Студопедия
Новини освіти і науки:
МАРК РЕГНЕРУС ДОСЛІДЖЕННЯ: Наскільки відрізняються діти, які виросли в одностатевих союзах


РЕЗОЛЮЦІЯ: Громадського обговорення навчальної програми статевого виховання


ЧОМУ ФОНД ОЛЕНИ ПІНЧУК І МОЗ УКРАЇНИ ПРОПАГУЮТЬ "СЕКСУАЛЬНІ УРОКИ"


ЕКЗИСТЕНЦІЙНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСНОВИ ПОРУШЕННЯ СТАТЕВОЇ ІДЕНТИЧНОСТІ ПІДЛІТКІВ


Батьківський, громадянський рух в Україні закликає МОН зупинити тотальну сексуалізацію дітей і підлітків


Відкрите звернення Міністру освіти й науки України - Гриневич Лілії Михайлівні


Представництво українського жіноцтва в ООН: низький рівень культури спілкування в соціальних мережах


Гендерна антидискримінаційна експертиза може зробити нас моральними рабами


ЛІВИЙ МАРКСИЗМ У НОВИХ ПІДРУЧНИКАХ ДЛЯ ШКОЛЯРІВ


ВІДКРИТА ЗАЯВА на підтримку позиції Ганни Турчинової та права кожної людини на свободу думки, світогляду та вираження поглядів



Туристичні ресурси України

Держава розташована в Східній Європі, що граничить на сході і півночі з Росією на північному заході – з Білорусією, на південному заході – з Молдовою, на заході – з Польщею Словаччиною, Угорщино і Румунією. На півдні омивається Чорним морем, на південному сході – Азовським.

Велика частина території країни рівнинна, лише на заході підносяться Карпати (г. Говерла, 2061 м.) і на Кримському півострові – Кримські гори (в. Роман-Кіш, 1545 м.). Нечисленні піднесеності (Волинська, Подільська і Придніпровська) і виходи скельних порід займають не більше 5% території країни. Загальна площа – 603,7 тис. кв. км. (Крим – 27 тис. кв. км.).

Клімат України помірний, переважно континентальний, на південному березі Криму – субтропічний середземноморський. Середні температури січня коливаються від -8 C на північному сході до +4-8 C на півдні Криму, липня – відповідно від +18 З до +24 C. Опадів на північному заході випадає до 600-700 мм. в рік, на південному сході – до 300 мм., в Кримських горах – 1000-1200 мм., в Карпатах – до 1600 мм., в основному – в осінньо-зимовий період

На території України збереглися сліди безлічі культур і народів – від стародавніх курганів і городищ Приазов'я і грецьких полісів прибережної частини Чорного моря, до древнеславянских поселень і зразком класичної архітектури пізніших епох. Прекрасні природно-кліматичні умови країни і гірські системи Карпат і Криму дозволяють розвивати тут всі види активного туризму, а протяжне морське узбережжя манить любителів морського відпочинку.

Київ– одне з якнайдавніших міст Східної Європи, часто званий "мати міст росіян", засновано в V ст. н.е. Місто вважається однією з найкрасивіших столиць миру, і це недивно - на його території можна побачити такі унікальні пам'ятники історії, як ансамбль Києво-печерської Лаври (1051 р.) - один зі світових центрів православ'я і безцінний пам'ятник архітектури, включений в список скарбів ЮНЕСКО, Золоті Ворота (XI ст.), унікальний історичний і культурний пам'ятник - острів Хортиця, Ближні і Дальні печери Києво-печерської Лаври, в яких покояться останки Антонія і Феодосія Печерських, Іллі Муромца, Нестора Літописця і інших легендарних історичних осіб, знамениті Андріївський спуск, Володимирська гора, Поділ і Хрещатик, річка Почайна, в якій князь Володимир хрестив киян, Губернаторський Будинок (1780 р.), Кловський (1752-1756 рр.) і Маріїнський (1745-1752 рр.) палаци, величний музей Великої Вітчизняної війни і безліч чарівних вулиць, що додають місту неповторний колорит.

По кількості церков і храмів Київ на має собі рівних на території СНД - комплекс Софійського монастиря (XI ст.), Видубицький монастир (XI ст.) з Михайлівським (1070-1088 р.) і Георгіївським (1696-1701 рр.) соборами, церква Спаса на Берестове (1113-1125 рр., тут похований Юрій Долгорукий), Володимирський собор (1862-1896 рр.), Кирилівська церква (XI ст.), Андріївська церква (1747-1753 рр.), Братський монастир (1616 р.), Воскресенська церква (1701-1705 рр.), Миколаївський (1899-1909 рр.) і Олександровський (1817-1842 рр.) костьоли, церква Феодосія Печерського (1698-1702 рр.), Флоровський жіночий монастир (XV ст.) і більше 20 інших культових споруд.

Привертають увагу і численні музеї міста - Національний музей ім. Шевченка, Музей українського образотворчого мистецтва, західного і східного мистецтва, народного декоративного мистецтва, Національний музей народної архітектури і побуту в Пироговому, археологічний, історії медицини, Києво-печерський державний історико-культурний заповідник, Музей мистецтв ім. Богдана і Варвари Ханенков, Музей однієї вулиці, Центр Сучасного мистецтва при НАУКМА, Музей історії Великої Вітчизняної війни, Історико-архітектурний пам'ятник-музей "Київська фортеця" і численні художні галереї і виставки.

У 60 км. від Києва знаходиться місто-музей Переяслав-Хмельницький - одне з якнайдавніших міст країни, що славиться численними музеями і особливою чарівністю своїх вулиць. У двох годинниках їзди від Києва розташований Канів - місто, в якому похований Тарас Шевченко. На північ від столиці розташовано стародавнє місто Чернігів (907 р.), відоме своїми історичними і культурними пам'ятниками, Спасо-преображенським (XI ст.) і Борісоглебським (XII ст.) соборами. Цікаві також П’ятницька церква (XII-XII ст.), будинок Лізогуба (1690-і рр.), ансамблі монастирів Єльця (XVII ст.) і Троїцького (XVII-XVIII ст.), а також печери, обжиті людьми ще в XI-XII століттях. У місті Кам'янець-подільський (заснований в XI ст.) привертають увагу пам'ятник середньовічної військової архітектури - музей-заповідник Турецька фортеця (XIV-XVI ст., перебудована в XVII-XVIII ст.), готичний костьол (XVI ст.), церкви Петра і Павла (XVI ст.), дерев'яна Хрестовоздвиженська (XVIII ст.) і ін.

Дніпропетровськ (заснований в 1776 р.) - одне з найбільших міст країни. Тут цікаві Палац Потьомкіна (XVIII ст., нині Палац студентів), Преображенський кафедральний собор (XIX ст.), Художній і історичний музеї. Полтава (до 1430 р. - Лтава) славиться безліччю архітектурних пам'ятників, серед яких особливо цікаві собор Хрестовоздвиженського монастиря (XVII-XVIII ст.), класичний ансамбль міського центру (XIX ст.), Колона Слави (1811 р.), монументи, присвячені Полтавській битві (XIX-XX ст.), а також 6 музеїв, зокрема Музей-заповідник "Поле Полтавської битви", Художній музей, меморіальний для Літератури музей Ст. Р. Короленко, Музей І. П. Котляревського і ін.

Харків, що був з 1919 по 1934 роки столицею УРСР, місто славної історії і великої кількості пам'ятників. Найстаріша і відоміша споруда міста - Покровський собор (1689 р.), виконаний в чарівному російсько-українському стилі. Не менш цікаві Єкатерининський палац (XVIII ст.), старі провіантські склади (XVIII ст.), барочний Успенський собор (1777 р.), тріумфальний стовп на честь перемоги над Наполеоном (1821-1844 рр.), будівля міської ради (1885 р.), комплекс будівель старого Університету (1805 р., другий в Російській імперії після московського), одна з найбільших площ в світі - пл. Свободи (12 га), будівлі колишнього Комерційного училища (нині Національна юридична академія України ім. Ярослава Мудрого), Першого харківського реального училища і Першої чоловічої гімназії, а також величезна будівля Держпрому (1928 р.) і численні пам'ятники і монументи.

Одеса - одне з найколоритніших міст країни. Одеса сама по собі - визначна пам'ятка, але обов'язково варто відвідати знамениті Привіз і Дерибасовську, Одеський Театр опери і балету (другий по красі в Європі) і Потьомкінські сходи (найбільша в країні), монументи "Поясу Слави" на рубежах оборони Одеси, госпіталь, Приморський бульвар і Напівкруглу площу (1826-1829г.) з пам'ятником Ришельє, Палаци Воронцова, Наришкиної і Потоцького, Успенський монастир (1824 р.) і Духовну семінарію, Стару біржу, Одеський Морський Порт (найбільший на Чорному морі) і так далі Не менший інтерес викликають чарівні вулиці Пушкінська, Ришельєвська, Ланжероновська, знаменита Молдавія, унікальний комплекс підземних вироблень ("одеське метро"), руїни турецької фортеці в парку Тараса Шевченка, церква Св. Марії Магдалини, а також першокласні музеї - Археологічний (багатюща колекція єгипетських, скіфських і античних старовин), Художній, Музей морського флоту, Літературний, Музей західного і східного мистецтва, Історико-краєзнавчий, меморіальний для літератури музей А. С. Пушкина та інші. А одеські лимани з лікувальними грязями використовуються як курорти аж з 1829 р. (Аркадія, Лузановка і ін.).

Одне з найбільших і старих міст України - Львів, це справжній музей просто неба, включений в список світових скарбниць ЮНЕСКО. У цьому місті змішалися західноєвропейська і слов'янська архітектурні традиції, тут працювали кращі майстри і випускалися перші книги. Зараз в місті налічується близько 2 тисяч архітектурних і історичних пам'ятників, серед яких особливо популярні Високий і Низький замки на Замковій горі, кафедрального готичного собору Іоанна Хрестителя (XIV-XV ст.) з ренесансними капелами Боїмов і Кампіанов (XVII ст.), каплиці Трьох святителів (XVI ст.), Вільчковська і Чорна каменіци (XVI-XVII ст.) в стилі Відродження, площа "Старий Ринок" з прекрасними фонтанами, Королівський і Міський арсенали (XVIII ст.), Ратуша (1381 р.), Порохова башта, синагога Золота Троянда, Італійський дворик, церква Петра і Павла, Личаковське кладовище, костьоли Св. Антонія, Богоматері Остробрамської, єзуїтів (XVII ст.), домініканців (XVIII ст.), Св. Ельжбетти, собор Св. Юра (XVIII ст.), монастир і церква Св. Онуфрія, Вірменська церква і інші культові споруди. Тисячі туристів привертають Театр опери і балету, пам'ятник А. Міцкевичу, усипальня князів Галицьких, зміцнення Бернардінського монастиря і сам костьол бернардинців (XVII ст.), пам'ятник Івану Федорову, Львівська Політехніка, готель "Жорж", насичені історичними пам'ятниками вулиця Російська, проспект Шевченка і Митна площа, а також десятки музеїв міста, серед яких виділяються Музей дерев'яної архітектури Західної України "Шевченківський гай", Аптека-музей на Друкарській, Збройний, Музей фарфору і фаянсу, Музей меблів, Історичний, Львівська картинна галерея, перший український Музей пива і так далі

Закарпаття - одна з кращих курортних областей країни. Казково красивий край живописних гір, середньовічних замків, лісів, гірських річок, озер і мінеральних джерел, ця земля відвіку населена представниками десятків самобутніх народів. Знамениті курорти Трускавець, Моршин, Миргород, Кобилецька Поляна, Кваси, Шаян, Свалява, Славсько, Ясиня, сіла Карпати і Синяк Мукачевського району, безліч заповідників (Карпатський біосферний, національний парк "Синевір", Ужанський національний природний парк, "Долина нарцисів" і ін.), високогірні Синевірське, Солотвінські і Кунігунда (солоні) озера, величні гори Говерла, Стіг, Тростян, Озірная і ін., першокласні карпатські вина - все це додає регіону особливу привабливість.

Але головна туристична зона країни, поза сумнівом, Південний берег Криму. По кількості сонячних днів Крим не поступається середземноморським курортам, а м'який середземноморський клімат цих місць абсолютно унікальний - літо печеня, але що не виснажує, осінь тепла, тривала, зима коротка і м'яка. Тут розташовуються незліченні стоянки і поселення, притулки і городища, античні і середньовічні міста, замки і монастирі, пам'ятники класичної архітектури і військові меморіали.

Центром району є Ялтавідома з 1145 р. як Джаліта. В наші дні, окрім самої Ялти, в зону "Великої Ялти" входить безліч прибережних міст і селищ (Алушта, Гурзуф, Партеніт, Лівадія, Гаспра, Кореїз, Місхор, Сімеіз, Форос, Мухалатка і ін.), що перетворює місто на один з найбільших курортів Європи. Окрім відпочинку на морі, тут обов'язково слід відвідати Старе місто, Массандровський палац (колишній мисливський будиночок Олександра III), музей Лесі Українки, найбільший в СНД літній концертний зал "Ювілейний", Ялтинський державний історико-літературний музей з філіями по всьому побережжю, палацово-паркові комплекси Кучук-ламбат (1907 р.) і Карасан (1887 р.) в Партеніте, собор Св. Олександра Невського, церкві Перетворення Господня в Никітському ботанічному саду, Св. Миколи Чудотворця в Массандрі, Св. Великомученика Федора Тірона, Св. Ніни в Гаспра, Хрестовоздвиженську в Лівадії, а також храм Іоанна Златоуста, Покриву Пресвятої Богородиці в Нижній Ореанді, Св. Олександра Невського при санаторії Св. Лука в Алупці, Св. Великомученика і Цілителя Пантелеймона, Архангела Михайла в Алупці, відокремлену церкву Воскресіння Христова у Форосі і т. д., унікальний Музей інституту виноградарства і виноробства "Магарач" (осн. у 1828 р.), екзотичну канатну дорогу на р. Дарсан (масив Ай-петрі), улюблене місце прогулянок - вулицю Набережну, "Поляну казок" у підніжжі гори Ставрі-кая, водопад Учан-Су, мальовниче гірське озеро Караголь.

До "візитних карток" регіону відносяться гора Аю-даг, поцяткований печерами Ай-петрі, перевал Байдарськие Коміра, Чатир-даг (Шатер-гора), велична ущелина Великого каньйону Криму у села Соколина, Никітський ботанічний сад (1000 гектар) з унікальною колекцією рослин (1900 видів) зі всіх країн світу, виноградники і парк-розплідник південних культур із знаменитим винзаводом в Массандрі, розкішний парк (1834 р.) у Форосі, Місхорський ландшафтний парк, невеликий замок, що стоїть на прямовисній скелі, що нависає над морем, - "Ластівчине гніздо" (1912 р.) в Гаспрі, комплекс палаців царської сім'ї в Лівадії (1911 р., лютому 1945 р. у Великому залі палацу проходила Кримська конференція розділів держав антигітлерівської коаліції). У Сімеїзі цікаві прибережні скелі Дива, Панеа, Лебедине крило, ландшафтний і історико-архітектурний заповідник гори Кішка, а також Симєїзськая астрофізична обсерваторія. Головною визначною пам'яткою Алупки є палацово-парковий ансамбль Воронцовського палацу (1828-1848 рр.) з багатою музейною колекцією і величезні парком. Гурзуф привертає увагу молодіжними здравницями "Артек" і "Супутник", а також прекрасними парками військового санаторію (колишній комплекс готелів Губоніна), виноградними плантаціями і чарівним побережжям. У Алушті слід побувати ради огляду "різноколірної" гори Демерджі, розвалин візантійської фортеці Алустон, печери імені Малої академії наук, Кутузовського фонтану, джерела Ай-андрій (само по собі рідкісне для цих місць явище), а також найкрасивішого і наймогутнішого водопаду Криму - Джур-джур і фантастичного ландшафту "Долини Привидів". Головна визначна пам'ятка Місхора (найтепліше місце на побережжі) - палац Дюльбер з прекрасним парком (200 видів рослин).

На південному заході Криму найпривабливіші Севастополь і Евпаторія. У місті-героєві Севастополі варто пройтися по знаменитій Графській пристані (1846 р.), відвідати Акваріум Інституту біології південних морів НАН України (перший акваріум в СРСР) і Музей Чорноморського Флоту (заснований в 1769 р.), Володимирський собор (1853-1888 рр.), Художній музей, Музей лейтенанта П. П. Шмідта, місця військової слави - Сапун-гору і Малахов курган, символ міста - пам'ятник затопленим кораблям (1905 р.), пам'ятник адміралові Нахимову, меморіал героїчної оборони Севастополя в 1941-1942 рр., художній музей ім. М. Крошицкого, Інкерманський завод марочних вин, розвалини генуезької фортеці Чембало в Балаклаве і величних берегових обривах навколишніх гір. Навколо міста безліч цікавих природних комплексів, зведених в ранг пам'ятників, - миси Лукулл, Ласпі, Сарич, Фіолент і Айя, бухти Козача і Херсонесськая, заповідне урочище Ласпі і ландшафтний заповідник Байдарський.

Місто-заповідник Херсонес Таврійський (заснований в V ст. до н. э.), відоме по слов'янських хроніках як Корсунь - місце хрещення князя Володимира, привертає увагу руїнами античного театру, колонадами середньовічних храмів, залишками величних оборонних споруд, стін і башт. На території заповідника 2 музеї: античний і середньовічний, з колекціями пам'ятників культури і писемності (зокрема унікальна "присяга громадян Херсонеса" III ст. до н. э.), витвори мистецтва, ремісничі вироби і знаряддя праці, предмети побуту і ін.

На західному побережжі Криму, на березі Каламітського затоки, лежить унікальний курорт Євпаторія,що славиться своїми пляжами і лікувальними грязями солоного озера Мойнакського, а також оригінальною мечеттю Джума-джамі (1552 р.).

Перлина Криму - державний історико-культурний заповідник Бахчисараю, де серед вузьких середньовічних вулиць збереглися колишній Ханський палац (XV-XVIII ст., зараз музей), мавзолеї-дюрбе, Велика ханська мечеть Хан-джамі, медресе, оспіваний Пушкіним знаменитий "Фонтан зліз" (Сельсе-біль, 1764 р.) і Золотий фонтан (Маг-зуб, 1733 р.) в дворику Фонтану палацу, а також середньовічний Успенський монастир (VIII-XIX ст.) і печерний город-крепость Чуфут-кале (X-XIX ст.). В околицях міста цікаві руїни печерного міста Еськи-кермен (V-XIII ст.), фортеця і печерне місто Мангуп-кале (VI-XV вв.), печерна церква Тепе-кермен (VIII-IX ст.), печерний монастир Качи-кальон (VIII-IX ст.) і печерна церква донаторов (X-XV ст.). З Бахчисараю починаються практично всі основні піші маршрути. Найпопулярніший - Бахчисарай – Великий каньйон Криму – Ай-петрі – Ялта. Кращий час для походів – з квітня по жовтень, особливо – осінь, коли гори повні грибів, ягід і дикорослих фруктів і горіхів. Пік сезону – "травневі свята".

Східне і південно-східне побережжя Криму переважно рівнинне, з яскраво вираженими степовими ландшафтами. Беріг від Алушти до Судака зайнятий пляжами, розділеними скелястими мисами, а на Керченському півострові великі пляжі чергуються з крихітними ділянками піщаного побережжя.

Феодосія ("Богом дана") заснована в VI столітті до н.е. на території легендарної Киммерії, також надає туристам мережу достатньо сучасних здравниць і туристичних баз, що використовують цілющі джерела, близькі по своїх смакових і лікувальних якостях до знаменитого нарзану, а також грязі озера Аджіголь, не поступливі по лікувальних властивостях знаменитої сакської грязі. Цікаві картинна галерея ім. Айвазовського, меморіальний для Літератури музей Гріна, унікальний Музей дельтапланеризму і парапланеризму, руїни генуезької фортеці Кафа (XIV ст.), вірменські церкви і турецька мечеть Муфті-джамі (XVII р.), а також фонтан Айвазовського (1888 р.).

До складу Великої Феодосії входять прекрасні курортні міста - Судак, Кримське Примор'я, Курортне, Планерське (Коктебель) і Морське. У Зеленій бухті у підніжжя гори Агармиш, в 20 км. від Феодосії, розкинувся Старий Крим (Еськи Кирим) - краще місце для лікування легеневих захворювань і унікальний природно-ландшафтний комплекс соснових лісів, що до того ж має надзвичайно живописну берегову лінію, прекрасний монастир Сурб-хач (XIV-XVIII ст.) і знаменитий завод шампанських вин. Селище Планерськоє (Коктебель) знаходиться в 20 км. від Феодосії і славиться величними пейзажами відрогів Кара-дага і безліччю першокласних пансіонатів. Недалеко від села Курортне (29 км. на північний захід від Феодосії) знаходяться мінеральні джерела і знамените озеро Чокракське з колосальними запасами лікувальних сірководневих грязей. Судак, одне з якнайдавніших міст миру, відомий своєю Генуезькою фортецею (1321-1469 рр.), на території якої розташовані Консульський замок з двома баштами, мечеть (XII ст.), Дозорна і Портова башти, середньовічні базиліки, храм Дванадцяти апостолів і численні підземні споруди.

Керч, стародавня столиця Боспорського царства (Пантікапей, VI ст. жо н. э.), є унікальним історико-культурним комплексом. Тут варто відвідати Меморіальний ансамбль героям оборони Аджімушкая, Мелек-чесменський курган (Золотий курган, IV ст. до н. э.), склеп Деметри (I ст. н. э.), церква Іоанна Предтечі (X-XIII вв.), оглянути колекцію надгробків боспорського царства в Історико-археологічний музеї і інші пам'ятники історії.

Крим чудово підходить для активних видів відпочинку. Прекрасні маршрути для пішого туризму прокладені уздовж Південного берега - Сонячна (Царська) стежка в Лівадії, Боткинськая, Штангєєвськая та інші. А по по гірському Криму прокладено стільки піших і треккерних маршрутів, що повний список їх можна знайти тільки в контрольно-рятувальній службі. Кримські велосипедні маршрути не менш цікаві, але у зв'язку з гірськими умовами підходять тільки для добре підготовлених туристів. Гряда Кримських гір надає прекрасні умови для альпінізму і спелеології. У Криму зосереджено близько восьмисот печер, серед яких особливо популярні Еміне-баїр-хосар з мінералогічним заповідником Нижній Баїр, Червона, Мармурова. Відвідини інших печер вимагають спеціальної спелеологічної підготовки.

Особливо популярний вид активного відпочинку, що швидко розвивається, в Криму - кінні подорожі. Центри кінного туризму розташовані в Білогорському районі, біля Ялти (клуб "Кар'єр"), біля підніжжя гори Демерджі (Алушта), в районі Севастополя і Судака. Багатоденні кінні походи проходять по наймальовничніших місцях гірського Криму і побережжя. Крупні кінно-туристичні бази розташовуються на вершині Ай-петрі (сезонна) і в с. Солнечносельє району Бахчисараю (підвищений комфорт і рівень обслуговування.

Коктебель, Ай-петрі, Демерджі, Чатир-даг і Феодосія – традиційні райони планерного спорту, тут щорічно проводиться безліч авіаційних і повітроплавних змагань. Бурхливо розвивається і парусний спорт - в Севастополі, Ялті, Партеніті, Керчі і інших портах швартуються яхти, а в Алушті будується "Марина" - спеціальний порт для туристичних яхт. У будь-якому місці можна узяти напрокат човен, катер або невелику яхту. А для віндсерфінгу умови є практично скрізь.

Півострів Тарханкут - найбільш популярне місце дайвингу. Також відмінні дайв-площадки знаходяться у берегів Кара-дага і Аю-дага, на мисі Фіолент, у мису Ай-тодор, в Коктебельськой бухті, у стародавніх рифів Керченського півострова, на міських пляжах Ялти, Судака і Алушти, в районі Червоних печер. У Севастополі є навіть туристичний батискаф.




Переглядів: 1250

<== попередня сторінка | наступна сторінка ==>
ТЕМА 3. ТУРИСТИЧНА ПРИВАБЛИВІСТЬ КРАЇН СХІДНОЇ ЄВРОПИ | Характеристика туристичних ресурсів Прибалтійських країн

Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

  

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.021 сек.