухливість нервових процесів (швидкість зміни збудження гальмуванням і навпаки). За цією властивістю нервової системи в різних людей індивідуальні розбіжності виявляються особливо яс­краво.

3. Врівноваженість нервової системи (ступінь відповідності сили збудження силі гальмування). Ця властивість також у різних людей виявляється по-різному. Відомо, наприклад, що нерідко гальмівний процес відстає за своєю силою від процесу збудження.

Своєрідність комбінацій цих властивостей утворює специфічні типи вищої нервової діяльності. Найбільш часто зустрічаються чо­тири типи. Три з них І.П.Павлов відніс до сильних типів, один - до слабкого.

Слід зазначити, що немає розподілу типів вищої нервової діяль­ності на «гарні» і «погані», так само, як і адекватних їм типів темпе­раменту. Кожний з типів ВНД і типів темпераменту має визначені достоїнства, але окремі з «негативних» характерологічних власти­востей того чи іншого типу темпераменту при відповідних умовах й психічному стані індивіда можуть зіграти позитивну роль. При цьому треба мати на увазі, що в чистому вигляді типи темпераменту не існують. Між чотирма типами темпераменту розташовуються до 16 проміжних форм як варіацій основних типів.

Властивості темпераменту, адекватні основним властивостям нервової системи, можна визначити за допомогою адаптованого ва­ріанта опитувальника Я.Стреляу. Опитувальник складається з 134 запитань, що відносяться до різних властивостей темпераменту. За результатами тестування обстежуваних виявляється кількісна оцін­ка сили процесу збудження і гальмування, рухливості нервових про­цесів індивідів, виявляється міра врівноваженості нервової системи.




Переглядів: 1875

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
Дослідження показників психічних функцій. | Характеристики типів темпераменту.

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.004 сек.