Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Основні фольклористичні теорії

ВСТУП

ФОЛЬКЛОР ТА ФОЛЬКЛОРИСТИКА.

УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ ТА ХУДОЖНЯ ЛІТЕРАТУРА

 

Предмет, мета та завдання курсу. Огляд основної навчальної та хрестоматійної літератури. Фольклор та фольклористика. Фактори впливу на розвиток фольклору та його етнічні особливості. Етнографічні реґіони України. Визначення фольклору як явища; розмежування понять фольклор, фольклористика, усна народна творчість.

 

Фольклористика як наука. Галузі фольклористики (Історія фольклору та теорія фольклору). Зв’язок фольклористики з іншими науками (історією, етнографією, культурологією, мистецтвознавством, філософією, релігієзнавством, літературознавством, педагогікою, естетикою та етикою, мовознавством, географією, природознавством, соціологією та ін.). Усна народна творчість та художня література: спільні та відмінні риси.

 

Періодизація українського фольклору. Дохристиянські вірування та культи давніх слов’ян. Язичництво та Християнство як основні світоглядні системи усної народної творчості слов’ян, період двовір’я. Вплив Християнства на розвиток української народної словесності. Поділ доісторичної та історичної епох на періоди, аналіз періодів.

 

Основні школи та напрями фольклористики

Основні фольклористичні теорії

Міфологічна школа фольклористики. Передумови виникнення (загальноєвропейський розвиток романтизму), філософська основа (естетика Ф.В.Шеллінга та братів Шлеґелів), поширення її ідей в Європі. Виникнення символічно-міфологічної школи (Ґ.Крайцер) та порівняльно-міфологічної (В. та Я.Ґрімм). Арійська теорія Якова Ґрімма як основа міфологічно-порівняльних студій. Розвиток ідей міфологічної школи в українській науці (М.Максимович, М.Костомаров, О.Потебня та ін.).

Міґраційна школа фольклористики. Наукові погляди Т.Бенфея та його теорія запозичень чи “мандрівних сюжетів”. Розвиток ідей міґраційної школи в Німеччині, Англії, Італії, Росії. Поширення в Україні (рання творчість М.Драгоманова та М.Сумцова).

Антропологічна (етнографічна) школа, її засновники; вияв її ідей на українському ґрунті. Теорія самозародження сюжетів (теорія поліґенізму), поширення її ідей в країнах Західної та Східної Європи. Її вияви на українському ґрунті (діяльність О.Котляревського).

 

Становлення в Україні історичної школи фольклористики, основні її представники (Й.Бодянський, П.Куліш, М.Дашкевич, П.Житецький); ідея еклектизму М.Грушевського та її прихильники в українській науці (Фольклористична діяльність І.Франка та В.Гнатюка).

Загальна характеристика шкіл фольклористики ХХ ст. (радянської, етнопсихологічної, соціологічної, географічно-історичної, структуралізму, ритуально-міфологічної). Система жанрів української усної народної творчості.

 
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.001 сек.