Студопедия
Новини освіти і науки:
Контакти
 


Тлумачний словник


Монополістична конкуренція

Монополістична конкуренція - це нижчий рівень конкуренції, де значна кількість продавців пропо­нує подібний, але неоднаковий продукт; вони переконують покупців, що саме їхні продукти з новими, поліпшеними властивостями є найдешев­шими і найпотрібнішими.

Наприклад, на одній вулиці у двох близько розташованих одна від одної крамницях торгують свіжими булоч­ками. В обох крамницях є свої покупці. Якщо ви запитаєте у постійних клієнтів першої крамниці, чому вони віддають перевагу саме їй, то у відповідь почуєте, що тут булочки завжди найсвіжіші чи найзапашніші, що сюди приваблюють ввічливість продавців, гарне приміщення, чистота тощо.

Аналогічну думку про свою крамницю мають постійні відвідувачі другої з них. Нехай у крамниці 1 ціна булочки 25 коп , а у крамниці 2 24 копійки. Через кілька кварталів у крамниці 3ціна булочки також 24 коп. Проте справи тут ідуть не так добре, як у крамницях 1 і 2. Як бачимо, в усіх трьох крамницях продають однаковий продукт, який різниться з погляду покупців і має різний попит.

Характерні ознаки монополістичної конкуренції такі:

1) кожна фірма володіє порівняно невеликою часткою всього ринку, тому можливість контролю над ринковою ціною невелика;

2) наявність порівняно великої кількості фірм практично уне­можливлює таємні змови - узгоджені дії фірм з метою обмеження обсягу виробництва чи штучного підвищення цін;

3) значна кількість фірм у галузі виключає їхню взаємозалежність. Кожна фірма визначає свою поведінку, незважаючи на можливі відповідні заходи конкурентів. Вилив дій однієї фірми на кожного з її численних суперників незначний, відтак у конкурентів немає причин реагувати на дії фірми.

Для приваблення покупців фірми намагаються надати продуктові унікальних якостей - реальних чи уявних, що називаютьдиферен­ціацією продукту. Якщо цей процес буде успішним, він дасть змогу фірмі створювати постійне коло споживачів, які віддаватимуть пере­вагу її продукту, а не продуктам фірм-конкурентів. Справжні відмінності зазвичай включають функціональні можливості продук­ту, дизайн, якість тощо.

Послуги та умови продажу продукту є важливими чинниками його реальної диференціації. Це - ввічливість і уважність праців­ників магазину, репутація фірми, можливість купівлі у кредит тощо. Диференціація відбувається також на основі місця розташування і доступності. Власники малих крамниць розташовують їх недалеко від житла покупців, у найлюдніших місцях, деякі крамниці працють цілодобово.

Уявні відмінності продукту створюють за допомогою реклами, упакування, використання торгових знаків і торгових марок. Напри­клад, коли марку джинсів чи парфумів пов'язують з ім'ям якоїсь знаменитості, це може істотно вплинути на попит покупців.

За умов монополістичної конкуренції виробники, незважаючи на значну кількість фірм, все ж таки певною мірою контролюють ціну на свій продукт. Покупці віддають перевагу конкретним продавцям продукту й у певних межах платять вищу ціну за цей продукт. Продавці та покупці не пов'язані випадком, як на ринку досконалої конкуренції.

Отже, в умовах монополістичної конкуренції економічне су­перництво зосереджується не лише на ціні, а й на нецінових чинниках продажу продукту. Оскільки продукт диференціюють, то з плином часу він змінюється відповідно до реклами, моди та інших форм стимулювання збуту.

У гонитві за максимальними прибутками фірми використовують три змінних чинники - ціну, продукт і рекламу. Відповідна комбінація цих чинників створює для фірми різні ситуації попиту і витрат. Фірма шукає найкращу, або оптимальну, комбінацію на­званих чинників, яка забезпечує найбільший прибуток. Проте часто таку комбінацію важко передбачити, її нерідко віднаходять методом спроб і помилок.

Монополістична конкуренція як система організації ринку має й істотнінедоліки.

Вона не забезпечує ефективного використання ресурсів. Фірми виробляють дещо менший за оптимальний обсяг продукції; їхні витрати на одиницю продукції більші, ніж були б за умов досконалої конкуренції. Тому для отримання нормального прибутку такі фірми змушені встановлювати ціну, вишу за конку­рентну. Галузі з монополістичною конкуренцією переповнені фірмами, які нераціонально використовують виробничі потужності. Це насамперед підприємства роздрібної торгівлі: крамниці у містах, бензозаправні станції, перукарні, хімчистки, магазини одягу тощо. Через недовантаженість потужностей підприємств потерпають спо­живачі, змушені платити ціну, що перевищує конкурентний рівень. Одночасно диференціація продукту забезпечує споживачам величезну різноманітність продуктів та їх поліпшення у перспективі.

 
Не знайшли потрібну інформацію? Скористайтесь пошуком google:

 

© studopedia.com.ua При використанні або копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове.


Генерація сторінки за: 0.002 сек.