РІШЕННЯ ПРО ДОЦІЛЬНІСТЬ ЗАЛУЧЕННЯ ПОЗИКОВОГО КАПІТАЛУ
Виробничі потреби підприємств часто зумовлюють необхідність залучення позикового капіталу, що стає складовою частиною їх авансованого капіталу. При цьому необхідно дати відповідь на питання: чи економічно доцільно залучати позиковий капітал у конкретній виробничій ситуації.
Обґрунтована відповідь базується на порівнянні норми прибутку на весь авансований капітал, що використали підприємства у процесі виробництва, і процентної ставки за кредит. Якщо друге перевищує перше, то краще використовувати власні кошти, і навпаки.
Даний критерій базується на залежності:
, (33)
де , — рентабельність (норма прибутку) на власний та авансований капітал; , — позиковий та власний капітал підприємств, — відсоткова ставка за .
З наведеної формули видно, що норма прибутку на власний капітал залежить від рентабельності авансованого капіталу (АК=ПК+ВК) та від розміру ефекту, який отримає підприємство в результаті використання позикового капіталу. Цей ефект ще називають ефектом фінансового левериджу, який визначається за формулою
. (34)
Він складається з коефіцієнту фінансового левериджу, що характеризує величину позикового капіталу (ПК) на одиницю вартості власного капіталу (ВК), та диференціалом фінансового левериджу (РАК – іПК), що вказує на різницю між нормою прибутку на авансований капітал і % ставкою за кредит.
Рентабельність ВК зростає лише тоді, коли (РАК – іПК)>0. І навпаки, якщо рівний 0, то залучення позикового капіталу не вплине на рентабельність власного капіталу.